I PÓŁROCZE 2017/2018

Jeżdżę z głową 2018                                        12.02.2018

      07 stycznia br. zakończyła się realizacja kolejnej edycji programu pn. „Jeżdżę z głową”. To projekt  którego celem jest organizowanie lekcji nauki jazdy na nartach, promocję bezpieczeństwa na stokach, jazdę w kasku oraz zachęcenie młodzieży do aktywnych form spędzania wolnego czasu, m.in. na stokach narciarskich. Chętni uczniowie uczestniczyli w 5 wyjazdach szkoleniowych na stok „Jastrzębia”. Pod fachowym okiem instruktorów na stokach Stacji Narciarskiej „Jastrzębia” dzieci uczestniczące w kursie poprzez zabawę poznały tajniki techniczne, takie jak: odpowiednie stanie na nartach, naukę bezpiecznego upadania, skręcania, hamowania. Większość czasu kursanci spędzili na specjalnym doskonale przygotowanym stoku przeznaczonym dla młodych adeptów narciarstw. Dzięki przekazanej dotacji każdy uczeń miał zapewnione wypożyczenie kompletnego sprzętu narciarskiego, opiekę instruktora oraz użytkowanie wyciągów. Podczas zakończenia programu wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz słodycze od właściciela stacji narciarskiej.

mgr M Różycka 

Lekcja patriotyzmu w muzeum Wincentego Witosa                   7.02.2018

    2 .02. 2018 r. uczniowie kl. IV – VII wybrali się na wycieczkę do kina i muzeum. Pierwszym punktem wyjazdu było kino 3D w Galerii Tarnovia, gdzie uczestnicy relaksowali się w wygodnych fotelach sali kinowej i oglądali film pt: ,,Cudowny chłopak”, który okazał się dawką niezapomnianych wrażeń.

W związku z przypadającą w tym roku 100 rocznicą Odzyskania Niepodległości i 144 rocznicą urodzin wielkiego patrioty drugą część wycieczki spędziliśmy w Wierzchosławicach – rodzinnej miejscowości Wincentego Witosa. Uczniowie zwiedzili dom, w którym urodził się przyszły premier. Podziwiali meble, narzędzia rolnicze i naczynia sprzed lat. Następnie obejrzeli całe gospodarstwo Witosa gdzie mieszkał wraz ze swoją żoną i córką. Uczestniczyli również w lekcji muzealnej podczas której zapoznali się z życiem i działalnością polityczną ważnej postaci historycznej. Ostatnim punktem programu była wizyta na cmentarzu gdzie został pochowany Wincenty Witos. Wycieczka była dla wszystkich wspaniałą lekcją historii i patriotyzmu.

mgr L Migda 

„Maryja wychowawczynią pokoleń”                                      5.02.2018

    W dniu 31 stycznia 2018 roku w Sali Lustrzanej na ulicy Wałowej w Tarnowie odbył się koncert laureatów Konkursu Maryjnego pt. „Maryja wychowawczynią pokoleń”. Wydarzenie zorganizowała Katolicka Szkoła Podstawowa im. bł. Karoliny Kózka w Tarnowie. Patronat honorowy objął biskup ordynariusz naszej diecezji – ks. Andrzej Jeż. Jednym z wyróżnionych uczestników był uczeń klasy VII Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Filipowicach – Filip Turczak. Jego wiersz „Pani Fatimska” został doceniony przez wymagające jury.

Serdecznie gratulujemy młodemu poecie oraz jego Rodzicom.

Pani Fatimska

mgr R Pawłowska 

Bal karnawałowy w przedszkolu                                          5.02.2018

    „Jest karnawał, w karnawale wszyscy urządzają bale” –   w naszym przedszkolu również dnia 31 stycznia odbył się wspaniały bal karnawałowy. W środę sala przedszkolna wyglądała  bajecznie i kolorowo, przystrojona w serpentyny i balony. Dzieci przebrane w różnorodne, kolorowe stroje wspaniale bawiły się w rytm muzyki z dziecięcej płytoteki a później przy akompaniamencie i śpiewie Pana Tadeusza Malika. Podczas trwania zabawy odbyły się różne  konkursy i zabawy sportowe w których wszyscy chętnie brali udział. Niezliczone Elzy,  księżniczki, pielęgniarka, towarzyszący im piraci, strażacy, policjanci, smok, a także inne  postacie z kreskówek opanowały na kilka godzin nasze przedszkole. Na twarzach małych tancerek i tancerzy malował się uśmiech. W trakcie karnawałowych szaleństw można było posilić się pysznym ciastem i babeczkami przygotowanymi przez naszych rodziców a o owoce i soczki zadbała Rada Rodziców. Wspólna zabawa przysporzyła wiele radości naszym pociechom, a to było głównym celem naszego balu

Ala Pyrek 

Dzień Babci i Dziadka w przedszkolu                                   1.02.2018

    24.01.2018 r był dniem poświęconym Babciom i Dziadkom naszych przedszkolaków. Dzieci postanowiły okazać swoją miłość i wdzięczność poprzez występy i przygotowały dla dziadków bal na scenie.

Najmłodsi w rytm Marsza Radeckiego na kuchennych instrumentach” gotowali potrawy”, starsze dziewczynki w tańcu z mopami „zadbały o czystość pomieszczeń” a praczki w swoim układzie tanecznym – o pachnącą świeżość ubrań. Jak na prawdziwy bal przystało nie zabrakło również kapeli. Utalentowane muzycznie przedszkolaki, świetnie grające na instrumentach, ucharakteryzowane jak prawdziwe gwiazdy zaprezentowały utwór „ Ona tańczy dla mnie”. Wszystko połączyły piosenki, wiersze, życzenia oraz krótka, wzruszająca retrospekcja na temat: jak to kiedyś poznawali się babcia z dziadkiem i mama z tatą. Występy zaowocowały rozbrzmiewającym śmiechem i łzami babć. Cieszymy się z tych wzruszeń i życzymy, by tylko takie zdarzały się w Waszym życiu i Waszych sercach!

