Szkolne Koło Wolontariatu

Szkoły- szkołom, bezpośrednia pomoc szkołom i placówkom dotkniętym powodzią               02.10.2024

Minister Edukacji Barbara Nowacka zwróciła się z apelem do szkół w całej Polsce o pomoc dla szkól i placówek, które ucierpiały w czasie ostatniej powodzi. W naszej szkole pragniemy zorganizować taką pomoc. Losowo wybraliśmy Szkołę Podstawową Nr 5 w Jeleniej Górze.

Jest to najmniejsza Szkoła Podstawowa w Jeleniej Górze licząca 173 uczniów. W konsekwencji powodzi, która spowodowała ogromne straty, zostały zalane pomieszczenia piwniczne, kotłownia oraz sala na poddaszu. Piec, który ogrzewał dwa budynki został zniszczony. W skutkach całe centralne ogrzewanie również.

Szkoła nie posiada dodatkowych pomieszczeń takich jak magazynki czy schowki. Zaadaptowane są do tego celu piwnice, więc wszystkie materiały dydaktyczne, pomoce naukowe, środki czystości, papier toaletowy, ręczniki papierowe, książki, piłki, dekoracje, ławki i krzesła uczniowskie, sprzęt AGD, maszyna do popcornu, namioty, parasole, dekoracje i rzeczy sezonowe zostały doszczętnie zniszczone. 

https://jg24.pl/?txt=56817&title=sp_5_w_jeleniej_gorze_potrzebuje_wsparcia

Zachęcamy wszystkich do włączenia się w tę akcję, którą rozpoczynamy już w tym tygodniu. Akcję zakończymy 25 października.

Szkoła Podstawowa Nr 5 w Jeleniej Górze potrzebuje obecnie:

  • różnego rodzaju materiałów piśmienniczych (papier ksero biały i kolorowy, kolorowe kartony, materiały do wykonania dekoracji na różne święta i uroczystości)
  • zeszyty, kredki, farby, bloki rysunkowe i techniczne, akcesoria plastyczne,
  • pomoce edukacyjne do zajęć rewalidacyjnych, gry edukacyjne, sprzęt sportowy, klocki drewniane,
  • zabawki,
  • maty i koce do zabaw świetlicowych, parasole świetlicowe
  • pufy do siedzenia (np. pufa worek)
  • chusty animacyjne (tzw. spadochron)

Odbudowę Szkoły Podstawowej nr 5 w Jeleniej Górze można wspomóc również poprzez wpłaty na zbiórkę pieniędzy, prowadzonej za pośrednictwem platformy Zrzutka.pl.

Link do zbiorki: LINK

Produkty prosimy przynosić do sekretariatu szkoły od poniedziałku do piątku, w godzinach 7.30 do 14.00. Koordynator akcji: opiekun Szkolnego Koła Wolontariatu Krystyna Kołacz.

mgr Krystyna Kołacz

Droga Krzyżowa w Domu Pogodnej Jesieni w Zakliczynie   15.03.2024

„Brońmy się przed pozorami miłości, nie miłujmy słowem i językiem, ale czynem i prawdą” [Św. Jan Paweł II]

W sobotnie popołudnie nasi wolontariusze wraz z opiekunem, pojechali do Domu Pogodnej Jesieni, aby wspólnie z osobami starszymi odprawić Drogę Krzyżową. Rozważania kolejnych stacji, odczytywane przez wolontariuszy, były duchową pielgrzymką ukazującą cierpienie Jezusa Chrystusa. Czas spędzony z mieszkańcami DPJ na pewno pozostanie w pamięci młodych wolontariuszy. Po zakończonej modlitwie, młodzież otrzymała słodki upominek, jako wyraz wdzięczności za przybycie. Dziękuję wolontariuszom: Zuzi, Julii O., Julii Ch., Julii K., Dianie, Nikodemowi i Szymonowi za wspaniałą postawę i przygotowanie się do modlitwy. Rodzicom młodzieży dziękuję za pomoc w realizacji wyjazdu.

mgr Krystyna Kołacz

Pamiętamy o zmarłych                                  15.11.2023

Wszystkich Świętych to dzień, w którym modlimy się za zmarłych i odwiedzamy groby bliskich, składając kwiaty i zapalając znicze. To także okazja do zadumy nad życiem i śmiercią oraz pamięci o tych, którzy odeszli. Każdego roku wolontariusze ze Szkolnego Koła Wolontariatu, pod koniec października, udają się na cmentarz, aby uporządkować groby, którymi się opiekują. Bardzo licznie zgromadzeni uczniowie, podzieleni zostali na grupy, które sprawnie wykonały przydzielone zadania. Na koniec wolontariusze zapalili na grobach znicze.

