Spotkanie Dziecięcej Grupy Pożarniczej przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Filipowicach 28.03.2022
Mali strażacy, to część Ochotniczej Straży Pożarnej w Filipowicach.
Zajęcia z dziećmi mają za zadanie naukę pierwszej pomocy, poznanie sprzętu strażackiego, a przede wszystkim stanowią wspaniałą przygodę dla młodych strażackich adeptów.
W piątek w naszej szkole odbył się trening młodych strażaków. Dzieci pod czujnym okiem opiekunów pokonywały tor z przeszkodami, zapoznały się ze sprzętem strażackim i świetnie się bawiły.
Serdecznie zapraszamy dzieci w wieku od lat 7 do naszej Grupy Pożarniczej przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Filipowicach. Zapisy w naszej szkole- trwają 🙂
Dołącz do nas !!!!!!! mgr Katarzyna Kalicka
Próbna ewakuacja w szkole 15.12.2021
02.grudnia 2021r. o godz. 09: 05 usłyszeliśmy w szkole alarm ewakuacyjny, po czym nastąpiła ewakuacja, zgodnie z obowiązującymi procedurami. Akcję nadzorowała Ochotnicza Straż Pożarna z Filipowic, która bardzo szybko dotarła na miejsce po zawiadomieniu o pożarze. Strażacy OSP Filipowice przypomnieli jak udziela się pierwszej pomocy poszkodowanym. Dzieci miały możliwość przećwiczyć udzielanie pierwszej pomocy na fantomie, pod czujnym okiem doświadczonego strażaka i specjalisty ratownictwa medycznego Pana Krzysztofa Damiana.
Pani Dyrektor I. Kusion zorganizowała przeprowadzenie takiej akcji, żeby przećwiczyć zasady postępowania w sytuacji pożaru. Po próbnej ewakuacji wiemy już, że jesteśmy w stanie bardzo szybko i sprawnie opuścić szkołę w przypadku zagrożenia.
Po przeprowadzonej ewakuacji strażacy pod dowództwem komendanta Tomasza Martyki zaprezentowali możliwości bojowe samochodu ratowniczo-gaśniczego.Wiele radości sprawiło dzieciom możliwość zobaczenia samochodu bojowego od środka oraz operowanie w asyście strażaka prądami wody- mogli poczuć się jak prawdziwi strażacy.
Dziękujemy wszystkich zaangażowanym w przeprowadzanie akcji ewakuacyjnej w naszej szkole. Ćwiczenia takie są niezbędne w celu zapoznania się z procedurami ewakuacji na wypadek faktycznego zagrożenia.
mgr Katarzyna Kalicka
POLICJANCI WSPÓLNIE Z „MRÓWKĄ” PRZYPOMINAJĄ ZASADY BEZPIECZEŃSTWA 30.10.2021
W piątek 22.10.2021r policjantka wspólnie z przedstawicielem firmy PSB Mrówka oraz maskotką firmy – olbrzymią mrówką odwiedzili uczniów pierwszej klasy, by przećwiczyć jak bezpiecznie przechodzić przez przejście dla pieszych. Podczas spotkania, oprócz wiedzy teoretycznej, dzieci ćwiczyły prawidłowo przechodzić przez ulicę oraz jak zachowywać się w pobliżu jezdni. W przechodzeniu przez przejście dla pieszych dzieciom pomagała przesympatyczna maskotka „Mrówka”. Po zaliczeniu części praktycznej policjantka wraz z przedstawicielem „Mrówki” wręczali uczniom pamiątkowe odblaski oraz słodkości. Na zakończenie wszyscy zrobili sobie pamiątkowe zdjęcia z niecodziennymi gośćmi. Celem tych wspólnych działań jest promowanie akcji noszenia elementów odblaskowych, tak ważnych szczególnie o tej porze roku, kiedy na dworze szybko zapada zmrok. Tego typu spotkania są doskonałą okazją do powtórzenia podstawowych zasad bezpieczeństwa w drodze do szkoły, czy tez w czasie wolnym od zajęć szkolnych. Od ich znajomości niejednokrotnie zależy przyszłość naszych pociech.
mgr Katarzyna Kalicka
Wycieczka do remizy strażackiej 23.11.2019
Hej, strażaku Hej, strażaku włącz syrenę załóż hełm!
Ogień bucha gdzieś za lasem aż tam, hen!
Hej, strażaku pompę włączaj pożar gaś!
Białym dymem już zasnuty cały las!
Hej, strażaku wodę pompuj, ile sił!
