II PÓŁROCZE 2019/2020

 

Zakończenie roku szkolnego 2019/2020                          12.07.2020

 

26 czerwca  w Szkole Podstawowej im. Św. JanaPawła II w Filipowicach odbyło się zakończenie roku szkolnego 2019/2020 i pożegnanie klas ósmych. Była to uroczystość inna niż wszystkie ze względu na obostrzenia będące następstwem pandemii Covid-19.  Uroczystość, która rozpoczęła się o godz. 9:00, poprowadziła przewodnicząca szkoły Patrycja Molenda. Spotkanie miało podniosły charakter, a słowa Św. Jana Pawła II  „Jeszcze będzie pięknie, mimo wszystko. Tylko załóż wygodne buty, bo masz do przejścia całe życie.” w pełni oddają atmosferę towarzyszącą pożegnaniu. Absolwentów żegnali: Dyrektor szkoły mgr Irena Kusion,  wychowawca klasy oraz delegacja klasy siódmej. Uroczystość swoją obecnością zaszczycili Burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn pan Dawid Chrobak, Inspektor ds.oświaty pani Agnieszka Malisz, emerytowany Dyrektor  Zdzisław Górnikiewicz, Radny Rady Miejskiej w Zakliczynie pan Zygmunt Olchawa.

 Pani dyr. Irena Kusion przywitała z radością wszystkich obecnych i podsumowała kończący się rok szkolny. Wręczyła listy gratulacyjne  dla Rodziców ,świadectwa ukończenia szkoły , dyplomy i nagrody książkowe uczniom, którzy ukończyli szkołę z wyróżnieniem oraz osiągnęli 100% frekwencję. Tytuł „Przyjaciela Szkoły”  w tym roku otrzymali:  Dyrektor Zdzisław Górnikiewicz oraz pani Ewa Krakowska. Statuetka „Najwszechstronniejszy Uczeń” trafiła do absolwentki szkoły Patrycji Molendy. Natalii Sarwie, Wiktorii Skrobisz i Patrycji Molendzie wręczono pamiątkowe podziękowania za pracę w wolontariacie i za wzorową postawę patriotyczną.

Na zakończenie Patrycja Molenda-przedstawiciel klasy ósmej wygłosiła pożegnalne przemówienie. Słowa szczególnych podziękowań zostały skierowane do nauczycieli i wychowawców za trud włożony w kształtowanie młodych charakterów, za przekazywaną wiedzę, uczenie właściwych postaw, wyrozumiałość i cierpliwość.

Drodzy Absolwenci! Teraz przed Wami czas, w którym będziecie wykorzystywać zdobytą wiedzę i umiejętności. Zamykając pewien etap w swoim życiu i zaczynając nowy, zostawiacie cząstkę siebie  edukacji.

mgr Małgorzata Różycka

Nowe laptopy z projektu                        12.07.2020

W ramach zrealizowanych przez Gminę Zakliczyn projektów

i „Zdalna szkoła+” Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Filipowicach otrzymała nowy sprzęt. Łącznie naszej placówce gmina przekazała 15 nowych laptopów: w kwietniu 5 szt. i w czerwcu 10 szt. Projekty zostały sfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020.

Otrzymany sprzęt jest najwyższej jakości, spełniający wszystkie standardy do pracy zdalnej. Komputery te ułatwiły prowadzenie zdalnej edukacji, ale będą też pomocne po powrocie uczniów do szkół.

Szkoła udostępniała sprzęt najbardziej potrzebujących uczniom.

Anna Łukasik i Katarzyna Sarwa  

Klimatyczna klasa                                                                     22.06.2020

Uczniowie klasy II w roku szkolnym 2019/20  od IX do III realizowali Ogólnopolski Projekt Edukacyjny Ekologia (Klimatyczna klasa ) Jak chronić środowisko? organizowany przez Fundację Uniwersytet Dzieci. W ramach projektu uczestniczyli w cyklu 8 lekcji o tematyce przyrodniczej i ekologicznej, realizowanych  autorską metodą fundacji –Metodą Pytań i Doświadczeń.  Lekcje były prowadzone w oparciu o gotowe scenariusze lekcji, filmy materiały badawcze otrzymane od fundacji. Uczniowie w trakcie zajęć prowadzili obserwacje i doświadczenia, które pozwoliły im m.in. znaleźć odpowiedzi na następujące pytania: Dlaczego na ziemi jest coraz cieplej?, Skąd się biorą orkany? Czy ludzie mogą stopić wszystkie lodowce?, Jak w prosty sposób sprawdzić , czy powietrze, którym oddychamy jest czyste? Jak drzewa i krzewy chronią nas przed zanieczyszczeniami powietrza? Podczas zajęć pracowali kreatywnie np. projektując dom przyjazny środowisku oraz zieleń na wskazanych obszarach. Dzięki udziałowi w projekcie uczniowie poszerzyli swoją wiedzę przyrodniczą, w praktyczny sposób zgłębili problem zmian klimatycznych oraz rozwinęli  kluczowe kompetencje społeczne, kreatywność a także  rozbudzili swoją naukową ciekawość.

