Ekologia

Dzień Ziemi w Jastrzębi                                                  29.04.2024

   Światowy Dzień Ziemi jest wyśmienitą okazją zbliżenia się do Przyrody.

Dokładnie 22 kwietnia uczniowie klas 4-8 wzięli udział w zaplanowanych zajęciach terenowych w Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Jastrzębi na obszarze Ciężkowicko- Rożnowskiego Parku Krajobrazowego, którego sami są w większości mieszkańcami.

Celem wyprawy było zainteresowanie młodych odbiorców poznawaniem przyrody parków krajobrazowych; uwrażliwienie na piękno, zagrożenia i konieczność ochrony przyrody. Panowie edukatorzy, propagując walory przyrodnicze, historyczne i krajobrazowe, opowiedzieli uczniom o „Czerwonych Księgach” Pogórza oraz uczyli rozróżniać ślady i tropy zwierząt. 

Zrealizowany był też spacer edukacyjny pobudzający do życia w zgodzie z naturą.

 Pan Wojciech, dzięki swej uprzejmości, nie tylko udostępnił ruszt, ale zajął się rozpaleniem grilla, co pozwoliło uczestnikom dłużej przebywać na świeżym powietrzu i podsumować spotkanie kiełbasą z grilla. Warto nadmienić, że idealną w smaku kiełbasę i niezbędnik piknikowy przygotowała intendentka- Pani Ania.

Mam nadzieję, że w miejscu jeszcze poza zasięgiem Internetu uczniowie zdołali przekierować niemałą uwagę na bycie z przyrodą; na refleksję jak jest ona dla nas ważna, fascynująca, inspirująca…

mgr Jadwiga Zachara 

Posprzątaj z nami Małopolskę                                  21.04.2024

 

Uczniowie ZSPiP w Filipowicach przyłączyli się do akcji „Posprzątaj z nami Małopolskę” i  w ruch poszły rękawiczki i worki na śmieci. W poniedziałek 12.04 uczniowie kl. I-VIII wraz ze swoimi wychowawcami wyruszyli porządkować tereny zielone. Młodsi uczniowie sprzątali teren wokół szkoły. Natomiast starsi, udali się w dalsze rejony naszej okolicy. Uczniowie byli bardzo zaangażowani, uzbierali mnóstwo różnych śmieci: butelki, folie, puszki i itp.                            Każdy może przyłączyć się do inicjatywy Urzędu Marszałkowskiego i posprzątać z nami Małopolskę! Celem akcji jest zainspirowanie mieszkańców Małopolski do wyjścia na wiosnę w plener i posprzątania swojej najbliższej okolicy. Akcja potrwa do 22 kwietnia 2024 r. 
mgr Małgorzata Różycka
 

Konferencja Młodego Ekologa                    29.11.2023

      W piątek 17 listopada 2023 r. uczniowie klasy ósmej na zaproszenie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Zakliczynie uczestniczyli w „Konferencji Młodego Ekologa”. Patronat oraz finansowanie tego wydarzenia sprawował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej. W trakcie spotkania uczniowie mieli możliwość wysłuchania wykładu na temat przyczyn, skutków i możliwości ochrony przed kwaśnym deszczem oraz przeprowadzenia doświadczeń chemicznych m.in. oddziaływania kwasu siarkowego na tynk oraz na rośliny. Dla upamiętnienia tego dnia w ogródku przyszkolnym zasadzono wiąz. Dziękujemy za miłe przyjęcie, poczęstunek i dużą dawkę wiedzy.
mgr Lucyna Migda 

Srzątanie Świata                                               6.10.2023

 W tym roku przypada 30. finał ogólnopolskiej Akcji Sprzątania Świata. Tegoroczne hasło kampanii brzmi: „Sprzątanie świata łączy ludzi”. Nasza szkoła od wielu lat włącza się aktywnie. Tak było i w tym roku. Uczniowie pod opieką swoich wychowawców, wyposażeni w jednorazowe rękawiczki i worki na śmieci, wyruszyli by pozbierać śmieci na placu szkolnym, wokół szkoły i w jej pobliżu. Uczniowie z wielkim zapałem i zaangażowaniem uczestniczyli w akcji. Sprzyjała temu również piękna, słoneczna pogoda. Zebrane śmieci zostały złożone w odpowiednim miejscu. Mamy nadzieję, że takie działania mają pozytywny wpływ na nasze środowisko.
mgr Krystyna Kołacz

Dzień Ziemi                                                    22.04.2023

 

  Dzień Ziemi (Earth Day) obchodzony w dniu 22 kwietnia to największe ekologiczne święto świata. To coroczne wydarzenie organizowane jest w celu promowania ochrony środowiska, rozszerzania świadomości ekologicznej i życia w zgodzie z naturą. Idea obchodów Dnia Ziemi w tym dniu została zapoczątkowana w 1970 r. przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona.