Przyduś ogień. Dym obłaskaw. Sadze zmyj!
mgr Iwona Gurgul
Próbna ewakuacja 05.11.2019
Prezentowane scenki opatrzone rzetelnym komentarzem i praktyczne wskazówki wpajane najmłodszym, pomagają w przyszłości zachować im chłodny umysł i sprawność działania w chwili zagrożenia życia.
mgr Jadwiga Zachara
Mrówka z wizytą u pierwszoklasistów 22.10.2019
17 października policjanci tarnowskiej komendy wraz z maskotką – Mrówką odwiedzili najmłodszych uczniów naszej szkoły. W ramach projektu ,,Bezpieczna droga do szkoły” policjanci uczyli dzieci bezpiecznie poruszać się po drogach, uświadamiali o zagrożeniach użytkowników dróg jakimi są piesi i rowerzyści. W sposób teoretyczny i praktyczny każdy uczeń mając za opiekuna Mrówkę i pod Jej czujnym okiem sprawdzał swoją wiedzę przechodząc po pasach i odpowiednio reagując na światła sygnalizacji świetlnej. Uczniowie otrzymali też kamizelki odblaskowe, a Mrówka poczęstowała wszystkich słodką ,,krówką”. Sympatyczna maskotka została z żalem pożegnana przez dzieci słowami ,,Pa, pa Mrówko! Do zobaczenia!”
mgr Barbara Niemiec
Spotkanie z Mrówką 23.10.2018
18.10.2018 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie uczniów klasy pierwszej z panią policjantką z Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie oraz sympatyczną maskotką „Mrówką” w ramach akcji „Bezpieczna droga do szkoły z mrówkami”. Podczas spotkania uczniowie w sposób teoretyczny oraz praktyczny utrwalili podstawowe przepisy ruchu drogowego obowiązujące pieszych i rowerzystów. Uczyli się jak prawidłowo przechodzić przez ulicę, jak zachowywać się w jej pobliżu, jak bezpiecznie podróżować samochodem oraz autobusem. Dzieci bardzo aktywnie uczestniczyły w zajęciach, odpowiadały na zadawane pytania i dzieliły się swoimi spostrzeżeniami. Na końcu spotkania uczniowie otrzymali słodycze oraz kamizelki odblaskowe z prośbą, aby zakładali je w czasie wycieczek oraz podczas poruszania się po drogach w szczególności okresie jesienno-zimowym.
mgr Grażyna Pawlik
Bezpieczniejsi 05.10.2018
26. września br. naszą szkolną społeczność odwiedzili: p. burmistrz Dawid Chrobak i asp. Adam Kula. Wręczyli uczniom klas I-III odblaskowe kamizelki z herbem gminy.
mgr Jadwiga Zachara
Kierowco zwolnij pod szkołą! 23.09.2018
Początek września- początek roku szkolnego, wzmożony ruch na drogach dzieci idących do szkoły, jadących na rowerach, rodziców wiozących samochodami swoje dzieci do przedszkola i szkoły. 12 września w godzinach porannych wolontariusze SKW przeprowadzili akcję „Kierowco zwolnij przed szkołą”. Ola i Bartek rozdawali ulotki przypominające o ograniczaniu prędkości w okolicach szkoły. Akcja przebiegła bardzo sprawnie. Rodzice i nauczyciele, na czele z Panią Dyrektor, z uśmiechem i aprobatą reagowali na działania wolontariuszy. Z obserwacji poczynionych w tym dniu, można stwierdzić, że nasi kierowcy są świadomi jak ważna jest ostrożność i czujność w pobliżu szkoły. Dziękujemy.
Opiekun SKW
O przezorności także w wakacje 23.06.2018
Tuż przed czasem wolnym od podręczników i ćwiczeń, dnia 18 czerwca 2018 r. pan dzielnicowy- asp. Adam Kula i p. sierż. Justyna Witek przeprowadzili z uczniami ważną rozmowę. Jej celem było kształtowanie prawidłowych zachowań oraz postaw wśród uczniów. Funkcjonariusze policji przypomnieli obecnym zasady bezpiecznego poruszania się po drodze, prawidłowego przejścia przez jezdnię. Omówili jak należy zachować się, gdy ktoś nieznajomy próbuje nawiązać kontakt, gdy dziecko zgubi się podczas jakiegoś festynu. Utrwalali z uczniami zasady bezpieczeństwa podczas zabawy w domu, na podwórku i nad wodą. Taka wiedza to budowanie rozwagi w młodych sercach i nauka przyjmowania odpowiedzialności za przyszłość.
mgr Jadwiga Zachara
„Rodzice i dzieci powietrze bez śmieci” 30.05.2018
Uczniowie klasy II i III od lutego do maja brali udział w projekcie „Rodzice i dzieci powietrze bez śmieci”, którego inicjatorem jest Fundacja PGNiG I. Łukasiewicza. Nadrzędnym celem tego projektu jest edukacja na temat przyczyn zanieczyszczeń powietrza, ze szczególnym uwzględnieniem tych, na które mamy największy wpływ, tak zwanej „niskiej emisji”. Niska emisja to dymy wydostające się z kominów domów, rur wydechowych samochodów oraz dymy powstające przy spalaniu śmieci, liści i traw. To właśnie ona jest jedną z głównych przyczyn powstawania smogu.
Program skierowany jest do najmłodszych uczniów, ponieważ to właśnie w tym wieku tworzą się nawyki, które pozostają z nami na całe życie.