mgr Krystyna Kołacz 

Modlitwa różańcowa w Domu Pogodnej Jesieni    15.11.2023

14 października sobota- w ten słoneczny, ciepły, jesienny dzień wolontariusze wraz z opiekunem udali się na wspólną modlitwę różańcową do Domu Pogodnej Jesieni w Zakliczynie. Zostali bardzo serdecznie przywitani. Podczas modlitwy, uczestnicy wspólnie odmawiali różaniec, rozważając tajemnice radosne. Każdy dziesiątek różańca poprzedzony był krótkim wprowadzeniem, które pomagało zrozumieć głęboki sens tajemnic. Osoby starsze, w miarę swoich możliwości, brały aktywny udział w modlitwie, a atmosfera była pełna skupienia i spokoju. Wspólna modlitwa i czas spędzony ze starszymi, schorowanymi osobami, jest zawsze głębokim przeżyciem dla młodzieży.

mgr Krystyna Kołacz 

Góra Grosza – XXIII edycja zakończona           30.03.2023

  Góra Grosza to akcja organizowana przez Towarzystwo Nasz dom. Polega ona na zbiórce polskich monet i przekazaniu ich organizatorowi za pośrednictwem Poczty Polskiej. Nasza szkoła co roku uczestniczy w tej akcji, pomagając dzieciom w całej Polsce, które wychowują się poza domem rodzinnym. W tym roku uzbieraliśmy kwotę 560 złotych i 35 groszy. 20 marca wolontariusze spotkali się, aby posortować i policzyć zebrane monety. Następnie pieniądze zostały spakowane w dwa kartonowe pudełka i zawiezione do urzędu pocztowego. Dziękujemy dzieciom z przedszkola, uczniom oraz wychowawcom za włączenie się w akcję. Kolejny raz wspólnymi siłami usypaliśmy „górę grosza”. 

mgr Krystyna Kołacz 

Droga Krzyżowa w DPJ w Zakliczynie            15.03.2023

  W pierwszą sobotę Wielkiego Postu wolontariusze wraz z opiekunem udali się do Domu Pogodnej Jesieni w Zakliczynie, aby wspólnie z pensjonariuszami odprawić Drogę Krzyżową. Każda wizyta w tym wyjątkowym miejscu wywołuje u młodzieży mnóstwo emocji. Widać było przygnębienie z powodu widoku ludzi starszych, którzy są chorzy lub mają ograniczenia fizyczne, a jednocześnie szacunek wobec nich i ich życiowych doświadczeń, a także ich siły i wytrwałości w radzeniu sobie z trudnościami. W

 

 sercach młodych ludzi zagościła też radość i zadowolenie z faktu, że swoją wizytą sprawili tym starszym, schorowanym osobom wielką przyjemność. Po wspólnej modlitwie i śpiewie wielkopostnych pieśni, opiekun wolontariuszy złożył życzenia świąteczne pensjonariuszom. Uczniowie otrzymali słodkie upominki. Dziękuję Rodzicom wolontariuszy za włączenie się w akcję oraz wolontariuszom: Julii, Amelii, Sandrze, Marysi, Marcelowi, Alanowi i Oliwierowi za godną postawę i wzorowe przygotowanie się do wspólnej modlitwy.

mgr Krystyna Kołacz

Światełko dla Ukrainy – podsumowanie akcji  04.02.2023

  W dniach 3-20 stycznia przeprowadzaliśmy w naszej szkole akcję zbierania świeczek i zapałek dla mieszkańców Ukrainy, którzy przeżywają dramat wojny i brakuje im energii elektrycznej. Sami kilka tygodni temu, w wyniku silnych opadów śniegu, doświadczyliśmy braku prądu i Internetu. Wiemy, że w obecnych czasach, taka sytuacja paraliżuje codzienne życie. Jest nam więc łatwiej zrozumieć tych, którym cały czas brakuje prądu. Dziękujemy uczniom, ich rodzicom, a także mieszkańcom Filipowic i Rudy Kameralnej, którzy włączyli się w zbiórkę. Dziękujemy organizacjom i firmom, którzy nas wsparli w tej akcji: Koło Gospodyń Wiejskich z Filipowic oraz Kasyno z Tarnowa. Wolontariusze, którzy wraz z opiekunem pakowali zebrane świece i zapałki, mieli naprawdę dużo pracy z czego się bardzo cieszyli. Mamy nadzieję, że fotorelacja ukaże rozmiar akcji. Spakowane świece i zapałki zostały przewiezione do Urzędu Gminy w Zakliczynie. Stamtąd pojadą do Krakowa i dalej na Ukrainę, do potrzebujących. Dziękujemy za okazane serce i pomoc. 

