Gala pożegnalna klasy VIII 25.08.2023
Na naszym gruncie uroczystość zyskała miano: „Gali rozdania kluczy do przyszłości” i przewodziły jej słowa patrona szkoły- św. Jana Pawła II: „ Starajcie się odważnie dążyć do pełnej miary człowieczeństwa…”.
W godzinach popołudniowych 22 czerwca muzyka w tle towarzyszyła przybywającym na dziedziniec szkoły nauczycielom, pracownikom szkoły, zaproszonym gościom, rodzicom klasy ósmej i uczniom klasy siódmej.
Punktualnie o godzinie szesnastej galę otworzyło uroczyste wejście bohaterów wydarzenia na dziedziniec. Do wyznaczonego dla nich honorowego miejsca prowadził czerwony dywan z przystankiem na krótkie przywitanie i przedstawienie swojej osoby.
Oficjalnie przy sztandarze, ósmoklasiści podziękowali pani dyrektor- Irenie Kusion i wszystkim przybyłym za obecność. Następnie złożyli uroczyste ślubowanie i przekazali, według pielęgnowanego od lat zwyczaju, klucz młodszym o rok następcom z prośbą o godne reprezentowanie uczniowskiej społeczności. Siódmoklasiści przejmując miano najstarszych złożyli najlepsze życzenia opuszczającym mury tej szkoły koleżankom i kolegom.
Nastąpił centralny moment całego wydarzenia. Każdy uczeń klasy ósmej otrzymał od nauczycieli symboliczny „klucz do przyszłości” i cenną wskazówkę, by kierować się w życiu drogą wyznaczoną najwyższymi wartościami: wiarą, nadzieją i miłością.
Na chwilę, dla przełamania oficjalnej części, ósmoklasiści przedstawili skecz, do którego zaangażowali „aktorów” spośród publiczności. Po tym płynnie przeszli do podziękowań pani dyrektor, swoim wychowawcom od przedszkola do klasy ósmej; obecnym i emerytowanym nauczycielom, pracownikom szkoły; rodzicom; przybyłym gościom; osobom wspierającym pedagogicznie, merytorycznie i finansowo projekty szkolne.
Na koniec pani dyrektor zapraszała przedstawicieli oświaty i gości do wręczania ósmoklasistom nagród, dyplomów i statuetek w różnych kategoriach. Na szyjach tych uczniów zawisł też złoty medal otrzymany od przedstawicieli Rady Rodziców.
Głos zabrali: Poseł na Sejm RP- p. Anna Pieczarka; Burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn- p. Dawid Chrobak, Prezes ZNP- p. Zofia Górnikiewicz, Sołtys miejscowości- p. Zygmunt Olchawa, Przewodnicząca Rady Rodziców- p. Mariola Kubacka i Przewodnicząca Rady Klasowej- p. Bernadeta Baca .
Na tle długo zachodzącego słońca rodzice uczniów klasy ósmej serdecznie zaprosili wszystkich gości do wspólnego stołu. Gustowny poczęstunek stał się cudownym zwieńczeniem uroczystego pożegnania ich dzieci ze szkołą podstawowa.
Filmoteka z gali ósmoklasistów 2023
mgr Jadwiga Zachara
Uroczyste zakończenie roku szkolego klas I-VII 22.08.2023
Dnia 22 czerwca 2023 roku odbyła się uroczystość zakończenia roku szkolnego dla klas I – VII. W godzinach dopołudniowych na placu szkolnym zebrali się zaproszeni goście, nauczyciele, rodzice i uczniowie. Po wprowadzeniu sztandaru szkoły, odśpiewaniu hymnu państwowego głos zabrała pani Dyrektor Irena Kusion. Gratulowała uczniom postępów w nauce, rodzicom i nauczycielom podziękowała za pracę oraz wszystkim życzyła wspaniałego, bezpiecznego wypoczynku. Następnie odbyło się wręczenie nagród i dyplomów uczniom wyróżniającym się w nauce oraz w innych dziedzinach. Uroczystość zakończyła się odśpiewaniem hymnu szkoły.
Wszystkim życzymy spokojnych, wesołych, bezpiecznych i słonecznych wakacji.
Podsumowanie grantu humanitarnego 20.08.2023
Po pozytywnym rozpatrzeniu naszego wniosku, szkoła otrzymała przeszło 111 tys. zł na zajęcia kreatywne oraz rozwijające z przedmiotów a także na trzydniową wycieczkę do hotelu w miejscowości Piwniczna Zdrój.
Jednak niewątpliwym trafionym pomysłem naszych nauczycieli okazała się półkolonia, która miała miejsce na terenie szkoły w pierwszych dwóch tygodniach lipca, od poniedziałku do piątku. Nauczyciele zadbali o komfort i wyposażenie półkolonii: zakupiono aż 15 rowerów górskich wraz z kaskami, wszelkie pomoce służące wyrażaniu siebie w sposób kreatywny a także jednakowe podkoszulki i czapki zarówno dla uczestników jak i dla opiekunów. Codziennie dostarczane były smaczne obiady dwudaniowe przez Spółdzielnię Socjalną 'Serce Pogórza’, natomiast na wyjazdy otrzymywaliśmy tzw. suchy prowiant. W naszej półkolonii wzięło udział 20 uczniów z klas: V, VI, VII i VIII. W każdym tygodniu zaplanowane były dni tematyczne oraz dwie wycieczki: rowerowa trasą Euro Velo Dunajec i autokarowa: do Krakowa oraz Krynicy i Muszyny. Pogoda sprzyjała nam niemal każdego dnia zachęcając do aktywności na świeżym powietrzu. Zwieńczeniem bardzo aktywnych dwóch tygodni był wybór i koronacja Miss i Mistera Półkolonii. Różnorodność i atrakcyjność zajęć uwydatniła wiele talentów, o których sami uczestnicy nie mieli pojęcia ale też pokazali, co ich tak naprawdę interesuje.
Jesteśmy bardzo dumni z naszych uczniów, którzy mimo wakacyjnej aury i dość wczesnej pory zbiórki, sumiennie pojawiali się na zajęciach.
mgr Izabela Łącka
Wycieczka do Iwkowej 30.06.2023
W środę 21 czerwca, w ostatni tydzień roku szkolnego, klasy I-III wybrały się na wycieczkę edukacyjną do Bacówki „Biały Jeleń” do Iwkowej. Dzieci wraz z opiekunami zostali serdecznie przywitani przez gospodarzy i poczęstowani pyszną świeżuteńką drożdżówką oraz herbatą z sokiem własnej roboty. Od samego początku było miło i sympatycznie.
Następnie dzieci wzięły udział w plastycznych warsztatach edukacyjnych. Każdy uczestnik otrzymał zestaw do malowania oraz lnianą torbę, na której powstawały piękne malowidła. Podczas warsztatów malowania lnianych tkanin dzieci miały możliwość tworzenia własnych wzorów i kompozycji na naturalnych materiałach lub mogły skorzystać z przygotowanych szablonów. Len to jedno z najstarszych surowców używanych w produkcji tkanin, które charakteryzuje się wyjątkową trwałością i estetyką. Na warsztatach dzieci korzystały z farb akrylowych, które są łatwe w użyciu i szybko schną. Wykonane torby mogą być wspaniałą pamiątką lub prezentem dla bliskiej osoby.
Kolejnym punktem programu była przejażdżka konno. Sympatyczne panie instruktorki czuwały nad bezpieczną jazdą, nawet ci, którzy troszkę się bali wsiąść na konia, decydowali się i z zadowoleniem i dumą kończyli przejażdżkę. Potem Pani Gospodarz oprowadziła uczniów po całym gospodarstwie. Zobaczyli stajnię, w której mieszkają konie, między innymi Wega i Parys, na których dzieci jeździły. Dalej mieszkał osioł Edek, świnki wietnamskie, koza domowa, gęsi.
Miejsce zrobiło na uczestnikach ogromne wrażenie. Bacówka posiada wiele przedmiotów dawnych – narzędzi rolniczych, które dzieci mogły zobaczyć z bliska. Atutem tego miejsca są również piękne widoki. Na koniec wszyscy mogli odpocząć przy ognisku, poczęstować się kiełbaską. Chętni zakupili pamiątki i wszyscy wrócili zmęczeni, ale bardzo zadowoleni z wyjazdu.
Wycieczka do Warszawy 30.06.2023
7 czerwca uczniowie naszej szkoły, wchodzący w skład Pocztu Sztandarowego oraz uczniowie z Ukrainy uczestniczyli w wycieczce do Warszawy. W wyjeździe brali udział przedstawiciele innych szkół z gminy Zakliczyn. Zwiedzili Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, gdzie uczestniczyli w wirtualnej trasie edukacyjnej obejmującej pamiątki związane z osobą Marszałka Józefa Piłsudskiego. Następnie udali się pod Stadion PGE Narodowy. Spacerowali również po Łazienkach Królewskich. Ostatnim punktem programu była wizyta w Sejmie RP, podczas którego uczniowie zapoznali się z pracą posłów i funkcjonowaniem izby niższej naszego parlamentu.
mgr Lucyna Migda
Matematycy potrzebują Waszej pomocy 15.06.2023
Z przyjemnością zawiadamiamy, że projekt matematyczny Zespołu Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Filipowicach skierowany do klas VII-VIII o tytule „Jestem architektem – bryły w naszym otoczeniu” otrzymał dofinansowanie w ramach programu mPotęga.
Projekt jako jeden z 461 nadesłanych znalazł się w grupie 30 najwyżej ocenionych z całej Polski i bierze udział w głosowaniu publiczności, w którym możemy zdobyć wspólnie dodatkowe 5000 zł na działania matematyczne w następnym roku szkolnym.
Prosimy o głosy! Wystarczy wejść na stronę:
https://glosowanie.mpotega.pl/,
zarejestrować się i oddać głos na projekt o nazwie
„Jestem architektem – bryły w naszym otoczeniu”.
Prosimy o głosowanie codziennie, aż od 15 czerwca do 28 czerwca.
Pokażmy siłę społeczności lokalnej! Liczymy na Wasze głosy.
mgr Dariusz Stojowski
„Rodzina Ulmów z Markowej – historia wypełniona dobrocią i miłością”- konkurs plastyczny 15.06.2023
20 czerwca odbyła się uroczysta Gala Konkursowa o bohaterskiej rodzinie Ulmów z Markowej. Na finałową uroczystość przybyli laureaci i zwycięzcy ze szkół z całej Polski- z województwa małopolskiego, wielkopolskiego, podkarpackiego, warmińsko – mazurskiego. Jednym z wyróżnionych uczniów był pierwszoklasista Mateusz Gębarowski ze Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Filipowicach. Spośród 507 prac nadesłanych ze 140 różnych szkół praca plastyczna Mateusza zyskała uznanie jurorów, bo oprócz umiejętności artystycznych jury było pod wrażeniem znajomości historii życia Ulmów przez uczestników konkursu. Finałowa Gala odbyła się w Przystanku Historia IPN im. Janusza Kurtyki w Warszawie na ulicy Marszałkowskiej. Wszyscy nagrodzeni uczniowie (z różnych kategorii wiekowych) zostali ciepło powitani przez Panią Prezes fundacji ,,BO WARTO’’ Renatę Wardecką. Swoją wzruszającą przemowę wygłosił dr Mateusz Szpytma – Wiceprezes IPN. Zgromadzeni uczniowie, a także ich rodzice mieli okazję dowiedzieć się m.in., że Pan Prezes był blisko spokrewniony z Wiktorią Ulmą, która była siostrą Jego babci i matką chrzestną taty Pana Prezesa. Jednym z obecnych szacownych gości była Przewodnicząca Rady Rodziny przy Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej Pani Dorota Bojemska. Podczas spotkania uczestnicy mogli usłyszeć kilka utworów patriotycznych wykonanych przez Pana Jacka Ornafę oraz obejrzeć zwycięskie prace. To była niezapomniana lekcja historii dla młodych uczestników niełatwego tematu. Bardzo gratulujemy Mateuszowi oraz Jego Rodzicom sukcesu i godnego reprezentowania Naszej Szkoły.
Ewelina Gębarowska i Barbara Niemiec
Piknik Rodzinny „W krainie baśni i bajki” 13.06.2023
W niezwykle słoneczną i piękną niedzielę, 28 maja w szkole ZSPiP w Filipowicach odbył się Piknik Rodzinny, w ten sposób połączono obchody Dnia Matki z Dniem Dziecka oraz nadchodzącego Dnia Ojca.
Głównym założeniem całego przedsięwzięcia była integracja mieszkańców jak i wzmacnianie więzi rodzinnych poprzez wspólne, rodzinne spędzanie czasu wolnego. Plac przy Szkole w Filipowicach wypełnił się tłumem piknikujących, przyszły całe rodziny by miło spędzić czas na świeżym powietrzu. Atrakcji było co niemiara, a różnorodność i ich rozpiętość mogła zadowolić gusta nawet tych najbardziej wybrednych.
Dyrektor Szkoły – Gospodarz pikniku Irena Kusion, powitała przybyłych gości i zaprosiła do wspólnej zabawy.
W dobry nastrój wprowadziły nas występy poszczególnych grup wiekowych oraz występy uczniów szkoły, którzy zachwycili wszystkich swoją choreografią.
Na scenie wystąpili Nasi szczególni goście, którzy przybyli na zaproszenie Szkoły – Izabela Mytnik (fortepian i wokal) oraz krakowska wokalistka Anna Sowa-Staszczak., które zaprezentowały autorskie utwory wprowadzając publiczność w refleksyjny nastój.
Ten dzień uświetniła również swoim koncertem, wspaniała i niezastąpiona Strażacka Orkiestra Dęta z Filipowic. Nie zabrakło pokazu strażackiego OSP KSRG Filipowice i Policji. Na początku zaprezentowała się Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza Filipowice, która miała za zadanie zbudować linię gaśniczą od zbiornika wodnego i ugasić pożar. Po pokazie małych druhów razem z gościnnym występem Ochotniczej Straży Pożarnej w Gwoźdźcu przystąpiono do ratowania poszkodowanych w wypadku samochodowym.
Prawdziwe oblężenie przeżywało dmuchana zjeżdżalni. Amatorzy zjeżdżania cierpliwie czekali w kolejce na swoją kolej. Dla dzieci przygotowano dużo atrakcji: malowanie twarzy, tatuaże brokatowe, tęczowe fryzury, pokaz baniek mydlanych XXL, foto kącik oraz warsztaty artystyczne, podczas których chętni realizowali swoje plastyczne pasje.
Najdłuższa kolejka ustawiła się przy loterii fantowej, która dostarczyła sporo emocji dla posiadających dobry numerek i łut szczęścia. Na wygranych czekało wiele niezwykle atrakcyjnych nagród.
Na wszystkich czekały pyszności przy gastronomicznych stoiskach: lody, wata cukrowa, gofry. Kawiarenka oferowała ciasta, kawę, herbatę, napoje. W ramach wspólnego grillowania degustowano kiełbaski i szaszłyki.