Uczniowie podczas zajęć prowadzonych przez wychowawców w sposób aktywny, przeprowadzając doświadczenia i eksperymenty zdobywali wiedzę na temat powietrza i jego zanieczyszczeń, przyczyn powstawania smogu i jego szkodliwości, sposobów walki z nim, jak również radzenia sobie z jego obecnością. Dzięki zdobytej wiedzy dzieci stały się „ambasadorami” walki ze smogiem w swoich domach.
mgr Grażyna Pawlik
Spektakl profilaktyczny „Bajkowy przekładaniec” 23.11.2017
16 XI 2017 r. uczniowie kl. II i III wzięli udział w spektaklu profilaktycznym w Szkole Podstawowej w Zakliczynie, zorganizowanym przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w ramach realizowanego projektu „Przemoc to niemoc”.
Rozśpiewany spektakl pt. Bajkowy przekładaniec” w przystępny sposób, w bajkowej formie, opowiada o niebezpieczeństwach współczesnego świata np. „ nie ufaj fałszywym przyjaciołom – również tym w Internecie”, o sposobach postępowania np. „duży powinien szanować mniejszego, starszy młodszego, silniejszy słabszego i odwrotnie. Mówi również o prawach i obowiązkach każdego człowieka, „nikt siłą nie ma prawa zmuszać nikogo do niczego, a zwłaszcza do zrobienia czegoś niedobrego…” oraz o wielu ważnych rzeczach, niezbędnych w naszym życiu: poczucia humoru, akceptacji siebie i odmienności innych, pracowitości i wiary w sens spełniania marzeń. Ciekawa scenografia, kostiumy, rekwizyty, interaktywna, forma przedstawienia sprawiły, że dzieci aktywnie i niezwykle emocjonalnie uczestniczyły w tym rozśpiewanym spektaklu. Bawiąc się, utrwalały ważne treści wychowawcze i przestrogi kierowane do nich każdego dnia w domu i w szkole.
Prelekcja na temat bezpieczeństwa 31.10.2017
26.10.2017r. w ramach akcji „ Odblaskowa szkoła” nasi uczniowie wysłuchali prelekcji na temat bezpiecznego zachowania w ruchu drogowym. Przeprowadzili ją: wieloletni funkcjonariusz Wydziału Ruchu Drogowego KMP z Tarnowa- asp. sztab. Tomasz Marek i dzielnicowy tego rejonu- mł. asp. Wojciech Klisiewicz. Panowie uświadamiali potrzeby: zapinania pasów, oświetlania rowerów i noszenia odblasków na wierzchnich ubraniach. Przestrzegali przed brawurą na drodze, która gubi i przynosi tragiczne żniwo.
Przy okazji wizyty panowie policjanci zostali poproszeni o wręczenie dyplomów wszystkim uczestnikom szkolnego konkursu plastycznego pod hasłem „ Jestem na drodze- muszę być widoczny”. Panowie wręczyli też przygotowane przez koordynatora akcji nagrody za I miejsce w dwóch kategoriach wiekowych oraz za wyróżnienie .
I miejsce w klasach młodszych zajęła Sandra Tomoś
I miejsce w klasach starszych zajęła Julia Jurczyk
Wyróżnienie za pracę przestrzenną otrzymała Nikola Olchawa
Uwaga: Bezwzględne jest ogólne używanie logiki i zdrowego rozsądku na drodze.
J. Zachara
Odblaskowa szkoła 31.10.2017
Uczniowie ZSPiP w Filipowicach są uczestnikami VIII edycji konkursu „ Odblaskowa szkoła”. W tym celu odbyła się na terenie szkoły seria zajęć polegająca na uświadomieniu i promowaniu bezpiecznych zachowań w ruchu drogowym. Zbliża się czas zliczenia i podsumowania działań.
Przede wszystkim uczniowie utrwalali zasady poruszania się po lokalnych drogach, które nie mają chodników, ścieżek rowerowych ani sygnalizacji świetlnej. Czytaj cały tekst
J. Zachara
Policjanci z Mrówką znowu w nasze szkole 21.10.2017
Policyjna pani profilaktyk wspólnie z maskotką firmy Sufigs odwiedzili naszą szkołę 12 października 2017r. Najmłodsi uczniowie wysłuchali prelekcji uczącej jak być świadomym, bezpiecznym uczestnikiem ruchu drogowego. Poznawali podstawowe przepisy dla pieszych, rowerzystów i podczas podróży samochodem. Olbrzymia mrówka rozdała uczniom elementy odblaskowe i pod okiem pani policjant wspierała uczniów w praktycznym treningu przechodzenia na drugą stronę jezdni. W związku z akcją „ Bezpieczna droga dla seniora” uczniowie dostali dodatkowo specjalne opaski odblaskowe dla swoich babć i dziadków.
Nasza szkoła bierze udział w VIII edycji konkursu „ Odblaskowa szkoła”, więc uczn