mgr Krystyna Kołacz 

Światełko dla Ukrainy                                    03.01.2023

  Od 24 lutego 2022r. naród ukraiński przeżywa koszmar wojny. W związku z rosyjskimi atakami rakietowymi, jedną z największych obecnie potrzeb na Ukrainie jest zapewnienie światła w mieszkaniach i domach. Fundacja Kyoto-Kraków, której fundatorami są Andrzej Wajda i Krystyna Zachwatowicz Wajda, zaprasza do wzięcia udziału w akcji „Światełko dla Ukrainy”. Akcja polega na zebraniu świeczek i zapałek i przekazaniu ich na Ukrainę. Jak podają organizatorzy „mogą to być świeczki nowe lub nawet lekko wypalone, mogą być wkłady do zniczy, ale nie same znicze i tzw. tea-lighty, ze względu na wagę. Jeśli ktoś chce kupić, najbardziej pożądane są najprostsze, białe świece stołowe o jak najdłuższym czasie palenia. Zachęcamy Państwa do włączenia się do akcji, gdyż oprócz wartości materialnej związanej ze świeczkami, światło jest również symbolem siły, a przede wszystkim nadziei i solidarności z narodem ukraińskim”. 
Wszystkich, którzy włączą się w akcję informujemy, że świece i zapałki można przynosić do biblioteki szkolnej. Akcja potrwa do 20 stycznia 2023r. 
Liczymy na Was!!!
mgr Krystyna Kołacz

Akcja „Wylosuj Anioła” jest bezterminowa      03.01.2023

  22 grudnia w naszej szkole odbyła się wspólna Wigilia. Na tej szczególnej uroczystości obchodziliśmy Dzień Wolontariusza. Dziękujemy wszystkim wolontariuszom za pracę, którą wykonują za darmo, bezinteresownie, z potrzeby serca. Z tej okazji wolontariusze otrzymali dyplomy i upominki. W szeregi Szkolnego Koła Wolontariatu zostało przyjętych 11 nowych wolontariuszy, którzy otrzymali legitymacje oraz podkoszulki z logo wolontariatu. Życzymy, aby radość tych, którym pomagają, mobilizowała ich do dalszej pracy, a każdy dobry uczynek, słowo, uśmiech, którym się dzielą,  zawsze do nich wracał.
Aby każdy mógł poczuć się wolontariuszem, uczniowie naszej szkoły wykonywali, pod okiem swoich wychowawców, kartki dla dzieci z oddziałów onkologicznych w ramach akcji „Wylosuj Anioła”. 
Akcja pisania kartek mających nieść wsparcie, powstała z inicjatywy rodziców dzieci leczonych na onkologii.
Lęk, ból, niepewność – to wszystko towarzyszy dziecku i jego rodzinie podczas choroby. Kartki od Aniołów mają przywrócić im nadzieję, radość i poczucie bezpieczeństwa.
Akcja jest prosta – my wykonujemy i wysyłamy kartki, dzieci te kartki losują. Na oddziale onkologii jest duża rotacja, dzieci otrzymują chemioterapię, lub naświetlania. Wyjeżdżają do domu, kolejne dziecko przyjeżdża na leczenie lub powikłanie po chemioterapii. Dzieci leczą się długo, ale nie przebywają przez cały czas w szpitalu. Mają przerwy i na te przerwy wyjeżdżają do domu. Więc, nie wiemy, jakie dziecko wylosuje tą kartkę.
Kartki, które wykonaliśmy dotarły przed Świętami do dzieci. Mamy nadzieję, że sprawiliśmy im radość.
Akcja „Wylosuj Anioła” jest bezterminowa. Każdy może w każdej chwili wykonać kartkę, napisać życzenia i wysłać. 
Poniżej kilka wskazówek dla osób zainteresowanych przyłączeniem się do akcji „WYLOSUJ ANIOŁA” 
1. Kartkę można wykonać własnoręcznie lub zakupić gotową. 
2. Zastanów się, do kogo ma być ona adresowana (do dziewczynki lub chłopca) i zaznacz to na kopercie.
3.  Napisz kilka pozytywnych słów wsparcia i życzenia zdrowia dla dziecka, które leczy się na chorobę nowotworową. Możesz dodać informacje o sobie oraz kontakt (być może dziecko zechce się później skontaktować z Tobą). 
4. Kartki mogą być pisane zarówno przez osoby dorosłe, jak i przez dzieci.
5. Adres, na który wysyłamy kartkę: 
Fundacja „Gdy Liczy się Czas” ul. Nowy Świat 30a/6 20-418 Lublin
mgr Krystyna Kołacz

Pamiętamy o zmarłych                                 8.11.2022

 

 Koniec października to czas, w którym wyruszamy na cmentarze, aby uporządkować groby naszych bliskich zmarłych przed dniem Wszystkich Świętych. Są też takie groby, o których nikt nie pamięta, albo bliscy mieszkają bardzo daleko. Szkolne Koło Wolontariatu, co roku zajmuje się takimi grobami. Wolontariusze wyposażeni w grabki, motyczki i miotły odchwaścili i oczyścili mogiły. Na koniec zapalili na nich znicze. 

mgr Krystyna Kołacz 

Wspólna modlitwa w Domu Pogodnej Jesieni  8.11.2022

    Po dwóch latach przerwy, spowodowanej pandemią koronawirusa, 29 października wolontariusze Szkolnego Koła Wolontariatu pojechali do Domu Pogodnej Jesieni na wspólną modlitwę różańcową. Pobyt w tym miejscu jest dla młodzieży silnym przeżyciem. Różaniec poprowadzony przez wolontariuszy zakończył się odczytaniem wiersza o różańcu. Na pamiątkę spotkania, uczniowie przekazali różaniec wykonany  z orzechów laskowych. Oni zaś otrzymali słodki upominek. Na pewno wrócimy do tych starszych osób, które tak cieszą się z naszych odwiedzin i żegnają nas ze łzami w oczach. A oto „Piękny wiersz o różańcu” J. Daniluka z tomiku „Jego śladem”:   wiersz.

mgr Krystyna Kołacz 

XXIII edycja Ogólnopolskiej Akcji „Góra Grosza”  26.10.2022

            To już XXIII edycja akcji „Góra Grosza”. Nasza szkoła włącza się w tę akcję od wielu, wielu już lat. 1 listopada 2022r. rozpoczyna się zbiórka monet. Akcja potrwa do 28 lutego 2023r. W ten sposób pomagamy dzieciom, które znajdują się w trudnej sytuacji rodzinnej. Towarzystwo Nasz Dom, organizator akcji, podaje, że za zebrane pieniądze zorganizowano m. in. programy stypendialne dla ponad 100 dzieci, akcję Ubrania od serca, która obdarowała ponad 1500 dzieci voucherami do sklepu odzieżowego. Wiele dzieci otrzymało wsparcie psychologiczne, odbyły się warsztaty, konsultacje i terapie dla dzieci i opiekunów w Warszawie, Słupsku i Wrocławiu oraz zapewniono całodobową, specjalistyczną opiekę dla ponad 100 dzieci w Domach dla Dzieci w Mrągowie, Przemyślu, Wrocławiu i Krakowie. 

Prosimy, przynoście monety do swoich wychowawców, którzy później przekażą je wolontariuszom i usypiemy, oby jak największą, „górę grosza”. Wychowawcom dziękujemy za pomoc. Liczymy na Was.

mgr Krystyna Kołacz

Nasza szkoła włącza się w pomoc dla obywateli Ukrainy        28.02.2022

Drodzy Rodzice, uczniowie i wszyscy ludzie dobrego serca. Pragniemy poinformować o zbiórce dla ludności przybyłej z Ukrainy na teren naszej gminy. Potrzebne są przedmioty pierwszej potrzeby i żywność o długim terminie ważności. Dokładna lista znajduje się na stronie zakliczyninfo.pl, oto link do strony: http://www.zakliczyninfo.pl/index.php/samorzad/3189-pomoc-rzeczowa-dla-obywateli-ukrainy

Zbiórka potrwa od 1 marca (wtorek)do 4 marca (piątek) w godzinach pracy szkoły, czyli od godz. 7.00 do 16.00. Dary przynosimy do szkoły do sekretariatu. Dziękujemy

mgr Krystyna Kołacz 

Dzień Wolontariusza                                                        11.01.2022

17 grudnia, w świątecznej atmosferze, obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. W tym dniu chcieliśmy wyróżnić tych, którzy na co dzień pomagają bezinteresownie drugiemu człowiekowi. Szkolne Koło Wolontariatu w bieżącym roku szkolnym liczy 9 wolontariuszy. Skromnymi upominkami i dyplomami dziękujemy im za pracę, zaangażowanie, za serce i uśmiech, którym obdarowują innych. W szeregi Koła zostało przyjętych 8 nowych członków. Z rąk Pani Dyrektor  otrzymali  legitymacje i podkoszulki z logo SKW. Życzymy im radości i satysfakcji  z czynienia dobra. Ponieważ my zawsze chcemy pomagać, również przy tej okazji rozprowadzaliśmy „mydełka-cegiełki”  oraz kartki świąteczne. Dochód ze sprzedaży, w wysokości 485 złotych, został przekazany na leczenie i rehabilitację Pana Tomasza Stojowskiego.

Dziękujemy Pani Natalii za wykonanie mydełek oraz Pani Izie i Pani Jadzi za pomoc w organizacji tej uroczystości.

mgr Krystyna Kołacz