mgr Grażyna Pawlik 

Zostań Kubusiowym Przyjacielem Natury                 14.06.2020

     Uczniowie klas pierwszej i trzeciej uczestniczyli w dodatkowym programie edukacyjnym  związanym z podstawowymi zasadami ochrony otaczającego nas środowiska, szacunku dla roślin i zwierząt oraz odżywiania z uwzględnieniem warzyw i owoców, a także aktywnego spędzania czasu.  Zajęcia były także wzbogacone o elementy programowania. Specjalnie dla dzieci zostały przygotowane Karty Sprawności z zadaniami i zabawami, które dzieci mogły uzupełniać w domu i zbierać na nich specjalne znaczki od Kubusia. Dodatkowo dzieci miały możliwość uczestniczyć w doświadczeniu polegającym na wykorzystaniu makulatury do uzyskania papieru czerpanego. Certyfikat potwierdza uzyskanie tytułu Kubusiowego Przyjaciela Natury.

mgr Barbara Niemiec 

 

Święty Jan Paweł II -Patron naszej szkoły, Papież Pielgrzym        18.05.2020

     18 maja obchodzimy 100.rocznicę urodzin naszego rodaka Świętego Jana Pawła II, od tego roku szkolnego, patrona naszej szkoły. Stało się to mocą Uchwały NR XII/96/2019 Rady Miejskiej w Zakliczynie z dnia 6 sierpnia 2019 roku w sprawie nadania imienia Szkole Podstawowej w Filipowicach. Uroczystości odbyły się 16 października 2019r. w 41 rocznicę wyboru Karola Wojtyły  na Stolicę Apostolską.

Karol Wojtyła urodził się w Wadowicach. Od najmłodszych lat przejawiał zamiłowanie do sportu: często grał w piłkę nożną, jeździł na nartach, lubił wycieczki krajoznawcze. Gdy miał dziewięć lat, zmarła mu mama, a za kilka lat starszy brat Edmund. W 1938r. rozpoczął studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. Wobec wybuchu II wojny światowej naukę kontynuował w konspiracyjnym seminarium duchownym oraz na Wydziale Teologicznym UJ. Pracował jako robotnik w kamieniołomach i zakładach chemicznych Solvay w Krakowie. W 1941r. przeżył kolejną wielką tragedię, zmarł jego ukochany ojciec. Karol Wojtyła pozostał sam, bez rodziny. Po ukończeniu studiów teologicznych i uzyskaniu święceń kapłańskich wyjechał do Rzymu, aby tam podjąć studia na Papieskim Uniwersytecie  św. Tomasza z Akwinu. Po powrocie do kraju był katechetą i wikariuszem w parafii Niegowić. W 1958r. został biskupem, za osiem lat arcybiskupem, a w 1967r. kardynałem. 16 października 1978r., po śmierci papieża Jana Pawła I, Karol Wojtyła został wybrany papieżem i przybrał imię Jan Paweł II. Podróżował po całym świecie szerząc wiarę katolicką w tych zakątkach, gdzie jej wyznawcy należeli do mniejszości. Został nazwany Papieżem –Pielgrzymem. Dla nas Polaków, szczególne znaczenie miały pielgrzymki do ojczyzny. Pierwsza z nich  odbyła się już w pierwszym roku pontyfikatu w 1979r. Beatyfikował i kanonizował wielu świętych, między innymi ojca Maksymiliana Kolbe, Świętą Siostrę Faustynę, ojca Pio i Matkę Teresę z Kalkuty. Jan Paweł zmarł 2 kwietnia 2005r. o godzinie 21.37. Już 13 maja tego samego roku rozpoczął się proces beatyfikacyjny Jana Pawła II. Beatyfikacji dokonał 1 maja 2011 roku papież Benedykt XVI. Kanonizacji Jana Pawła II dokonał papież Franciszek w niedzielę Bożego Miłosierdzia, 27 kwietnia 2014 r. w Rzymie.

Po śmierci Papieża, nasz ówczesny Dyrektor Zdzisław Górnikiewicz napisał wiersz pt. ”Odszedł do domu Pana”, (patrz galeria zdjęć), który wybrzmiał wtedy w murach szkoły podczas apelu a po latach, autor przekazał go szkole w formie druku.

 Na pamiątkę nadania szkole imienia Świętego Jana Pawła II, były Dyrektor podarował wymowną  płaskorzeźbę z wizerunkiem patrona szkoły, wykonaną na zamówienie przez artystę rzeźbiarza M. Pażucha (patrz galeria zdjęć).

Święty Jan Paweł II nadal żyje w naszych sercach. Jego nauki staramy się szczepić w uczniach od pierwszych chwil ich pobytu w szkole. Od  lat obchodzimy uroczyście Dni Papieskie. Uczniowie rysują portrety Ojca Świętego, komponują wiersze i modlitwy na Jego cześć; piszą do Niego listy.

Przygotowując się do doniosłych uroczystości zaprosiliśmy w czerwcu lokalną społeczność na przedstawienie wyreżyserowane przez p. Natalię Rosiek  „Filmowe wspomnienia o św. Janie Pawle II”, które zostały podsumowane  quizem  z drobnymi nagrodami dla uważnych widzów i  słodką kremówką dla wszystkich obecnych.

Jesienią tego roku szkolnego uczniowie i rodzice uczestniczyli w wycieczce do Wadowic i Kalwarii Zebrzydowskiej.

 Często, przy różnych okazjach cytujemy słowa wypowiadane przez Papieża do wiernych. Słowa „Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi” są mottem Szkolnego Koła Wolontariatu działającego w naszej szkole.

Myśl przewodnia naszej październikowej uroczystości z okazji, nadania imienia szkole, 130-lecia szkoły i poświęcenia sztandaru szkoły, to również wyjątkowe słowa” Pamięć o przeszłości oznacza zaangażowanie w przyszłość”.

Wielki Polak jest Honorowym Obywatelem Gminy Zakliczyn i Patronem miasta Zakliczyn. W kościele p.w. św. Idziego opata w Zakliczynie znajdują się relikwie Świętego Jana Pawła II, które przekazał kardynał Stanisław Dziwisz 18 lutego 2017 roku. Na placu tegoż kościoła znajduje się pomnik  Świętego Jana Pawła II. 

Na uroczystości z okazji 130-lecia szkoły Pani Urszula Filipowicz (z domu Solak) wraz z mężem Janem, ofiarowali szkole zbiór dzieł Świętego Jana Pawła II w pięknym wydaniu.

Książek o Świętym Janie Pawle II nie sposób tutaj wypisać, bo jest ich mnóstwo. Może kilka propozycji:

Dla najmłodszych: J. Krzyżanek „Jan Paweł II czyli jak Karolek został papieżem”

J. Krzyżanek: „O tym, jak Jan Paweł II kilkadziesiąt razy okrążył kulę ziemską”

M.Bednarska-Moskwa” Opowieści o Wielkim Papieżu”

M. Wollny: „Jak Lolek został papieżem. Opowieść o błogosławionym Janie Pawle II”

L.Lasota, ks.Ł. Piórkowski: „Ale dali szkołę! Ziarno rozmawia z ks. Kardynałem Stanisławem Dziwiszem o błogosławionym Janie Pawle II”

Dla nieco starszych: J. Poniewierski ” Kwiatki błogosławionego Jana Pawła II”

 M. Balon: ”Pielgrzymki Ojca Świętego Jana Pawła II do Polski”,

P. Zuchniewicz: ”Cuda Jana Pawła II”

Pewnie w swoich domowych biblioteczkach macie książki o Wielkim Polaku. Jest to świetna okazja, żeby po nie sięgnąć, wspólnie poczytać.

Na stronie internetowej naszej szkoły w zakładce „Biblioteka i świetlica” znajdziecie kilka propozycji na poszerzenie wiedzy o Świętym Janie Pawle II. Zachęcam.

mgr Krystyna Kołacz 

100-lecie urodzin Jana Pawła II      15.05.2020

    

‘’Wczoraj do ciebie nie należy. Jutro niepewne… Tylko dziś jest twoje’’ 

/Jan Paweł II/ 

 

      Blisko sto lat temu w małym miasteczku Wadowicach, przy dźwiękach dzwonów i śpiewu Litanii Loretańskiej, podczas nabożeństwa majowego, przyszedł na świat Karol Wojtyła. Człowiek, który kilkadziesiąt lat później zmienił oblicze kościoła katolickiego na całym świecie. Człowiek, który 16 października 1978 r. został wybrany papieżem, przyjmując imię Jan Paweł II. Człowiek, który był sportowcem, poetą, pisarzem, aktorem, naukowcem, a przede wszystkim wielkim Pasterzem w owczarni Pana Boga.

 

Święty Jan Paweł II był człowiekiem o wysokim poczuciu odpowiedzialności za misję, którą mu powierzył Bóg. Siły do „udźwignięcia” Kościoła w trudnych i niesprzyjających Kościołowi czasach, czerpał nieustannie z Eucharystii i osobistej, wytrwałej modlitwy. 

U podstawy jego życia – niezmiennie od dzieciństwa – była modlitwa, jego osobisty kontakt z Bogiem. 

Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 r. o godz. 21.37, w wigilię święta Miłosierdzia Bożego. Proces beatyfikacyjny rozpoczął się miesiąc po jego pogrzebie. Po sześciu latach został błogosławionym – 1 maja 2011 r. w Święto Miłosierdzia Bożego, beatyfikowany przez papieża Benedykta XVI. W trzy lata później kanonizowany przez papieża Franciszka – 27 kwietnia 2014 r.

            Osoba Św. Jana Pawła II naszej Szkole jest niezwykle bliska. 16 października 2019 r. nastąpiło nadanie imienia tego zacnego Polaka naszej Szkole, a także poświęcenie Sztandaru. Na pewno jeszcze w sercu zachowujemy wspomnienia tego pięknego dnia, kiedy to Święty Jan Paweł II został Patronem naszej szkolnej społeczności. Nie milkną jeszcze echa tej uroczystości, która stałą się dla nas otwarciem nowego rozdziału na kartach szkolnej historii. Chcąc sprostać ‘’wielkości’’ człowieka jakim był Karol Wojtyła, codziennie w szkole podejmujemy wyzwanie naśladowania naszego Patrona w szkole, rodzinie i Parafii.

Cały rok 2020 jest poświęcony osobie, życiu i nauczaniu Świętego Jana Pawła II. W całej Polsce już zaczynają się wielkie obchody 100 – ej rocznicy narodzin tego Wielkiego Polaka. My także włączmy się do tych obchodów. 18 maja razem pomódlmy się do Ojca Świętego Jana Pawła II, zawierzmy mu swoje życie i nasze intencje, które nasz Patron zaniesie przed oblicze Pana Boga. Wspomnijmy jego życie, obejrzyjmy film o Nim, przeczytajmy Jego słowa, wysłuchajmy Jego kazania lub koncertu Jemu poświęconego. Niech ten dzień będzie wyjątkowym i szczególnym dniem dla naszej duchowości. Niech ten dzień będzie naszym świętem.

Bitwa o Monte Cassino była jedną z najcięższych i najbardziej zaciętych w całej II wojnie światowej.

mgr Natalia Rosiek 

76 rocznica bitwy pod Monte Cassino              14.05.2020

     Bitwa o Monte Cassino była jedną z najcięższych i najbardziej zaciętych w całej II wojnie światowej. Przez pierwsze miesiące 1944 r. masyw broniony przez niemiecką 1. Dywizję Spadochronową oraz pułki wysokogórskie był nie do zdobycia. Od stycznia Niemcy odparli trzy ataki wojsk alianckich, w których uczestniczyły oddziały amerykańskie, angielskie, francuskie, hinduskie i nowozelandzkie. Ogromną rolę w przełamaniu niemieckiego oporu odegrali żołnierze 2. Korpusu Polskiego pod dowództwem generała Władysława Andersa. 11 maja rozpoczęło się pierwsze natarcie decydującej bitwy – znowu odparte przez Niemców. Kolejne nastąpiło 17 maja. Gen. Anders zmobilizował do niego także tych ze swoich żołnierzy, którzy na co dzień pełnili zadania poza polem walki – kierowców, mechaników, kucharzy i oficerów sztabowych. 18 maja rano aliantom udało się zdobyć wzgórze – najpierw na ruinach opactwa pojawił się proporczyk 12. Pułku Ułanów Podolskich, wkrótce potem biało-czerwony sztandar, później także flaga brytyjska. Po południu nad zgliszczami zabrzmiał hejnał mariacki. W czasie walk o Monte Cassino poległo 923 żołnierzy 2 Korpusu Polskiego, 2931 zostało rannych, a 345uznano za zaginionych.. Kilka dni po zdobyciu wzgórza wojska alianckie przełamały linię Gustawa w całym pasie natarcia. 4 czerwca 1944 r. do Rzymu wkroczyły oddziały amerykańskie. W 1945 r. na Monte Cassino otwarto polski cmentarz wojenny, na którym pochowanych jest – według różnych źródeł od około 1050 do ponad 1070 żołnierzy 2 Korpusu Polskiego. W 1970 r. na tym cmentarzu, wśród swoich żołnierzy, pochowano zmarłego w Londynie gen. Władysława Andersa. W tym roku 12 maja obchodziliśmy 50 rocznicę jego śmierci. On sam o słynnej bitwie mówił tak: ,, Są bitwy, na które nie pada pył zapomnienia. Bierze je na swe skrzydła legenda i zanosi do narodowego pamiątek ,, kościoła”. Do nich należy właśnie bitwa pod Monte Cassino”. Nasza szkoła też nie zapomina. Od kilku lat odbywają się uroczystości związane z rocznicą bitwy pod Monte Cassino, ponieważ z Filipowic pochodził starszy strzelec Kazimierz Pachota. Żołnierz tułacz, który z 2 Korpusem Polskim pod dowództwem gen. Władysława Andersa przeszedł cały szlak bojowy i walczył pod Monte Cassino.

18 maja 2020 o godz.7:00 w kościele parafialnym  Matki Bożej Śnieżnej w Filipowicach odbędzie się Msza Święta za zmarłego Kazimierza Pachotę i żołnierzy poległych pod Monte Cassino. W imieniu całej społeczności szkolnej wiązankę i znicze na grobie Kazimierza Pachoty złoży p. Dyrektor Irena Kusion.

mgr Lucyna Migda 

Święto Konstytucji 3 Maja                               23.04.2020

Święto Konstytucji 3-Majato polskie święto państwowe obchodzone 3 maja w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja 1791, ustanowione w 1919r. i ponownie w 1990r. Konstytucja została uchwalona na Sejmie Czteroletnim. Była to ustawa regulująca ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów jako pierwsza w Europie i druga na świecie nowoczesna konstytucja. Ustawa powstawała początkowo w toku poufnych narad i była efektem współpracy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego ze stronnictwem patriotycznym, z Ignacym Potockim i Hugo Kołłątajem na czele. Wprowadzała w Rzeczypospolitej ustrój monarchii konstytucyjnej. Znosiła liberum veto i wolną elekcję, ustanawiając w Polsce tron dziedziczny. Utworzono tzw. Straż Praw, czyli nowy rząd o szerokich uprawnieniach. Górne warstwy mieszczaństwa zyskały możliwość nabywania, podobnie jak szlachta, dóbr ziemskich. Państwo wzięło chłopów pod swoją opiekę. Ustawa ta była dowodem  wejścia Polski na drogę postępu i reform. Konstytucja wprowadzała trójpodział władzy, na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą, wprowadzała tolerancję religijną, zachowując jednak uprzywilejowaną pozycję kościoła katolickiego. Władzę ustawodawczą miał sprawować dwuizbowy sejm, zwoływany co 2 lata, na którym decyzje zapadać miały większością głosów. Co 25 lat miał się zbierać sejm konstytucyjny, który mógł poprawiać konstytucję. Władza wykonawcza należeć miała do Straży Praw, z królem jako przewodniczącym na czele. Po śmierci Stanisława Augusta Poniatowskiego tron miał być dziedziczony w obrębie dynastii saskiej. W skład Straży Praw wchodzili ministrowie i prymas Polski. Straż mogła kierować państwem w przypadku niezdolności króla do rządzenia państwem. Konstytucja obowiązywała do połowy 1792 roku. Została zniesiona w wyniku zawiązania się konfederacji targowickiej oraz wkroczenia do Polski wojsk rosyjskich. Zakończyło się to przegraną wojną z Rosją.

Drodzy uczniowie w tym roku obchody Święta Konstytucji 3 Maja nie będą mogły odbyć się tak jak co roku z uwagi na panującą pandemię koronawirusa i ograniczenia, których należy przestrzegać. Pamiętajmy, że mogą być różne formy uczczenia tego dnia. Proponujemy, aby z pomocą osoby dorosłej wywiesić flagę Polski na budynku swojego domu. Możecie także wykonać flagę z papieru, przytwierdzić do patyczka i wbić do doniczki z kwiatkiem, która znajduje się na parapecie okiennym.

Zachęcamy także skorzystać z materiałów zamieszczonych w Internecie. Oto kilka propozycji:

1.      Gra „Godność, wolność, niepodległość” https://niepodlegla.men.gov.pl/#/

2.      Jak zrobić prosty kotylion z papieru? https://www.youtube.com/watch?v=-5Rp51gqJDA

 mgr Krystyna Kołacz

 

 

Żołnierze Wyklęci… Niezłomni, Niepokonani, Nieugięci…                       10.03.2020

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie ojczyzny.                                                                                               Lech Kaczyński

W niedzielę 1 marca 2020 roku po raz kolejny w Polsce obchodzony był Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Na drugi dzień w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia o niezłomnych, porzuconych i nieugiętych członkach państwa podziemnego, którzy stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRS. Montaż słowno – muzyczny w wykonaniu uczniów z klasy VII i VIII utrzymany był w poważnym, patriotycznym tonie. Zebrani mieli okazję obejrzeć prezentację multimedialną dotyczącą życia rotmistrza Witolda Pileckiego oraz wysłuchać wierszy i pieśni o żołnierzach wyklętych. Uroczystość rozpoczęła się ,,Rotą” a zakończyła piosenką o Ojczyźnie w wykonaniu szkolnego chóru.

mgr Lucyna Migda

Spotkanie z podróżnikiem                               06.03.2020

Tym razem pan Marcin Janik poszerzał horyzonty uczniowskiej wiedzy opowiadając o trzytygodniowej wyprawie w Himalaje Nepalu. Duża elastyczność, pomimo piętrzących się trudności, pozwoliła zwiedzić Mu  Annapurnę – dziesiąty najwyższy szczyt Ziemi (8091m npm).Przywiezione ,w postaci zdjęć i pamiątkowych przedmiotów, dokumenty pomagały uczniom  poznać nieco bliżej kulturę i historię omawianych miejsc.  

mgr Jadwiga Zachara 

 Pasowanie na czytelnika                                 05.03.2020

21 lutego zgromadzonych na sali gimnastycznej uczniów przywitała gromadka zbudzonych krasnoludków. Szczególnie witani byli uczniowie klasy pierwszej, gdyż tego dnia mieli zostać pasowani na czytelnika. Zanim nadeszła ta uroczysta chwila pierwszoklasiści poznali zasady obchodzenia się z książkami i wykazali się znajomością baśniowych bohaterów.  W obecności Duszka Bibliotecznego  ślubowali z powagą traktować obowiązki czytelnika. Po tym Pani Dyrektor i Pani Krysia ze szkolnej biblioteki, w asyście baśniowych postaci wręczyły świeżo pasowanym czytelnikom wymowne dyplomy i „Pierwsze czytanki”.  Pierwszoklasiści przypieczętowali  tę chwilę wdzięczną piosenką. Warto dodać, że pasowanie na czytelnika w naszej szkole odbyło się nieprzypadkowo w Dniu Języka Ojczystego. Dodatkowo, w tym dniu, dwie starsze uczennice otrzymały dyplomy  za udział w Wojewódzkim Konkursie Literacko – Historycznym: „Przeszłość nie jest krainą, którą łatwo opuścić. Literackie wspomnienia z historii mojej rodziny”.

Język polski jest skarbnicą naszej historii, kultury i doświadczeń. Każdy z nas powinien zadbać o „dobre polskie słowo” i poprawną polszczyznę. A jak?  W jeden zasadniczy sposób :pracować nad sobą i dużo czytać, bo literatura utrwala i kształtuje język. Drodzy Uczniowie, zapraszamy do biblioteki.

mgr Jadwiga Zachara

Bezpiecznie w gospodarstwie                   04.03.2020

13 lutego przedstawiciele Państwowej Inspekcji Pracy i Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego spotkali się z uczniami naszej szkoły. Przedstawili wykaz  czynności szczególnie niebezpiecznych , związanych z prowadzeniem gospodarstwa rolnego. Wykład był wzbogacony scenami filmiku, w którym bohaterowie- rodzina Porażków-  niejednokrotnie ledwo ustrzegała się wypadków z udziałem maszyn rolniczych, zwierząt czy środków chemicznych. Na koniec goście zaprosili uczniów do udziału w organizowanym przez KRUS konkursie plastycznym mającym na celu promowanie bezpiecznego zachowania na terenie gospodarstwa rolnego.

mgr Jadwiga Zachara  

Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych             03.03.2020

Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli dzisiaj w gminnych obchodach Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Zakliczynie i w Rudzie Kameralnej.

Gminne uroczystości rozpoczęły  się o godzinie 9:30 mszą świętą w intencji tych, którzy oddali życie za wolną Ojczyznę w kościele p.w. św. Idziego opata w Zakliczynie. Po mszy świętej delegacje samorządowe, szkolne i organizacje pozarządowe udały  się na cmentarz parafialny, by złożyć wiązanki kwiatów na grobie majora Jana Dubaniowskiego „Salwy” – „Żołnierza Wyklętego”, który 27 września 1947 roku w Rudzie Kameralnej został zaatakowany przez UB. W czasie strzelaniny jego podkomendni zdołali się wycofać, jednak sam „Salwa” poległ w walce.

  Następnie chętni mogli wziąć udział w grze miejskiej oraz Biegu Tropem Wilczym na dystansie 1963m.

  Wieczorem  odbyła się uroczystość złożenia wiązanek kwiatów pod pomnikiem majora Jana Dubaniowskiego „Salwy” i jego żołnierzy przy świetlicy w Rudzie Kameralnej,

 O 16:15 – w świetlicy ZCK w Rudzie Kameralnej rozpoczął się wykład Grzegorza Gawła, historyka i redaktora kwartalnika „Wyklęci” oraz autora książek poświęconych majorowi Janowi Dubaniowskiemu „Salwie.”

mgr Ewa Drożdż i mgr Magdalena Budzyn 

Dziękujemy za dar serca!!!                             03.03.2020

 „Człowieka trzeba mierzyć miarą serca”

                                         (Św. Jan Paweł II)

16 lutego, w niedzielne popołudnie, w remizie OSP w Filipowicach, w licznym gronie zebrali się wszyscy, którzy mają wrażliwe serca i los drugiego człowieka nie jest im obojętny. Celem spotkania było zebranie środków finansowych na leczenie i rehabilitację małego-wielkiego wojownika- Marcelka Kubali. W miłej atmosferze obejrzeliśmy zabawne przedstawienie ”Smerfy” w wykonaniu uczniów naszej szkoły. Umiejętnościami aktorskimi i wokalnymi wykazały się przedszkolaki. Szkolny chór urozmaicił występy śpiewem piosenek w języku polskim i angielskim. Michał i Patrycja zachwycili recytacją wzruszających wierszy. Wspólna biesiada przy kawie, herbacie i  ciastach trwała do wieczora. Pyszne ciasta przygotowane przez rodziców uczniów naszej szkoły, ale także mieszkańców naszej miejscowości, a nawet spoza miejscowości, rozeszły się jak przysłowiowe „ciepłe bułeczki”. Pani Marta Doskocz upiekła cudowne „cegiełki”- słodkie serduszka, panie z Akademii dla Aktywnych uszyły śliczne podusie. Hojność ofiarodawców przerosła nasze oczekiwania. Łączna kwota zebrana z akcji zorganizowanych dla Marcelka w szkole i na remizie wyniosła 8 076,51 zł i 5 euro . Akcje zorganizowane w szkole to sprzedaż kartek walentynkowych wykonanych przez Akademię dla Aktywnych oraz panie nauczycielki: Natalię, Angelikę i Krysię. W dniach  11-13 lutego dzielni wolontariusze: Amelia, Wiktoria i Wiktor, sprzedawali te kartki i zebrali kwotę 390, 20 zł.
Dziękujemy!!!!
Opieku SKW mgr Krystyna Kołacz

Podsumowanie akcji „Góra Grosza”                03.03.2020

Pragniemy poinformować, że w XX edycji ogólnopolskiej akcji „Góra Grosza” zebraliśmy 364, 92 zł. Dziękujemy w imieniu dzieci, które wychowują się poza domami rodzinnymi, bo do nich trafią zebrane pieniądze. Do następnego roku.

 Dziękujemy !!!!

Opiekun  SKW mgr Krystyna Kołacz

Zabawa karnawałowa                                29.02.2020

W tym tygodniu nasze przedszkolaki były nie do poznania, ponieważ dp Przedszkola 19.02.2020 zawitał karnawał! A skoro karnawał to nie mogło zabraknąć balu karnawałowego. W imprezie brały udział: wróżki, księżniczki, biedronki, spidermany, policjanci, koty i wiele, wiele innych stworzeń, za które przebrały się nasze dzieci. A co jeszcze przedszkolaki robią zimą? Zobaczcie sami na zdjęciach. Dziękuję rodzicom za pyszny poczęstunek.

mgr Iwona Gurgul

Dzień Babci i Dziadka 2020                             29.02.2020

Babcia i Dziadek to słowa, które kojarzą się każdemu dziecku z miłością, ciepłem, troską i radością. Z okazji ich święta, przedszkolaki przygotowały dla nich program artystyczny. Podczas występu mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, śpiewali piosenki z życzeniami, tańczyli i recytowali wiersze. To było naprawdę wyjątkowe i wzruszające spotkanie, niejednej babci i niejednemu dziadkowi, łezka kręciła się w oku. Po występie swoim najbliższym dzieci wręczyły niespodzianki samodzielnie przygotowane w przedszkolu. Po części artystycznej szacowni goście zostali zaproszeni na słodki poczęstunek. Ta wyjątkowa uroczystość, pełna radości, śmiechu i dumy pokazuje jak ważne są takie spotkania, a wspólny czas bezcenny.
mgr Katarzyna Kalicka 

Jeżdżę z głową 2020                                  26.02.2020

19 lutego br. zakończyła się realizacja kolejnej edycji programu pn. „Jeżdżę z głową”. To projekt  którego celem jest organizowanie lekcji nauki jazdy na nartach, promocję bezpieczeństwa na stokach, jazdę w kasku oraz zachęcenie młodzieży do aktywnych form spędzania wolnego czasu, m.in. na stokach narciarskich. Chętni uczniowie uczestniczyli w 5 wyjazdach szkoleniowych na stok „Jastrzębia”. Pod fachowym okiem instruktorów na stokach Stacji Narciarskiej „Jastrzębia” dzieci uczestniczące w kursie poprzez zabawę poznały tajniki techniczne, takie jak: odpowiednie stanie na nartach, naukę bezpiecznego upadania, skręcania, hamowania. Większość czasu kursanci spędzili na specjalnym doskonale przygotowanym stoku przeznaczonym dla młodych adeptów narciarstw. Dzięki przekazanej dotacji każdy uczeń miał zapewnione wypożyczenie kompletnego sprzętu narciarskiego, opiekę instruktora oraz użytkowanie wyciągów. Podczas zakończenia programu wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz słodycze od właściciela stacji narciarskiej.

mgr Małgorzata Różycka 

Zabawa karnawałowo-walentynkowa            18.02.2020

13 lutego w naszej szkole odbyła się zabawa karnawałowo-walentynkowa. Tego dnia wszystkim towarzyszył uśmiech i moc pozytywnej energii.

Uczniowie bawili się w rytm swoich ulubionych przebojów, a pomiędzy taneczną aktywnością przygotowano dla nich specjalne atrakcje, gry i zabawy. Elementy rywalizacji w zaproponowanych rozgrywkach bardzo spodobały się zgromadzonym i chętnie w nich uczestniczyli. W między czasie uczniowie mogli liczyć na wyjątkową ucztę dla podniebienia, gdyż rodzice zadbali o to, by każdy skosztował coś pysznego.

Na zakończenie do uczestników imprezy dotarła poczta walentynkowa. Przez cały tydzień dzieci mogły kupować piękne kartki walentynkowe, wspierając przy tym charytatywną akcję – Pomoc dla Marcelka.  W dniu zabawy karnawałowej kartki, jako wyraz sympatii trafiły do adresatów i dodatkowo umiliły wszystkim czas.
mgr Angelika Winiarska

Wybieramy się na bale …                               11.02.2020

Kierując się słowami piosenki … w karnawale (…) nie siedzimy w domu wcale. Przymierzamy wstążki, szale, wybieramy się na bale… tuż przed feriami 21 stycznia odbyła się zabawa karnawałowa dla uczniów klas   I-III naszej szkoły. W bajkowo – zimowej scenerii, przy muzyce dzieci bawiły się doskonale. Dodatkową atrakcją były konkursy i zabawy przygotowane przez zaprzyjaźnionego już z nami DJ-a p. Mariusza, które dostarczyły dzieciom mnóstwa radości i trochę łakoci. Najmłodsi nie zawiedli w swej pomysłowości i kreatywności dotyczącej strojów karnawałowych, dzięki czemu na balu nie zabrakło: księżniczek, kotków, strażaków, policjantów…
Dziękujemy również Rodzicom, którzy jak zwykle zadbali o zaplecze gastronomiczne w każdej klasie.

mgr Barbara Niemiec 

Wycieczka do Nowego Sącza                           11.02.2020

W ostatnim tygodniu przed feriami uczniowie klasy V i VI udali się  wraz ze swoimi wychowawczyniami na wycieczkę do Nowego Sącza. Celem wyjazdu była integracja uczniów i wzmocnienie więzi koleżeńskiej orazrozwijanie aktywności fizycznej. Uczniowie wyruszyli w świetnych nastrojach, podekscytowani zaplanowanym pobytem w parku trampolin. Zachowując wszelkie zasady bezpieczeństwa wykonywali salta, skakali z wysokości, przechodzili ekstremalne tory przeszkód. Dwie godziny minęły bardzo szybko, uczniowie  nie chcieli opuszczać obiektu. Kolejnym punktem wycieczki był seans filmowy w Kinie Sokół „Doktor Dolittle”. Film również bardzo się uczniom podobał. Pełni wrażeń i zadowolenia z uśmiechami na twarzach wrócili wszyscy do domów. 
mgr Jadwiga Zachara i mgr Krystyna Kołacz