Koło Gospodyń Wiejskich Filipowice przygotowało regionalne przysmaki: pierogi, chleb wiejski ze smalcem, podpłomyki, pyszną kwaśnicę i wiele innych smakowitych produktów.
Podczas imprezy podsumowano projekt grantowy Fundacji mBanku „Rosnę z matematyką” oraz rozdano nagrody dla zwycięzców Międzyszkolnego Konkursu Plastycznego pt. „W krainie baśni i bajki”.
W ramach profilaktyki zdrowia Stoisko Centrum Zdrowia Tuchów oferowało: pomiar glukozy, cholesterolu, ciśnienia. Chętnych nie brakowało.
Dużo zabawy i dobrej energii było też podczas belgijki odtańczonej przez uczestników pikniku.
Piknik rodzinny przy Szkole Podstawowej w Filipowicach okazał się świetnym sposobem na spędzenie wolnego czasu zarówno dla najmłodszych, jak i starszych uczestników. Radosna muzyka i doskonała pogoda wprawiały w świetny nastrój. Uczestnicy tego spotkania stworzyli niezwykłą atmosferę. To był dobry czas.
Organizatorzy dziękują wszystkim zaangażowanym w przygotowanie pikniku:
• Konferansjer – Pan Daniel Tabiś
• Rada Rodziców Szkoły ZSPiP w Filipowicach
• Ochotnicza Straż Pożarna KSRG Filipowice
• Strażacka Orkiestra Dęta Filipowice
• Koło Gospodyń Wiejskich Filipowice
• Zakliczyńskie Centrum Kultury
• Gminna Biblioteka Publiczna w Zakliczynie
• Placówka Wsparcia Dziennego SPON „Bez Barier”
• Studio Figura Brzesko
• Centrum Zdrowia Tuchów
• Stowarzyszenie Ekopsychologia
• Rodzice, Dzieci oraz Wszyscy Pracownicy szkoły ZSPiP w Filipowicach
mgr Małgorzata Różycka
Podsumowanie programu grantowego Fundacji mBanku „Rosnę z matematyką” 12.06.2023
Dnia 28 maja 2023 podczas Pikniku Rodzinnego zakończyliśmy realizację programu ”Rosnę z matematyką” finansowanego ze środków Fundacji mBanku.
Przypomnijmy… W II edycji – programu „Rosnę z matematyką” organizowanego przez Fundację mBanku we współpracy z Fundacją Dobra Sieć – programu skierowanej do przedszkoli, szkół podstawowych z oddziałami przedszkolnymi, organizacji pozarządowych i grup nieformalnych z całego kraju, złożono 562 wnioski. Dofinansowanie otrzymało 137 projektów wśród nich znalazł się i nasz. Łączna kwota, jaką w tym roku Fundacja prowadzona przez mBank przeznaczy na granty, wyniosła ponad 660 tys. zł.
W naszej szkole projektem „Wesoła matematyka z kotem Filemonem”, były objęte dzieci z oddziału przedszkolnego – łącznie 25. Celem projektu było rozwijanie zainteresowań i uzdolnień matematycznych dzieci oraz zachęcanie do podejmowania różnorodnych działań matematycznych.
Wartość grantu wynosi 4 744 zł.
Koordynatorem Projektu był pan Dariusz Stojowski a osobami realizującymi była pani Katarzyna Kalicka i pani Iwona Gurgul.
W skrócie:
Przeprowadziliśmy po 14 godzinnych spotkań warsztatowych z dziećmi w dwóch grupach, 1 spotkanie z rodzicami oraz Turniej Przedszkolaka.
W ramach projektu dzieci z oddziału zerowego oraz z oddziału pięciolatków brały udział w szeregu aktywności matematycznych. Realizacja zajęć miała miejsce od 1 lutego do 30 kwietnia. Przedszkolaki poprzez zabawę, doświadczenie, praktyczne działanie poznawały liczby, szukały matematyki w codziennym życiu. Samodzielnie podejmowały próby mierzenia długości, objętości, ważenia, liczenia, rozpoznawania figur geometrycznych. Zajęcia warsztatowe były swoistym przygotowaniem do Turnieju Przedszkolaka. Świętowały Dzień MATEMATYKI. Poznały znaki mniejszości i większości. Odbyły warsztaty praktyczne w sklepie spożywczym. Sprawdzały swoja wiedzę w turnieju matematycznym.
Dużo się działo, dzieci chętnie przychodziły na wszystkie zajęcia. W zajęciach wzięło udział 45% podopiecznych – w sumie 25.
Podsumowanie projektu miało miejsce podczas Pikniku Rodzinnego przy obecności przedstawicieli władzy lokalnej, rodziców, społeczności lokalnej i tej dalszej. Pani dyrektor Irena Kusion zobrazowała główne założenia przedsięwzięcia i podziękowała przedszkolakom tak liczny udział. Następnie nastąpiło wręczenie dyplomów i upominków dla uczestników projektu.
Z funduszy programu zakupiliśmy materiały biurowe oraz inne potrzebne do realizacji zadań przedmioty oraz nagrody dla zwycięzców i uczestników.
Swymi działaniami pokazywaliśmy, że zależy nam na ciekawym i efektywnym uczeniu matematyki, że matematykę można zrozumieć i polubić.
Dziękujemy wszystkim, którzy wspierali nasze inicjatywy, mające na celu poszukiwanie kreatywnych sposobów poznawania przez dzieci świata matematyki.
A co się działo najlepiej zobrazują zdjęcia w dołączonej galerii.
mgr Dariusz Stojowski
Gmina Zakliczyn realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich pt. „Małopolska Tarcza Humanitarna. Fundusze Europejskie dla Ukrainy – Pakiet Edukacyjny”.
Źródło finansowania: projekt jest dofinansowany w ramach 15 Osi Priorytetowej – REACT- EU (EFS) dla sprostania wyzwaniom migracyjnym, Działanie 15.2 REACT-EU dla sprostania wyzwaniom migracyjnym – pakiet edukacyjny Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.
Kwota projektu grantowego pn.; „Małopolska Tarcza Humanitarna. Fundusze Europejskie dla Ukrainy – Pakiet Edukacyjny” w ramach 15 Osi Priorytetowej – REACT-EU (EFS) dla sprostania wyzwaniom migracyjnym – pakiet edukacyjny Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 wynosi 15 691 327 zł.
Kwota wsparcia dla Zespołu Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Filipowicach wynosi: 111 666,45 PLN
Maksymalny całkowity poziom dofinansowania w formie grantu wynosi 100% kosztów objętych wnioskiem o przyznanie grantu tj. 100% UE.
Celem projektu jest zwiększenie potencjału małopolskich organów prowadzących szkoły podstawowe i ponadpodstawowe w odpowiedzi na kryzys migracyjny związany z działaniami wojennymi prowadzonymi od 24 lutego 2022 r. w Ukrainie.
W ramach Grantu w naszej szkole organizowane są następujące działania w formie zajęć z uczniami:
a) Klub planszówek – koło zainteresowań – 20 godzin.
b) Filmoteka Młodego Człowieka – koło zainteresowań – 20 godzin.
c) Wycieczka do Piwnicznej Zdroju – trzy dni.
d) Półkolonia – 2 tygodnie.
Dla wyżej wymienionych zajęć prowadzona była rekrutacja wg REGULAMINU REKRUTACJI DO PROJEKTU pt. „Małopolska Tarcza Humanitarna. Fundusze Europejskie dla Ukrainy – Pakiet Edukacyjny”. Wszystkich uczniów z klas V – VIII zachęcaliśmy do wzięcia udziału w przedsięwzięciu. Projekt swoim zakresem obejmuje 20 beneficjentów, którzy rozpoczęli zajęcia w dniu tak bardzo wymownym, gdyż 1 czerwca – w Dniu Dziecka.
79 rocznica bitwy pod Monte Cassino i 103 rocznica urodzin patrona maszej szkoły – Jana Pawła II 30.05.2023
18 maja z zaangażowaniem uczciliśmy pamięć o żołnierzu polskim i o patronie, który tego właśnie dnia urodził się 103 lata temu.
Uroczystość rozpoczęliśmy od Mszy Świętej, na którą przybyli zaproszeni goście: Burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn- Pan Dawid Chrobak, Starszy Wizytator Kuratorium Oświaty- Pan Franciszek Wantuch, Inspektor ds. Oświaty w Gminie Zakliczyn- Pani Agnieszka Malisz, Radny Rady Powiatu- Pan Józef Gwiżdż, Prezes KGW w Filipowicach- Pani Krystyna Kijowska oraz Rodzina Starszego Strzelca- Kazimierza Pachoty.
Ksiądz Proboszcz Piotr Pabis- przywołując rozległe źródła historyczne- przedstawił trudną, ofiarną walkę Polaków z czasów drugiej wojny światowej. Nasi żołnierze wytrwale walczyli o prawdę, sprawiedliwość, godność i wolność każdego człowieka, aż do ofiary z własnego życia.
18 maja 1944r. właśnie polscy żołnierze 2 Korpusu gen. Andersa zdobyli ostatecznie ruiny klasztoru na Monte Cassino. Wkrótce na murach opactwa pojawił się biało- czerwony sztandar i odegrano Hejnał Mariacki.
Wśród tych żołnierzy, wykazujących niezwykłe męstwo, upór i poświęcenie był urodzony w naszych Filipowicach wyżej wspomniany Starszy Strzelec Kazimierz Pachota, na którego grobie, po Mszy Świętej, delegacje i rodzina złożyły kwiaty oraz zaświeciły znicze.
Kształtowanie w sobie hierarchii wartości odgrywa kluczową rolę w życiu. Abyśmy potrafili ocenić, do czego powinniśmy dążyć, musimy poznawać mądre słowa i właściwe przykłady. Dlatego też właśnie w szkole uczniowie przedstawili zgromadzonej społeczności i przybyłym gościom montaż słowno- muzyczny. Najmłodsi uczniowie zatańczyli poloneza.
Na koniec sylwetkę swojego Wuja przybliżyła Pani Krystyna Kędra, obecna na uroczystości:
Kulturalny, cichy, oczytany. Walczył o wolną Polskę i Europę, ale po powrocie do ojczyzny– wspominała- wsadzono go do więzienia. Po tym nie mógł zdobyć pracy, choć był dobrym fachowcem. UB dbało o to, by nie miał z czego żyć. Dręczony oskarżeniami, stał się zamkniętą skarbnicą wiedzy o tym co widział i czego doświadczył. Nie chciał narażać rodziny. Chodził wyprostowany, starannie ubrany, zawsze ogolony. Było w nim coś z dawnego żołnierza… Miał małą walizkę, w której przechowywał jak relikwie mundur wojskowy i odznaczenia wojenne… Zawsze miał łzy w oczach, gdy wspominał otwarte, łatwe do ataku, zaminowane wzgórze i kamienie nasiąknięte żołnierską krwią. Był saperem. Koszmar bitwy towarzyszył mu jak cień… Pod koniec życia cieszył się zmianami, które zapoczątkowała Solidarność. Ostatnie lata spędził u swojego siostrzeńca. Pogrzeb odbył się w Filipowicach.
Pani Krystyna- w imieniu rodziny- podziękowała wszystkim, którzy pamiętają o jej Wuju.
Te nieznane ciekawostki tylko utwierdziły w przekonaniu, że historię ciągle trzeba odkrywać. Niezłomny duch polskiego żołnierza jest świadectwem miłości Ojczyzny i pragnieniem niepodległości.
Wolność zawdzięczamy również patronowi naszej szkoły Świętemu Janowi Pawłowi II, który sam oddał hołd bohaterom Monte Cassino w pierwszym roku swego pontyfikatu 18 maja 1979r. Nakazał wtedy w homilii: Nich pamięć o Monte Cassino trwa w obecnych i przyszłych pokoleniach.
mgr Jadwiga Zachara
Podsumowanie zajęć grantu Fundacji mBanku 25.05.2023
Głównym założeniem projektu jest zainteresowanie dzieci „logicznym myśleniem” i praca w grupach. Dość często można usłyszeć opinię, że do matematyki trzeba mieć szczególne uzdolnienia. To, nie jest prawdą! Dzieciaki uwielbiają gry i zagadki. Kochają wyzwania. W ramach projektu dzieciaki brały udział w szeregu aktywności związanych z matematyką. matematyczne. Realizacja – dzieci z oddziału zerowego oraz z oddziału pięciolatków od 01 lutego do 30 kwietnia uczestniczyły w dodatkowych zajęciach matematycznych w ramach programu grantowego Rosnę z matematyką. Środki na realizację zwycięskiego projektu przekazała Fundacja mBanku. Przedszkolaki poprzez zabawę, własne doświadczenie, praktyczne działanie poznawały liczby, szukały matematyki w codziennym życiu. Samodzielnie podejmowały próby mierzenia długości, objętości, ważenia, liczenia, rozpoznawania figur geometrycznych.
Świętowały Dzień MATEMATYKI. Poznały znaki mniejszości i większości. Odbyły warsztaty praktyczne w sklepie spożywczym. Sprawdzały swoja wiedzę w turnieju matematycznym.
mgr Katarzyna Kalicka
Witaj maj 3 maj – Młodzież pamięta! 14.05.2023
Społeczność szkolna pamięta i zebrała się na sali gimnastycznej, aby uczcić piosenką, wierszem i tańcem dzień uroczysty i wyjątkowy, jakim dla Polaków jest Uchwalenie Konstytucji 3 Maja.
Uczniowie i nauczyciel podczas uroczystej akademii z okazji 232 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja przybliżyli uczestnikom wydarzenia tamtego okresu.
Można było wysłuchać pieśni patriotycznych w wykonaniu klasy pierwszej i czwartej; wierszy, które przeplatane były wątkami z historii Polski XIX wieku.
Na koniec uczniowie z klas 1-3 zaprezentowali w strojach krakowskich ,,Poloneza’’.
Pani Dyrektor Irena Kusion podsumowała Akademię słowami: ,,Była to prawdziwa lekcja patriotyzmu’’.
mgr Urszula Mróz
Zajęcia dla uczniów z klas modszych 8.05.2023
Od lutego do kwietnia dla uczniów z klas młodszych odbywały się zajęcia wyrównawcze ze szczególnym uwzględnieniem edukacji matematycznej i przyrodniczej w ramach Grantu 3 MTA- PE. Ponieważ w czasie pandemii bezpośredni kontakt między uczniami, jak i między uczniami a nauczycielem był ograniczony stąd celem zajęć było rozwijanie więzi rówieśniczych, komunikacji, współpracy, budowania społeczności uczniowskiej, ćwiczenia sprawności wypowiedzi, umiejętności rozumienia, krytycznego myślenia, rozwijania kompetencji matematycznych. Na zajęcia uczęszczała grupa 16 dzieci biorąc udział w 15 zajęciach. Dzieci miały możliwość poszerzenia swojej wiedzy przyrodniczej w oparciu o słuchowiska, wykonywały doświadczenia, zapisywały ich wyniki, wymieniały się informacjami. Tematyka zajęć oscylowała wokół zagadnień:
· Co i jak czują zwierzęta i ludzie?
· Słońce, gwiazda, która daje energię
· Ile wody jest na Ziemi?
· Powietrze – potrzebne do życia choć go nie widzimy
· I ty możesz pomóc naszej planecie
· Czy tylko ptaki potrafią latać
· Skąd się wzięło życie na Ziemi?
Oprócz zagadnień przyrodniczych dzieci ćwiczyły mierzenie długości różnymi miarami, posługiwały się kalendarzem, mierzyły pojemność płynów, temperaturę, rozwiązywały zadania tekstowe, logiczne łamigłówki, rozwiązywały quizy matematyczne.
mgr Barbara Niemiec
Dzień Ziemi 22.04.2023
Dzień Ziemi (Earth Day) obchodzony w dniu 22 kwietnia to największe ekologiczne święto świata. To coroczne wydarzenie organizowane jest w celu promowania ochrony środowiska, rozszerzania świadomości ekologicznej i życia w zgodzie z naturą. Idea obchodów Dnia Ziemi w tym dniu została zapoczątkowana w 1970 r. przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona.
Dzień Ziemi to doskonała okazja do organizowania różnego rodzaju wydarzeń promujących ekologię, w tym akcje zbierania śmieci oraz sadzenia drzew..
Uczniowie klasy VII są wrażliwi na piękno przyrody, angażują się we wszystkie akcje na rzecz ochrony przyrody. W piątek 21.04.2023 roku postanowili zasadzić w ogrodzie szkolnym tuję i już mają plan, że w następnym roku posadzą kolejne drzewo. Zgodnie mówią: ,,Pragniemy mieć swój udział w ochronie środowiska”
Dbajmy o naszą Matkę Ziemię, jesteśmy jej częścią, jesteśmy za nią odpowiedzialni.
Sprzątamy dla Polski 22.04.2023
Gminny Konkurs Wiedzy o Św. Janie Pawle II 19.04.2023
„Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali.”
4 kwietnia 2023 roku, uczeń klasy VI, Daniel Martyka wziął udział w Gminnym Konkursie wiedzy o Św. Janie Pawle II.
Honorowy patronat nad konkursem objął Burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn, Pan Dawid Chrobak. Udział w konkursie wzięło 9 uczniów z pięciu szkół. Test obejmował wiadomości związane z biografią, pontyfikatem, twórczością Jana Pawła II i składał się on zarówno z pytań otwartych jak i zamkniętych. W jury konkursu zasiedli o. Dawid Birunt, o. Jakub Mentel i o. Piotr Mróz. Poziom konkursu był bardzo wysoki i wszyscy uczestnicy świetnie się zaprezentowali. Gratulujemy Danielowi udziału w konkursie, zdobytej wiedzy, pracowitości oraz podziwiamy zaangażowanie z jakim przygotowali się do konkursu.
mgr Natalia Rosiek
Ślubowanie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej 18.04.2023
25 lutego w Ochotniczej Straży Pożarnej w Filipowicach obyło się walne zebranie sprawozdawcze za rok 2022.
Spotkanie było czasem rozmów na temat uczestnictwa druhów z lokalnej jednostki w wielu akcjach i działaniach. Zaproszeni goście z podziwem oceniali działalność jednostki oraz zapał druhów w dążeniu do celu.
Podczas tego zebrania odbyło się uroczyste ślubowanie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. Ślubowanie na sztandar jednostki złożyło szesnaścioro członków MDP. Pasowania młodych druhów dokonał komendant OSP w Filipowicach dh Tomasz Martyka. Młodzież otrzymała legitymację członkowskie. Młodzi adepci pożarnictwa uroczyście ślubowali „ze wszystkich sił służyć naszej Ojczyźnie, przyczyniać się do ochrony życia i mienia jej Obywateli”. Ich opiekunowie, strażacy podkreślają, że to ogromne zobowiązanie, ale i wielki honor.
Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze to wyjątkowy i przyszłościowy element działania OSP. Dzięki młodzieży w strażach ochotniczych jest wymiana pokoleniowa i co niezwykle ważne – ciągłość funkcjonowania tych jednostek. Młodzież w tych drużynach poznaje się, nawiązuje kontakty, uczy się współdziałania, używania urządzeń gaśniczych, uczy się odpowiedzialności oraz zachowania w sytuacjach kryzysowych i radzeniu sobie z nimi, a również szkoli się i poznaje sposoby ratowania ludzi, pomagania innym. Jesteśmy niezwykle dumni, że dzieci z naszej szkoły zasilają szeregi Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej i życzymy samych sukcesów.
Podczas zebrania do rodziny strażackiej została przyjęta nauczycielka z naszej szkoły Katarzyna Kalicka, która brała czynny udział w tworzeniu Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej i ściśle współpracuje z OSP Filipowice.
mgr Katarzyna Kalicka
Góra Grosza – XXIII edycja zakończona 30.03.2023
Góra Grosza to akcja organizowana przez Towarzystwo Nasz dom. Polega ona na zbiórce polskich monet i przekazaniu ich organizatorowi za pośrednictwem Poczty Polskiej. Nasza szkoła co roku uczestniczy w tej akcji, pomagając dzieciom w całej Polsce, które wychowują się poza domem rodzinnym. W tym roku uzbieraliśmy kwotę 560 złotych i 35 groszy. 20 marca wolontariusze spotkali się, aby posortować i policzyć zebrane monety. Następnie pieniądze zostały spakowane w dwa kartonowe pudełka i zawiezione do urzędu pocztowego. Dziękujemy dzieciom z przedszkola, uczniom oraz wychowawcom za włączenie się w akcję. Kolejny raz wspólnymi siłami usypaliśmy „górę grosza”.
mgr Krystyna Kołacz
Wycieczka do Tarnowa klas I-III 30.03.2023
15 marca uczniowie klas I-III pojechali wraz ze swoimi wychowawcami na wycieczkę do Tarnowa. Zgodne z programem najpierw był spektakl w Kinie Marzenie. Tak, tak, to nie pomyłka- spektakl w kinie. Było to przedstawienie profilaktyczne „Przygody zazdrosnego Liliputka” przygotowane przez Teatr Króla – Profilaktyka Uzależnień i Edukacja. Dzieci mogły w trakcie przedstawienia wypowiadać się, gdy postacie tego potrzebowały. Poprzez zabawę poznawały zasady dobrego wychowania: nie kłam, nie bądź zazdrosny, nie zazdrość, pomóż drugiemu, nie używaj brzydkich słów. Tematykę profilaktyki uzależnień dostosowano do wieku widza. Dzieciom bardzo podobało się przedstawienie. Kolejny punkt programu to zabawy w Promiennym Zamku, miejscu dobrze znanym dzieciom z poprzednich lat. Po dwugodzinnych różnorodnych zabawach, uczniowie z uśmiechami na twarzach wrócili do swoich domów.
mgr Krystyna Kołacz
Sprzątaj z nami Małopolskę 24.03.2023
W ramach akcji „Posprzątaj z nami Małopolskę” w ZSPiP w Filipowicach w ruch poszły rękawiczki i worki na śmieci. W poniedziałek 20 marca uczniowie kl. I-VIII wraz ze swoimi wychowawcami wyruszyli porządkować tereny zielone. Młodsi uczniowie sprzątali teren wokół szkoły. Natomiast starsi, udali się w dalsze rejony naszej okolicy. Uczniowie byli bardzo zaangażowani, uzbierali mnóstwo różnych śmieci: butelki, folie, puszki i itp.
Każdy może przyłączyć się do inicjatywy Urzędu Marszałkowskiego i posprzątać z nami Małopolskę! Celem akcji jest zainspirowanie mieszkańców Małopolski do wyjścia na wiosnę w plener i posprzątania swojej najbliższej okolicy. Akcja potrwa do 21 kwietnia 2023 r.
mgr Małgorzata Różycka
Dzień dinozaura 24.03.2023
W ostatnim tygodniu lutego obchodziliśmy DZIEŃ DINOZAURA. W tym dniu obchodziliśmy święto znanych nam prehistorycznych stworzeń. Dzieci poznały historię dinozaurów, dowiedziały się kiedy żyły, czym się żywiły i jak wyglądały oraz wiele innych ciekawostek z ich życia. Dzieci dowiedziały się, na czym polega praca paleontologa i wspólnie dokonaliśmy „ wykopalisk”, dzięki którym zobaczyliśmy jak wyglądają szkielety niektórych dinozaurów. Tego dnia nie zabrakło zabaw ruchowych oraz ciekawych prac plastycznych. Dzień dinozaura przyniósł nas w odległy fascynujący i tajemniczy świat.
mgr Wioleta Cichy
Projekt mBanku „wystartował” z zajęciami 21.03.2023
Po etapie rekrutacji przyszedł czas na spotkania warsztatowe z uczniami. Dzieci biorą udział w przygotowanych przez nauczyciel ciekawych i aktywizujących zajęciach w oparciu o zajęcia matematyczne. Dzieci zostały podzielone na 2 grupy. Każda grupa będzie miała zorganizowane łącznie 14 godziny zajęć. Dużo się działo, uczniowie chętnie przychodzą na wszystkie zajęcia i bardzo aktywnie uczestniczą w nich. Frekwencja osiąga niemal 100% liczebności grup. Uczestnicy w trakcie zajęć poznają różne metody i techniki uczenia się matematyki oraz poprzez liczne zadania utrwalają je. Panie organizujące zajęcia bardzo profesjonalnie i z wielkim zaangażowaniem przekazują najmłodszym tajniki uczenia się matematyki. W ramach zajęć dzieciaki uczestniczyli już w:
-zajęciach z ważenia i mierzenia, gdzie poznawali różne rodzaje wag. Odbyły się też zajęcia praktyczne w pobliskim sklepie, gdzie pani ekspedientka pokazywała dzieciom jak w praktyce używać wagi.
-kolorowym dniu matematyki z kodowaniem i grą matematyczną,
-zajęciach z rozpoznawania figur geometrycznych,
-zajęciach gdzie rozpoznawały znaki graficzne – i +, przeliczały na liczmanach i wspólne obliczały wartości,
-„Bajce o piórniku”, – w której przeliczali kredki i akcesoria z piórnika, porównywali wyniki zabawy matematycznej i mierzyli długości kredek.
A co się działo najlepiej zobrazują zdjęcia w galerii.
mgr Dariusz Stojowski
Forum szkół im. Świętego Jana Pawła II 19.03.2023
Dnia 15 marca br. już po raz 30 odbyło się Forum Szkół im. Świętego Jana Pawła II. Spotkanie odbyło się w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. Wśród zaproszonych gości był bp Artur Ważny, który przewodniczył Eucharystii oraz Małopolski Kurator Oświaty Pani Barbara Nowak. Wszyscy zaproszeni goście podkreślali, że święty Jan Paweł II zawsze był i będzie dla nas nieocenionym wzorem, wyznacznikiem życiowych wartości, nauczycielem i mistrzem. Uczestnicy Forum wystosowali także społeczny List otwarty w obronie dobrego imienia naszego Patrona.
List otwarty Szkół im. Św. Jana Pawła II Diecezji Tarnowskiej
w obronie dobrego imienia naszego Patrona
Święty Jan Paweł II to Wielki Papież i największy z Polaków. Historia Jego życia i pontyfikatu jest wspaniałym świadectwem człowieczeństwa, patriotyzmu i walki o zachowanie narodowej tożsamości. Pomimo wielu trudności, nacisków, także próby zamachu, zawsze stawał w obronie człowieka, narodu polskiego i wartości chrześcijańskich, nigdy nie tracąc ducha, w pełni oddany misji i wierny swemu powołaniu.
Święty Jan Paweł II zawsze był i będzie dla nas nieocenionym wzorem, wyznacznikiem życiowych wartości, nauczycielem i mistrzem. Dla każdego z nas: ucznia, rodzica, nauczyciela jest niekwestionowanym autorytetem. Jego głęboka wiara, dorobek naukowy, artystyczny, praca na rzecz pokoju na świecie, pokonywania barier religijnych i społecznych, podnoszenia poziomu życia najuboższych, chorych, opuszczonych, budzą podziw i uznanie. To On, Papież Polak z oddaniem i odwagą pochylał się nad potrzebą docenienia wartości życia i rodziny, był przyjacielem ludzi młodych, którzy zawsze zajmowali ważne miejsce w Jego sercu. Uczył budować dobro, dostrzegać piękno, doceniać otrzymane dary, poznawać i kochać człowieka. Jego nauczanie jest dla nas kluczem do rozumienia biegu życia i świata oraz drogowskazem na drodze do świętości każdego z nas.
Dzisiaj Jan Paweł II jest w naszych sercach, w naszych rodzinach i szkołach, a przykład Jego życia i nauczania pozwala nam zrozumieć świat i trudne czasy, w których przyszło nam żyć. To dzięki Jego nauce, wiemy, jak odróżnić dobro od zła, jak, mimo własnych niedoskonałości, dostrzegać w ludziach to, co najlepsze, jak otworzyć swoje serce na potrzeby każdego człowieka. W świecie, w którym walczy się z autorytetami, gdzie podważane są wartości i trwa nieustanna walka dobra ze złem, my wiemy, po której stronie jest miejsce dla Rodziny naszych szkół. Wspólnie stawimy czoła niesprawiedliwości i stanowczo sprzeciwiamy się wszelkim szykanom i atakom na dobre imię Świętego Jana Pawła II. Nikt i nic nie jest w stanie zniszczyć autorytetu i świętości życia naszego Patrona. Niezłomnie będziemy przy Nim trwać.
Rodzina Szkół im. Św. Jana Pawła II Diecezji Tarnowskiej
Warsztaty z teologii ciała 19.03.2023
Dnia 14 marca 2023 r. naszą szkołę odwiedziła Pani dr Magdalena Siemion, która na co dzień pracuje w Instytucie Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie. Pani Magdalena przeprowadziła dla klasy ósmej warsztaty z teologii ciała według Jana Pawła II. Jest to chrześcijańska refleksja na temat ludzkiego ciała, miłości i seksualności oraz jest odpowiedzią na kryzys tożsamości współczesnego człowieka.
mgr Natalia Rosiek
Bale, bale w karnawale 15.03.2023
Karnawał to miła tradycja przepełniona muzyką i zabawą. W zorganizowanym balu karnawałowym dzieci z wszystkich grup przedszkolnych, wcieliły się w różne postacie bajkowe. Przebierańcy świetnie bawili się, uczestnicząc we wspólnych zabawach i konkursach, a skoczna i rytmiczna muzyka zachęcała do tańca. Wszystkim zabawom towarzyszyła radość, śmiech i spontaniczna aktywność dzieci, a cały bal karnawałowy przebiegł w miłej, serdecznej atmosferze i dostarczył niezapomnianych wrażeń.
Dziękujemy Rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie strojów i pysznego poczęstunku.
Pasowanie na czytelnika 15.03.2023
„Są książki, które się czyta. Są książki, które się pochłania.
Są książki, które pochłaniają czytającego.” [M. Pruszkowska]
Pasowanie na czytelnika to ważne wydarzenie w życiu każdego ucznia, które może wpłynąć na rozwój jego umiejętności czytelniczych i zainteresowanie książkami. Podczas pasowania, uczniowie uroczyście przysięgają, że będą dbali o książki, czytali je systematycznie i czerpali z nich jak najwięcej wartości.
9 marca najmłodsi uczniowie szkoły zostali uroczyście pasowani na czytelników. Najpierw musieli wykazać się wiedzą ze znajomości literatury. Zły chochlik pomieszał tytuły niektórych bajek i baśni i trzeba było je poprawić. Uczniowie poradzili sobie z tym zadaniem świetnie. Później rozwiązywali różne zagadki na tablicy interaktywnej. Dalsza część uroczystości odbyła się w bibliotece. Tam zapoznali się z regulaminem biblioteki, dowiedzieli się jak pożyczać i zwracać książki. Wysłuchali „Próśb książek”:
„Przed czytaniem książki umyj ręce!
Nie zaginaj rogów kartek !
Używaj zakładek!
Nie czytaj przy słabym świetle!
Nie pisz, ani nie rysuj w książce!
Uszkodzoną książkę napraw!
Nie czytaj leżąc!
Nie zwijaj cienkiej książki w rulon!
Nie śliń palców przy odwracaniu kartek!
Przechowuj książkę na półce!
Nie czytaj przy jedzeniu!
Nie wyrywaj kartek!”
Następnie bibliotekarz kładąc na ramieniu każdego ucznia encyklopedię pasował ich na czytelników wypowiadając słowa „Pasuję Cię na czytelnika biblioteki szkolnej Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Filipowicach im. Świętego Jana Pawła II w Filipowicach”. Na koniec pierwszoklasiści otrzymali dyplomy i drobne upominki.
Z uśmiechem na twarzy opuścili bibliotekę. Mam nadzieję, że to miejsce będzie budziło pozytywne wspomnienia i uczniowie będą często tutaj wracać.
mgr Krystyna Kołacz
Dzień Babci i Dziadka 15.03.2023
Babcie i Dziadkowie zajmują szczególne miejsce w serduszku każdego dziecka i są bardzo ważnymi osobami w jego życiu, dlatego Dzień Babci i Dziadka obchodzonym był w naszym przedszkolu bardzo uroczyście. W tym roku w grupach młodszych odbył się w piątek, 27 stycznia. Dzieci w tym dniu zaprosiły do przedszkola swoje kochane Babcie i Dziadków. Przygotowały dla Nich specjalne programy artystyczne. Recytowały wiersze, śpiewały piosenki i tańczyły. Mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, a czcigodni Goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa, kierowane pod ich adresem. Niejednej Babci i Dziadkowi zakręciła się łza w oku. Po występie artystycznym dzieci wręczyły laurki swoim Babciom i Dziadkom. Potem przyszedł czas na słodki poczęstunek przygotowany przez Rodziców. To była naprawdę wyjątkowa uroczystość, pełna uśmiechu, radości i dumy. Szczęśliwe i rozpromienione twarze Babć i Dziadków dały wyraz tego, jak ważne są takie spotkania i chwile spędzone wspólnie z wnukami. Ten dzień na pewno na długo zapadnie w naszej pamięci.
mgr Anna Łukasik
Droga Krzyżowa w DPj w Zakiczynie 15.03.2023
W pierwszą sobotę Wielkiego Postu wolontariusze wraz z opiekunem udali się do Domu Pogodnej Jesieni w Zakliczynie, aby wspólnie z pensjonariuszami odprawić Drogę Krzyżową. Każda wizyta w tym wyjątkowym miejscu wywołuje u młodzieży mnóstwo emocji. Widać było przygnębienie z powodu widoku ludzi starszych, którzy są chorzy lub mają ograniczenia fizyczne, a jednocześnie szacunek wobec nich i ich życiowych doświadczeń, a także ich siły i wytrwałości w radzeniu sobie z trudnościami. W
sercach młodych ludzi zagościła też radość i zadowolenie z faktu, że swoją wizytą sprawili tym starszym, schorowanym osobom wielką przyjemność. Po wspólnej modlitwie i śpiewie wielkopostnych pieśni, opiekun wolontariuszy złożył życzenia świąteczne pensjonariuszom. Uczniowie otrzymali słodkie upominki. Dziękuję Rodzicom wolontariuszy za włączenie się w akcję oraz wolontariuszom: Julii, Amelii, Sandrze, Marysi, Marcelowi, Alanowi i Oliwierowi za godną postawę i wzorowe przygotowanie się do wspólnej modlitwy.
mgr Krystyna Kołacz
Projekt Fundacji mBanku czas zacząć! 22.02.2023
Projekt rozpoczęliśmy od stworzenia dokumentacji, czyli wymaganych zgód oraz kampanii informacyjnej. W ramach promocji powstał plakat informacyjny o projekcie, który został rozwieszony na terenie naszej placówki. Wszyscy rodzice pięciolatków i sześciolatków zostali poinformowania o naborze i celach projektu osobiście przez nauczycieli jak również przez dziennik elektroniczny. W połowie lutego odbyła się rekrutacja uczestników, z której wyłoniono 25 szczęśliwców do udziału w przedsięwzięciu. Również dokonaliśmy pierwszych zakupów materiałów dydaktycznych, które posłużą do organizacji zajęć projektowych. W ramach promocji, ukazał się artykuł na szkolnej stronie internetowej oraz w zakliczyninfo.pl zatytułowany „W Nowy Rok 2023 z projektem mBanku „Rosnę z matematyką”.
Dokumentacja zrobiona, zgody rozdane i zebrane, rekrutacja zakończona, lista ogłoszona, materiały zakupione, lekcje przygotowane…. więc zajęcia czas zacząć!
mgr Dariusz Stojowski
Grant 3 w ramach gminnego projektu czas zacząć 22.02.2023
W związku z realizują gminnego projekt dofinansowanego w kwocie 119986 PLN z Funduszy Europejskich pn. „Małopolska Tarcza Antykryzysowa – Pakiet Edukacyjny II. Realizacja wsparcia szkół i placówek oświatowych” nasza szkoła rozpoczęła po feriach rekrutację do zajęć zaplanowanych w ramach działań z uczniami. W związku z rozpoczętym naborem chętnych do zajęć uczestników każdy z nauczycieli przypisanych do działań w projekcie stworzył własny regulamin rekrutacji i stworzył własną listę uczestników. W projekcie uczestniczyć będzie różna liczba uczniów, począwszy od klasy I, a skończywszy na klasie VIII. W ramach działań zaplanowano 6 zajęć w formie kół zainteresowań, 2 działania wspierające uczniów oraz 1 zajęcia w formie wyjazdu edukacyjnego. Projekt rozpoczęliśmy od stworzenia dokumentacji, czyli wymaganych zgód oraz kampanii informacyjnej. W ramach promocji powstał plakat informacyjny o projekcie, który został rozwieszony na terenie naszej placówki. Wszyscy rodzice szkoły podstawowej zostali poinformowania o naborze i celach projektu osobiście przez Dyrektora Szkoły na spotkaniu z rodzicami jak również przez dziennik elektroniczny.