Dzień Ziemi to doskonała okazja do organizowania różnego rodzaju wydarzeń promujących ekologię, w tym akcje zbierania śmieci oraz sadzenia drzew..

Uczniowie klasy VII są wrażliwi na piękno przyrody, angażują się we wszystkie akcje na rzecz ochrony przyrody. W piątek 21.04.2023 roku postanowili zasadzić w ogrodzie szkolnym tuję i już mają plan, że w następnym roku posadzą kolejne drzewo. Zgodnie mówią: ,,Pragniemy mieć swój udział w ochronie środowiska”

Dbajmy o naszą Matkę Ziemię, jesteśmy jej częścią, jesteśmy za nią odpowiedzialni.

mgr Lucyna Migda

Sprzątamy dla Polski                                        22.04.2023

 

 W piątek, 21 kwietnia 2023 roku nasza szkoła wzięła udział w V edycji ogólnopolskiej akcji „SprzątamyDlaPolski”. Podobnie jak w latach ubiegłych i tym razem wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego. Jest to akcja organizowana na terenie całego kraju przez Stowarzyszenie „Dla Polski”, której celem jest nie tylko troska o środowisko naturalne w swojej najbliżej okolicy, ale także kształtowanie postawy odpowiedzialności za wspólne dobro.
mgr Małgorzata Różycka 

Sprzątaj z nami Małopolskę                            24.03.2023

       W ramach akcji „Posprzątaj z nami Małopolskę” w ZSPiP w Filipowicach w ruch poszły rękawiczki i worki na śmieci. W poniedziałek 20 marca uczniowie kl. I-VIII wraz ze swoimi wychowawcami wyruszyli porządkować tereny zielone. Młodsi uczniowie sprzątali teren wokół szkoły. Natomiast starsi, udali się w dalsze rejony naszej okolicy. Uczniowie byli bardzo zaangażowani, uzbierali mnóstwo różnych śmieci: butelki, folie, puszki i itp.

Każdy może przyłączyć się do inicjatywy Urzędu Marszałkowskiego i posprzątać z nami Małopolskę! Celem akcji jest zainspirowanie mieszkańców Małopolski do wyjścia na wiosnę w plener i posprzątania swojej najbliższej okolicy. Akcja potrwa do 21 kwietnia 2023 r. 

mgr Małgorzata Różycka 

Warsztaty ekologiczne – Las w słoiku        30.10.2021

 

Jesień też może być piękna. Uczniowie klas 1-3 w ramach warsztatów „Las w słoiku” udali się na wycieczkę do bacówki ,,Biały Jeleń” w Iwkowej. Po słodkim poczęstunku dzieci wyruszyły do lasu, gdzie odkrywały podstawowe warstwy lasu, wymieniały zwierzęta tam żyjące, rozpoznawały ślady, sprawdzały swoją wiedzę ze znajomości grzybów. Po spacerze był czas na wykonanie klasowego kolażu z leśnych skarbów zebranych w lesie. Była to doskonała okazja do zintegrowania klasy, a wspólne zadanie uczyło współpracy. Kolejnym punktem wycieczki było wykonanie swojego lasu zamknięty w słoiku. Prowadząca warsztaty wyjaśniła jak dbać i pielęgnować rośliny. Następnie dzieci miały możliwość skorzystania z przejażdżki na koniku. Aby mieć siły na dalszą część wycieczki, zjedliśmy ze smakiem kiełbaskę z ogniska. Na końcu uczniowie odwiedzili mieszkańców bacówki, Osiołka Edka, koniki, króliki. Radości było bardzo wiele!!Zmęczenie, ale bardzo szczęśliwi wróciliśmy do naszej szkoły. 

mgr Katarzyna Kalicka

Ekodoradca w naszej szkole                           17.06.2018

21 maja klasy 4-7 brały udział w lekcji przeprowadzonej przez Ekodoradcę. Dowiedzieli się o stanie jakości powietrza w naszej gminie, przyczynach zanieczyszczeń oraz sposobach na walkę z nimi. Spotkanie związane było z międzynarodowym projektem unijnym LIFE. 

