Podsumowanie programu grantowego mSilnia w SP w Filipowicach

Dnia 18 grudnia 2024 podczas uroczystej akademii zakończyliśmy realizację programu mSilnia, finansowanego ze środków Fundacji mBanku.

Przypomnijmy…  W I edycji mSilni – programu grantowego fundacji mBanku grantami nagrodzono 65 projekty z całej Polski. Łączna kwota, jaką w tym roku mFundacja przeznaczy na granty, wyniosła ponad milion zł.

Projekt „JA i matematyka wokół mnie” przeznaczony był dla uczniów z klas 1–8 – wysokość dofinansowania przez Fundację mBanku – 14 980 zł.

Koordynatorem projektu mSilni był pan Dariusz Stojowski, a osobami realizującymi były panie: Irena Kusion w klasach 4-6 i Barbara Niemiec w klasach 1-3 oraz pan Dariusz Stojowski w klasach 7-8.

W skrócie:

Przeprowadziliśmy łącznie 66 godzinnych spotkań warsztatowych z uczniami, 3 spotkania z rodzicami oraz Turniej mSilni.

Celem projektu było rozwijanie myślenia matematycznego, a także praktyczne podejścia do nauczania matematyki oraz zachęcenie do współpracy nauczycieli różnych przedmiotów. Doskonalenie logicznego myślenia odbywało się poprzez umiejętne wykorzystanie wiedzy, którą się posiada oraz przetwarzania jej i wyciągania z niej wniosków oraz zdobywanie umiejętności współpracy w grupie, wdrożenie do samodzielności, samokontroli i samooceny.

Projekt przeznaczony był dla uczniów z klas 1-8 i zakładał udział w zajęciach praktycznych połączonych z teorią pozwalającą poznać techniki i metody logicznego myślenia. Projekt podzielony był na trzy grupy wiekowe: 1-3, 4-6 i 7-8 i dotyczył zastosowania matematyki w praktyce. Uczestnicy nauczyli się: co to VAT i PIT, brutto i netto, ekwiwalent i szacowanie, reszta i „manko”. W tym celu skorzystaliśmy z zasobów e-booka „Matematyka jest wszędzie” mFundacji mBanku, a ściślej z „Pieniądze, zakupy, okazje”. Na podstawie nich prowadzone były zajęcia. Pokazaliśmy, że matematyka jest obecna w życiu codziennym i na każdym kroku z nią się stykamy np. w sklepie czy tworząc budżet domowy. W ramach projektu odbyły się 3 spotkania rodziców wraz z dziećmi w szkole w celu przeprowadzenia wspólnych gier i zabaw logicznych, którym celem była integracja pokoleniowa.

Dużo się działo, uczniowie chętnie przychodzili na wszystkie zajęcia. Z klas 1 – 3 udział w zajęciach wzięło 71% uczniów – w sumie 30, z klas 4 – 6 udział w zajęciach wzięło 62% uczniów – w sumie 21, a             z klas 7 – 8 udział w zajęciach wzięło 95% uczniów – w sumie 20. Łączna liczba uczestników to 71 co stanowi 73% uczniów SP. W trakcie trwania projektu uczniowie mogli zdobywać punkty mSilni, które w sklepiku przygotowanym na tę okazję na podsumowaniu mogli wymieniać na przybory szkolne i inne gadżety.

Zajęcia warsztatowe były swoistym przygotowaniem do Turnieju mSilni w trakcie, którego w każdej z klas wyłoniliśmy Mistrza.

Tytuł Mistrza mSilni uzyskali: Hubert Drobot i Marcel Nowak – klasa 1, Patryk Fotij i Andrzej Marszałek – klasa 2, Szymon Doskocz i Szymon Pajor – klasa 3, Karolina Wielowski – klasa 4, Julia Wielowska – klasa 5, Sonia Poręba – klasa 6, Milena Piechnik – klasa 7 i Filip Piechnik – klasa 8.           GRATULUJEMY!!!

Na podsumowaniu projektu nastąpiło wręczenie dyplomów i nagród zwycięzcom przez Burmistrza Miasta i Gminy Zakliczyn Pana Dawida Chrobaka i Dyrektor Delegatury Tarnów Kuratorium Kraków Panią Joannę Jasiak oraz upominków dla uczestników przez Dyrektor Szkoły Panią Irenę Kusion.

Z funduszy programu zakupiliśmy 2 zestawy klocków WeDo2, wagę, sklepik, grę – Osadnicy z Catanu  ponadto materiały biurowe oraz inne potrzebne do realizacji zadań przedmioty, nagrody oraz napoje na zajęcia.

Swymi działaniami pokazywaliśmy, że zależy nam na ciekawym i efektywnym uczeniu matematyki, że matematykę można zrozumieć i polubić.

Dziękujemy wszystkim, którzy wspierali nasze inicjatywy, mające na celu poszukiwanie kreatywnych sposobów poznawania przez dzieci i młodzież świata matematyki.

A co się działo najlepiej zobrazują zdjęcia w dołączonej galerii.

mgr Dariusz Stojowski

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *