MTA – Grant I i III 2023

 

Gmina Zakliczyn realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich pn. „Małopolska Tarcza Antykryzysowa – Pakiet Edukacyjny II. Realizacja wsparcia szkół i placówek oświatowych”.

Celem projektu jest zniwelowanie u uczniów skutków pandemii COVID-19 poprzez wielowymiarowe wsparcie szkół i placówek oświatowych w zakresie udzielenia pomocy edukacyjnej i psychologicznej uczniom.

W ramach Grantu 3 w naszej szkole organizowane będą nastęujące działania w formie zajęc z uczniami:

 

1. Koło zainteresowań – zajęcia rozwijające kreatywność i umiejętność pracy zespołowej, 20 godzin dla 20 uczniów.

2. Zajęcia wyrównawcze ze szczególnym uwzględnieniem edukacji matematycznej i przyrodniczej, 15 godzin dla 15 uczniów klas I-III.

3. Koło matematyczne – zajęcia z matematyki, 20 godzin dla 8 uczniów.

4. Zajęcia wyrównawcze z języka angielskiego, 20 godzin dla 8 uczniów.

5. Koło zainteresowań – zajęcia rozwijające kompetencje matematyczno-przyrodnicze, 10 godzin dla 15 uczniów.

6. Koło zainteresowań – zajęcia z zakresu innowacyjności, 10 godzin dla 10 uczniów.

7. Wsparcie uczniów przez psychologów i pedagogów – zajęcia edukacyjne – Radzimy sobie z emocjami, trening emocji społecznych, 20 godzin dla 50 uczniów.

8. Wsparcie uczniów przez psychologów i pedagogów – warsztaty – wpływ Internetu na młodzież dla 40 uczniów.

9. Wsparcie uczniów przez psychologów i pedagogów – zajęcia wyjazdowe. Dwudniowy wyjazd na ścieżkę edukacyjną do Polichtow-Sucha Góra dla 50 uczniów.

 

Rekrutację na zajęcia od 1 do 8 prowadzić będą nauczyciele przydzieleni do prowadzenia powyższych zajęć. Rekrutacja opierać się będzie przede wszystkim na otwartych listach chętnych do udziału w zajęciach. Jeżeli liczba chętnych będzie dużo wyższa od projektowej wtedy pod uwagę będąbrane opinie nauczycieli prowadzących zajęcia oraz opinie wychowawców uczniów.

Bardzo zachęcamy uczniów do uczestnictwa w zajęciach, gdyż na zakończenie projektu  będzie wyjazd na dwudniową wycieczkę. A liczba miejsc jest ograniczona, więc w pierwszej kolejności pod uwagę będą brani ci którzy będą mieć najleszą frekwencję.

 

Zajęcia dla uczniów z klas modszych            8.05.2023

     Od lutego do kwietnia dla uczniów z klas młodszych odbywały się zajęcia wyrównawcze ze szczególnym uwzględnieniem edukacji matematycznej i przyrodniczej w ramach Grantu 3 MTA- PE. Ponieważ w czasie pandemii bezpośredni kontakt między uczniami, jak i między uczniami a nauczycielem był ograniczony stąd celem zajęć było rozwijanie więzi rówieśniczych, komunikacji, współpracy, budowania społeczności uczniowskiej, ćwiczenia sprawności wypowiedzi, umiejętności rozumienia, krytycznego myślenia, rozwijania kompetencji matematycznych. Na zajęcia uczęszczała grupa 16 dzieci biorąc udział w 15 zajęciach.  Dzieci miały możliwość poszerzenia swojej wiedzy przyrodniczej w oparciu o słuchowiska, wykonywały doświadczenia, zapisywały ich wyniki, wymieniały się informacjami. Tematyka zajęć oscylowała wokół zagadnień:

·         Co i jak czują zwierzęta i ludzie?

·         Słońce, gwiazda, która daje energię

·         Ile wody jest na Ziemi?

·         Powietrze – potrzebne do życia choć go nie widzimy

·         I ty możesz pomóc naszej planecie

·         Czy tylko ptaki potrafią latać

·         Skąd się wzięło życie na Ziemi?

Oprócz zagadnień przyrodniczych dzieci ćwiczyły mierzenie długości różnymi miarami, posługiwały się kalendarzem, mierzyły pojemność płynów, temperaturę, rozwiązywały zadania tekstowe, logiczne łamigłówki, rozwiązywały quizy matematyczne.

mgr Barbara Niemiec 

Grant 3 w ramach gminnego projektu czas zacząć  22.02.2023

 

     W związku z realizują gminnego projekt dofinansowanego w kwocie 119986 PLN z Funduszy Europejskich pn. „Małopolska Tarcza Antykryzysowa – Pakiet Edukacyjny II. Realizacja wsparcia szkół i placówek oświatowych” nasza szkoła rozpoczęła po feriach rekrutację do zajęć zaplanowanych w ramach działań z uczniami. W związku z rozpoczętym naborem chętnych do zajęć uczestników każdy z nauczycieli przypisanych do działań w projekcie stworzył własny regulamin rekrutacji i stworzył własną listę uczestników. W projekcie uczestniczyć będzie różna liczba uczniów, począwszy od klasy I, a skończywszy na klasie VIII. W ramach działań zaplanowano 6 zajęć w formie kół zainteresowań, 2 działania wspierające uczniów oraz 1 zajęcia w formie wyjazdu edukacyjnego. Projekt rozpoczęliśmy od stworzenia dokumentacji, czyli wymaganych zgód oraz kampanii informacyjnej.  W ramach promocji powstał plakat informacyjny o projekcie, który został rozwieszony na terenie naszej placówki. Wszyscy rodzice szkoły podstawowej zostali poinformowania o naborze i celach projektu osobiście przez Dyrektora Szkoły na spotkaniu z rodzicami jak również przez dziennik elektroniczny.

Dokumentacja zrobiona, zgody zebrane, rekrutacja zakończona…. więc zajęcia oficjalnie czas zacząć!

mgr Dariusz Stojowski