mgr Jadwiga Zachara

„Rodzice i dzieci powietrze bez śmieci”         30.05.2018

  Uczniowie klasy II i III od lutego do maja  brali udział w projekcie „Rodzice i dzieci powietrze bez śmieci”, którego inicjatorem jest  Fundacja PGNiG  I. Łukasiewicza. Nadrzędnym celem tego projektu jest edukacja na temat przyczyn zanieczyszczeń powietrza, ze szczególnym uwzględnieniem tych, na które mamy największy wpływ, tak zwanej „niskiej emisji”. Niska emisja to dymy wydostające się z kominów domów, rur wydechowych samochodów oraz dymy powstające przy spalaniu śmieci, liści i traw.  To właśnie ona jest jedną z głównych przyczyn powstawania smogu.

Program skierowany jest do najmłodszych uczniów, ponieważ to właśnie w tym wieku tworzą się nawyki, które pozostają z nami na całe życie.

Uczniowie podczas zajęć prowadzonych przez wychowawców w sposób aktywny, przeprowadzając doświadczenia i eksperymenty zdobywali wiedzę na temat  powietrza i jego zanieczyszczeń,  przyczyn powstawania smogu i jego szkodliwości, sposobów walki z nim, jak również radzenia sobie z jego obecnością. Dzięki zdobytej wiedzy dzieci  stały się „ambasadorami” walki ze smogiem w swoich domach.

mgr Grażyna Pawlik 

Dzień Ziemi                                               29.04.2018

       Dzień Ziemi obchodzony 22 kwietnia jako Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi to coroczne wydarzenie obchodzone w celu promowania ochrony środowiska. Również nasza szkoła uczciła to święto i  zorganizowała akcje promujące ekologię.   Obchody Dnia Ziemi rozpoczęliśmy od  spotkania z zaproszonym gościem  p Markiem Malinowskim, który jest Leśniczym z Nadleśnictwa Gromnik. Leśny edukator przeprowadził ciekawą lekcję przyrody, która umożliwiła uczniom poznanie pracy leśników, lepsze poznanie zwierząt naszych lasów a także uwrażliwił na otaczające nas piękno natury. Uczniowie byli bardzo aktywni w odgadywaniu rodzajów gatunków drzew oraz odgłosów zwierząt z wielkim zainteresowaniem poszerzyły swoją wiedzę na tematy leśno – ekologiczne. Po spotkaniu rozpoczął się wyczekiwany pokaz mody ekologicznej. Modelki i modele wspaniale zaprezentowali przygotowane przez siebie kreacje  z surowców wtórnych. Wszystkie stroje  były piękne i pomysłowe.   Podsumowaniem tego dnia było posadzenie drzewek przez przedstawicieli każdej klasy w szkolnym ogrodzie. Obchody Dnia Ziemi w naszej szkole stały się świetną okazją do edukacji ekologicznej i integracji szkolnej. Nauka przez zabawę okazała się bardzo skuteczna, co powoduje, że uczniowie chętnie uczestniczą w tej i innych podejmowanych inicjatywach. 

mgr Lucyna Migda i mgr Małgorzata Różycka

DZIEŃ ZIEMI                                                                                                 24.04.2017

  Dzień Ziemi obchodzony 22 kwietnia jako Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi to coroczne wydarzenie obchodzone w celu promowania ochrony środowiska. Również nasza szkoła uczciła to święto i  zorganizowała różnego rodzaju akcje promujące ekologię.      Obchody Dnia Ziemi rozpoczęliśmy od  spotkania z gościem miesiąca –  p Czesławem Mytnikiem przedstawicielem  Zakliczyńskiej Szkółki Wędkarskiej , który podzielił się z nami wszystkimi swoimi doświadczeniami i przeżyciami związanymi ze swoją ogromną pasją, którą jest oczywiście wędkarstwo. Spotkaniu przyświecało pragnienie szerzenia wiedzy i praktycznych umiejętności związanych z łowieniem ryb, a także poszanowaniem flory i fauny okolicznych rzek. Uczniowie poznali różne rodzaje ryb oraz mogli pooglądać różnoraki sprzęt wędkarski.

Po spotkaniu rozpoczął się wyczekiwany pokaz mody ekologicznej. Modelki i modele wspaniale zaprezentowali przygotowane przez siebie  z surowców wtórnych kreacje. Wszystkie stroje  były piękne i pomysłowe.  Chętni uczniowie mogli pochwalić się swoją wiedzą podczas konkursu przyrodniczego pt. „Znam polskie parki przyrodnicze”  przeprowadzonego w klasach starszych  oraz konkursu ekologicznego w klasach młodszych. Edukacyjna część artystyczna przygotowana przez  klasę IV zachęcała wszystkich do dbania o  naszą planetę , a Madzia Drożdż zwyciężczyni między przedszkolnego konkursu recytatorskiego  „Przedszkolak w świecie przyrody”  recytując  wiersz pt. ”Śmieci”  przekonywała  wszystkich do troski o środowisko naturalne i segregowanie śmieci. Szczególnego nastroju tej uroczystości dodał chór szkolny śpiewając   piosenki o  tematyce ekologicznej. Podsumowaniem tego dnia było posadzenie drzewek przez przedstawicieli każdej klasy w szkolnym ogrodzie. Obchody Dnia Ziemi w naszej szkole stały się świetną okazją do edukacji ekologicznej i integracji szkolnej. Nauka przez zabawę okazała się bardzo skuteczna, co powoduje, że uczniowie chętnie uczestniczą w tej i innych podejmowanych inicjatywach. 

  Koordynator : M. Różycka

Sprzątanie Świata                                                               19.09.2016

     Wrzesień to miesiąc, w którym jak co roku włączamy się w akcję „Sprzątania Świata”, która jest dla dzieci  aktywną formą edukacji ekologicznej. Jest rzeczywistą lekcją ochrony środowiska, dzięki której uczymy się bardziej przyjaznego stosunku do naszej planety.W dniu 16 września uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami w atmosferze emocjonalnego zaangażowania uczestniczyli w akcji i porządkowali  z odpadów najbliższą okolicę. Wszyscy uczestnicy akcji otrzymali plastikowe worki na śmieci i ochronne rękawiczki. Cieszymy się, że śmieci z roku na rok jest coraz mniej.

Sukces w konkursie przyrodniczym                                         09.06.2016

       IV Międzygminny Konkurs Przyrodniczy ,, Drzewa i krzewy Polski” zorganizowany przez Zespół Szkolno – Przedszkolny w Paleśnicy, Nadleśnictwo Gromnik przy współudziale Muzeum Przyrodniczego w Ciężkowicach odbył się 06.06.2016 roku. W przyrodniczej rywalizacji uczestniczyło 12 szkół z 5 gmin. Uczniowie rozwiązywali  test sprawdzający wiedzę przyrodniczą,  rozpoznawali  gatunki drzew i krzewów naszych lasów na przygotowanej prezentacji multimedialnej oraz na podstawie przygotowanych okazów botanicznych.  Zespół w składzie Natalia Gębarowska i Filip Turczak z kl. V  zdobyli  III miejsce w konkursie. Znaleźli się tuż za Paleśnicą i Ciężkowicami. Rywalizacja była zacięta ponieważ wszystkie szkoły do konkursu przygotowywały się solidnie. Dyplomy,  nagrody oraz sadzonkę drzewa  wręczali burmistrz Ciężkowic  pan Zbigniew Jurkiewicz, burmistrz Zakliczyna pan Dawid Chrobak,  nadleśniczy  Nadleśnictwa Gromnik pan Eugeniusz Piech oraz Dyrektor Szkoły  w Paleśnicy pan Sylwester Gostek. Gratulujemy uczniom i życzymy dalszych sukcesów.

Dzień Ziemi 2016                                                                         27.04.2016

     „…I najbardziej chronić trzeba i osłaniać te zapachy, światło, śpiewy nie do sprzedania.”