Dokumentacja zrobiona, zgody zebrane, rekrutacja zakończona…. więc zajęcia oficjalnie czas zacząć!
mgr Dariusz Stojowski
Dla Babci i Dziadka 22.02.2023
Najstarsza grupa na tę okazję przygotowała bajkę pt: „O babci, wilkach i Czerwonych Kapturkach”. Goście oprócz wysłuchania piosenek, wierszy mogli zobaczyć tańce i pięknie wystrojone dzieci. Bajka miała również morał dotyczący zdrowego odżywiania, a to wszystko z troski i miłości dzieci do swoich najbliższych.
W pięknej scenografii oraz wyjątkowej atmosferze, wnuczęta wspaniale wystąpiły przed bliskimi. Na zakończenie głos zabrali Dyrektor Szkoły Irena Kusion oraz Burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn Dawid Chrobak i jego zastępca Dawid Drukała, którzy złożyli zebranym gościom życzenia i po raz kolejny w tym dniu podziękowali im za miłość, cierpliwość, troskę i zrozumienie jakie mają dla swoich wnuków.
Następnie przedszkolaki zaprosiły babcie i dziadków na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Szczęśliwe i rozpromienione twarze babć i dziadków dały wyraz tego, jak ważne są takie spotkania i chwile spędzone wspólnie z wnukami.
mgr Iwona Gurgul
Światełko dla Ukrainy – podsumowanie akcji 04.02.2023
W dniach 3-20 stycznia przeprowadzaliśmy w naszej szkole akcję zbierania świeczek i zapałek dla mieszkańców Ukrainy, którzy przeżywają dramat wojny i brakuje im energii elektrycznej. Sami kilka tygodni temu, w wyniku silnych opadów śniegu, doświadczyliśmy braku prądu i Internetu. Wiemy, że w obecnych czasach, taka sytuacja paraliżuje codzienne życie. Jest nam więc łatwiej zrozumieć tych, którym cały czas brakuje prądu. Dziękujemy uczniom, ich rodzicom, a także mieszkańcom Filipowic i Rudy Kameralnej, którzy włączyli się w zbiórkę. Dziękujemy organizacjom i firmom, którzy nas wsparli w tej akcji: Koło Gospodyń Wiejskich z Filipowic oraz Kasyno z Tarnowa. Wolontariusze, którzy wraz z opiekunem pakowali zebrane świece i zapałki, mieli naprawdę dużo pracy z czego się bardzo cieszyli. Mamy nadzieję, że fotorelacja ukaże rozmiar akcji. Spakowane świece i zapałki zostały przewiezione do Urzędu Gminy w Zakliczynie. Stamtąd pojadą do Krakowa i dalej na Ukrainę, do potrzebujących. Dziękujemy za okazane serce i pomoc.
mgr Krystyna Kołacz
Zabawa karnawałowa I-III 04.02.2023
Karnawał, czyli zapusty to czas zimowych zabaw, balów, który rozpoczyna się od dnia Trzech Króli, a kończy we wtorek przed Środą Popielcową. W naszej szkole bal karnawałowy dla klas I-III odbył się w środę 25 stycznia. Na ten dzień dzieci czekały z niecierpliwością. Pięknie udekorowana sala gimnastyczna, zamieniła się w salę balową. Dzieci przebrane w kolorowe stroje, własnoręcznie przygotowane maski, bawiły się wyśmienicie przy dźwiękach muzyki. Największą niespodzianką dla dzieci była osoba prowadząca bal, Pani Marta, mama Mikołaja i Szymona, która w przebraniu klowna, porwała wszystkich uczniów do zabawy. Dzieci bawiły się przy świetnie dobranej muzyce. Pani Marta przygotowała mnóstwo zabaw i konkurencji. Była zabawa w pociąg, ulubiona zabawa w krzesełka, bitwa na „śnieżki” papierowe, rysowanie bałwanka z zawiązanymi oczami, kręcenie kółkiem hula- hop, wykonanie mumii. Prowadząca nagradzała uczestników słodkościami. W czasie przerwy dzieci miały czas na poczęstunek przygotowany przez rodziców. Pod koniec imprezy uczniowie otrzymali słodkie upominki ufundowane przez Radę Rodziców naszej szkoły. Pani Marto dziękujemy za świetną zabawę!!!
mgr Krystyna Kołacz
Zdrowo jem, więcej wiem 18.01.2023
Na początek dzieci wybrały nazwę swojego zespołu. Spośród kilku propozycji wybrały nazwę Witaminowe dzieci. Zespoły miały do wykonania 6 zadań.
Na zajęciach rozmawialiśmy o tzw. jedzeniu sezonowym; uczniowie oceniali, porównywali, określali kolor, smak, kształt, czy fakturę zgromadzonych warzyw i owoców. Dowiedzieli się, co to są witaminy i jaki mają wpływ na zdrowie człowieka. Wspólnie z rodzicami przygotowali stroje do przedstawienia Na straganie, a na lekcji – kukiełki warzyw. W zabawie towarzyszyli nam uczniowie z klasy czwartej.
Prezentację warzywa/ owoce przygotował każdy uczeń w postaci zagadki dla pozostałych. W grupach zaś zrobiliśmy plakaty zachęcające do zjadania warzyw i owoców. Skorzystaliśmy też z zasobów Internetu zdobywając informacje o wybranych warzywach i owocach, ich pochodzeniu, korzyściach czerpanych dla zdrowia człowieka. W grupach przygotowaliśmy surówkę z jabłka i marchewki, chipsy jabłkowe oraz deser z jogurtu naturalnego i kawałków jabłka posłodzonego naturalnym miodem, którymi poczęstowaliśmy uczniów z naszej szkoły. Na koniec wykonaliśmy z choreograficznym opracowaniem piosenkę Zupa jarzynowa (sł. i muz. Krystyna Gowik). Kolejne zadanie polegało na ułożeniu historyjki o warzywach i owocach i ich przewadze nad słodyczami. Wszystkie prace zebraliśmy w Zespołowej księdze owocowo- warzywnych historyjek. Na kolejnych zajęciach ze zgromadzonych materiałów wspólnie przygotowaliśmy Piramidę Zdrowia. Zadaniem konkursowym dla dzieci było w kilkuosobowych zespołach skonstruować grę planszową związaną z Piramidą Zdrowia. Jeden zespół wykorzystał małą matę do kodowania, fiszki z rysunkami produktów z Piramidy Zdrowia i aktywnością fizyczną. Za pomocą strzałek uczniowie wytyczyli drogę, na której znajdowały się fiszki. Ilość wyrzuconych oczek na kostce decydowała o ilości przesunięć. Po odkryciu danej fiszki należało umieścić ją w odpowiednim miejscu przygotowanej piramidy. Zwycięzcą zostawała osoba, która pierwsza dotarła do mety mając na koncie najmniej pomyłek. Drugi zespół przygotował grę planszową, która została wybrana jako zwycięska. Na planszy umieszczono rysunki (różne rodzaje aktywności – sporty zimowe, słodycze, owoce), wyznaczono trasę – od startu, do zdrowia – mety. Rysunki owoców, czy aktywności fizycznej były premiowane, zaś słodycze i komputer powodowały cofnięcie pionka. Z opracowanych na wszystkich zajęciach związanych z projektem materiałów przygotowaliśmy wspólnie gazetkę umieszczoną na korytarzu szkolnym dostępną zarówno dla uczniów, jak i rodziców uczniów szkoły i przedszkola.
mgr Barbara Niemiec