/ Joanna Kulmowa/

Pamiętając, że jesteśmy częścią natury, 22 kwietnia podsumowaliśmy działania związane z kształtowaniem aktywnych proekologicznych postaw. Klasy 0-3, uczestnicząc w programie edukacji ekologicznej, przeżywały z ekoprzewodnikiem „ Przygodę z Potworem Śmieciotworem”. Po cyklu zajęć uczniowie zaprezentowali swoje pomysły na powtórne wykorzystanie opakowań szklanych i plastikowych w domu i w ogrodzie. Zachwycili też rytmicznymi wierszykami o potrzebie segregacji odpadów. Starsi uczniowie na wystawie plastycznej pochwalili się konstrukcjami przestrzennymi z surowców wtórnych. Potrzebę ochrony środowiska uświadamiał też goszczący w naszych murach przyrodnik uczestniczący w programie ochrony podkowca małego i innych gatunków nietoperzy w południowej Polsce. Przekonywał, że możliwe jest takie prowadzenie gospodarki, które godzi chęć rozwoju z zachowaniem naturalnego dziedzictwa przyrody i kultury. Uczniowie wiedzą, że kieszeń jest naszym pierwszym koszem; że należy gasić lampę, gdy jest widno; zakręcać kran, gdy myją zęby; zachowywać spokój podczas wypraw do lasu; nie deptać i nie łamać roślin. Osłona drzew i krzewów jest potrzebna nie tylko ptakom i ssakom. Realizując cenne wskazówki uczniowie pozbierali śmieci z najbliższego otoczenia i na szkolnym terenie rekreacyjnym wspólnie zasadzili 6 tuj. Na koniec, by dodać sobie zdrowego wigoru, degustowali: sałatki owocowe, świeżo wyciśnięte soki i wieloskładnikowe koktajle owocowo- warzywne na bieżąco przygotowywane przez zaangażowany SU.

Inne dni, w których szczególniej pamiętamy przyrodę: Światowy Dzień Wody – 22 marca; Światowy Dzień Ptaków – 1 kwietnia; Święto Niezapominajki – 11 kwietnia; Światowy Dzień Zwierząt – 4 października; Dzień Drzewa – 10 października.

Żyj zdrowo                                                                                   18.12.2014

    Pod tym hasłem 12. 12. 2014r w naszej szkole zorganizowany został Dzień Zdrowego Odżywiania. Zarówno uczniowie jak i nauczyciele mogli częstować się przygotowanymi sałatkami owocowymi. Podczas akcji uczniowie kl. IV – VI wypisywali hasła promujące zdrowe odżywianie np.  Chcesz być zdrów jak ryba jedz warzywa, Zdrowe jedzenie jest dzisiaj w cenie, Chcesz mieć ciało mocne zdrowe jedz sałatki owocowe.Dodatkowo uczennice z Samorządu Uczniowskiego częstowały wszystkich smacznymi i zdrowymi jabłkami. Tak przygotowana promocja pomogła uczniom dostrzec rolę prawidłowego odżywiania.

 

„Czysta Małopolska” – projekt ekologiczny dotyczący selektywnego gospodarowania odpadami.

 

  W ramach kampanii edukacyjnej na temat segregacji odpadów w naszej szkole uczniowie uczestniczyli w różnych działaniach ekologicznych: CZYTAJ WIĘCEJ 

 

 

Koordynator akcji w szkole: Lucyna Migda

„rzeżuchowe C”                                                      24.03. 2014

     W szkole tu i tam pojawiają się symbole odradzającego się życia i sił witalnych. W klasie 1, na stoliku rozkwitły pełnią kolorów żonkile, przebiśniegi, hiacynt i krokusy, a zielone listki natki i cybuszki dymki przypomniały najmłodszym uczniom, że czas na witaminowe kanapki. Z inicjatywy swojej wychowawczyni – pani Basi Niemiec pierwszoklasiści w oryginalny sposób działając, poznali literkę „C”. Mianowicie utworzyli literkę siejąc rzeżuchę w tym kształcie. Ta na ich parapecie od razu wzięła się do życia. Po tygodniu hojnie odwdzięczyła się zielenią. Podopieczni utrwalali znajomość litery komponując i spożywając smakowite wiosenne kanapki posypane dorodną, wyhodowaną w klasie, rzeżuchą.

Taka dawka witamin z natury dodaje sił witalnych każdemu, więc: SMACZNEGO J.

Przy okazji rzeżucha zawiera witaminy C, A, B1, sole mineralne i olejki eteryczne. Zwyczaj jej wysiewania na Wielkanoc datuje się od czasów Władysława Jagiełły. W Europie poznano ją dzięki Rzymianom. 

Mali kucharze                                                                       28.02.2014

    Dnia 26 lutego wybraliśmy się do przedszkolnej kuchni, by spotkać się z paniami kucharkami. W czasie wyprawy dowiedzieliśmy się, na czym polega praca kucharki. Panie pokazały nam  wyposażenie kuchni, zapoznały z różnymi rodzajami naczyń i sprzętów kuchennych, a także opowiedziały o swojej codziennej pracy. Następnie mieliśmy możliwość zadawania pytań, które nasunęły nam  się podczas spotkania. Na zakończenie panie kucharki zachęciły nas do spożywania różnorodnych posiłków i poczęstowały słodkościami.

Dziękujemy naszym paniom  za przepyszne jedzonko i czekamy na kolejne spotkania.                

      Po przyjściu do sali zabraliśmy się za przygotowanie soku z owoców i warzyw. Uczyliśmy się jak kroić owoce i warzywa na odpowiednie kawałki, a potem patrzyliśmy jak soczek wylewa się z sokowirówki.

Byliśmy ze swojej pracy bardzo zadowoleni. Oprócz dobrej zabawy, było smacznie i zdrowo. 

Woda – nie marnuj!                         13.12.2013 

     10 XII uczniowie klasy VI z nauczycielem przyrody panią Lucyną Migda udali się do Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Paleśnicy gdzie uczestniczyli w warsztatach ekologicznych „Woda – nie marnuję”. Projekt został dofinansowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Uczniowie pobrali próbki z pobliskiej Paleśnianki,  następnie  z pomocą edukatorów prowadzili doświadczenia badające czystość wody. Na zakończenie otrzymali papierowe kropelki wody, gdzie złożyli pisemną deklarację, że będą oszczędzać wodę.

Dżungla w butelce

W kwietniu uczniowie klasy III, natchnieni pomysłem wychowawcy- p. Basi  Niemiec- postanowili założyć miniaturowe ogródki. Wykazując się kreatywnością i mając na uwadze recykling, wykorzystali butelki po wodzie, nacinając je w przemyślany sposób, aby utworzyć podstawę i daszek. Środek butelki wyłożyli warstwami żwiru i ziemi, a potem posadzili rośliny. Efekty zaangażowania w pielęgnację roślin widać na zdjęciach. 

Festiwal Recyklingu w  Krakowie                      14.06.2013

          Chętni uczniowie z kl. III- VI pod opieką wychowawczyń Lucyny Migda i Małgorzaty Różyckiej udali się 8.06.2013 na wycieczkę do Krakowa.

Podczas wyjazdu dzieci miały szansę wspiąć się na Kopiec Kościuszki i podziwiać piękną panoramę miasta. Zwiedzić wystawy: Kościuszkowską i Figur woskowych. Wziąć udział w XI Krakowskim Festiwalu Recyklingu poświęconemu promocji zbiórki surowców wtórnych. Pomimo załamania pogody z zainteresowaniem oglądali pokazy sprawności służb specjalnych i tresury psów. Uczestniczyli w grach, zabawach i konkursach z zakresu ochrony środowiska.

Na rynku krakowskim uczniowie uczestniczyli w atrakcjach przygotowanych w ramach Coca Cola Cup. Ostatnią atrakcją przygotowaną w ramach wyjazdu było podziwianie występów utalentowanych muzycznie osób niepełnosprawnych podczas koncertu finałowego 9 Festiwalu Zaczarowanej Piosenki im Marka Grechuty, organizowanego przez Fundację Anny Dymnej ,,Mimo Wszystko’’. W koncercie brała udział mieszkanka naszej sąsiedniej  miejscowości Julia Bagińska, którą mocno wspieraliśmy okrzykami i brawami. Gratulujemy Juli umiejętności  wokalnych i wspaniałego występu z Kayah. Festiwalowi towarzyszyła wspaniała atmosfera i fantastyczni ludzie, których mieliśmy okazję zobaczyć z bliska.

Dziękujemy p. Dyrektor GZOSiP Małgorzacie Jaworskiej za zorganizowanie bezpłatnej wycieczki dla naszych dzieci.

 I Międzyszkolny Konkurs Przyrodniczy ,,Drzewa i krzewy Polski’’ w Paleśnicy   13.06.2013

           Światowy Dzień Środowiska, ogłoszony przez ONZ na dzień  5.06.2013r, zaakcentowany został w Szkole Podstawowej w Paleśnicy finałem I Międzyszkolnego Konkursu Przyrodniczego – „Drzewa i krzewy Polski”. Miał on na celu zainteresować uczniów krajowymi gatunkami drzew i krzewów, zwrócić ich uwagę na bioróżnorodność ekosystemów leśnych i zachęcić do doskonalenia umiejętności rozpoznawania gatunków. Zmagania konkursowe przebiegały w dwóch etapach.