Dziękujemy wszystkim, którzy ochoczo nam pomogli w przygotowaniu tej uroczystości.

mgr Iwona Gurgul 

Budzimy biologa                                                                31.01.2018

    18 stycznia doświadczeni biolodzy przeprowadzili w naszej szkole warsztaty przyrodnicze. Zajęcia odbywały się w małych grupkach. Zainteresowani uczniowie poruszali ciekawe zagadnienia, oglądnęli prezentację multimedialną i przy pomocy mikroskopów spotkali się z mikroświatem.

mgr J Zachara 

 

Akcja „Góra Grosza” zakończona                           30.01.2018

 

W tym roku, podsumowując akcję „Góra Grosza”, możemy pochwalić się kwotą 235,77zł. Może nie jest to rekord, ale najważniejsze jest to, że w naszej szkole nikt nie pozostaje obojętny i każdy na miarę swoich możliwości włącza się w zbiórkę pieniędzy. Pomagamy tym dzieciom, które z różnych powodów nie wychowują się w domach rodzinnych. Dziękujemy wszystkim uczniom od przedszkola do klasy VII za udział w akcji oraz wychowawcom za koordynowanie zbiórek w klasach.

Szkolne Koło Wolontariatu op. mgr K Kołacz

Szkoła Młodych Patriotów                                                                        30.01.2018

W związku ze zbliżającą się 100 rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości  MEN ogłosiło obecny rok szkolny 2017/2018 ,, Rokiem dla Niepodległej”. W związku z tym nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiego konkursu ,, Szkoła młodych patriotów” organizowanym  przez Studium Prawa Europejskiego w Warszawie. Celem konkursu jest krzewienie wśród uczniów postaw patriotycznych w kontekście historii państwa i narodu polskiego. Do wykonania mamy 8 z 10 zadań.

Jednym z nich  było przygotowanie plakatu pt. ,,100 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości”. Uczniowie kl. IV – VII na lekcjach plastyki z wielkim zaangażowaniem wykonywali różnymi technikami  plakaty. Wystawa prac zdobi korytarz szkolny i codziennie przypomina o tak ważnym wydarzeniu. Zapraszamy do obejrzenia galerii prac.

mgr L Migda

Prelekcja „ Indonezja – wulkany, warany, orangutany…”     30.01.2018

      

      16 stycznia br. gościliśmy w naszych szkolnych murach podróżnika , geografa i miłośnika gór – pana Marcina Janika . Tematem dwugodzinnego spotkania była Indonezja – kraj wyspiarski leżący na styku Azji i Australii. Gość opowiedział uczniom ciekawą historię o swojej dwumiesięcznej podróży zrealizowanej w 2016r. po wybranych wyspach Indonezji ( Sumatra, Jawa, Bali, Lombok, Sumbawa, Komodo, Krakatau). Były wiadomości o warunkach naturalnych, środowisku, przyrodzie, kulturze i religii ludów zamieszkujących poszczególne wyspy. Najwięcej uwagi pan Marcin poświęcił zjawiskom wulkanicznym, relacjonując wspinaczki na kilka aktywnych wulkanów. Przedstawił także kilka unikalnych gatunków zwierząt , jakie udało się tam spotkać. Zwrócił też uwagę uczniów na zagrożenia dla tamtejszego środowiska naturalnego, wynikające z rabunkowej gospodarki leśnej oraz na zagrożenia dla ludności zamieszkującej Indonezję, spowodowane żywiołami naturalnymi, tj. wybuchy wulkanów, trzęsienia ziemi czy fale tsunami.

Zainteresowanych podróżami pana Marcina Janika odsyłamy do jego strony: https://podrozezyeti.wordpress.com/moje_podroze/

mgr J Zachara

Nie zmuszajmy dzieci do aktywności,

lecz wyzwalajmy aktywność,
nie każmy myśleć,
lecz twórzmy warunki do myślenia.
Nie żądajmy, lecz przekonujmy.
Pozwólmy dziecku pytać
i powoli rozwijajmy jego umysł tak,
by samo widzieć chciało.

Janusz Korczak

        

              O nas słów kilka

https://lh3.googleusercontent.com/-DrH_xZVf9F4/USS1wat9PwI/AAAAAAAANVA/kIqG7VtPh_M/s640/P1080057.JPG

Przedszkole w Filipowicach jest przedszkolem publicznym i wraz ze Szkołą Podstawową tworzy Zespół Szkoły Podstawowej i Przedszkola. Jest placówką, w której wszyscy starają się o to, aby każde dziecko odnalazło się w nowym dla siebie środowisku.

Ponieważ zabawa jest główną formą aktywności dziecka, w naszym przedszkolu edukacja odbywa się poprzez zabawę. Z wieloletniego doświadczenia wiemy, że dzieci najbardziej intensywnie się wtedy uczą. Zachowujemy równowagę między zabawą kierowaną przez nauczycieli a zabawą swobodną. Dla nas ważne jest, aby nasze przedszkole kojarzone było z ciepłem, radością, aktywnością twórczą i kreatywnością, w którym wszystkie dzieci razem się bawią, … czytaj więcej.

Bale Karnawałowe                                                                              21.01.2018

      12 stycznia 2018r. na sali gimnastycznej, która została zmieniona w przepiękną salę balową odbyła się zabawa karnawałowa dla uczniów z klas I-III. Dzieci z radością czekały na ten dzień. Przebrały się za różne postacie bajkowe. Mieliśmy zatem księżniczki, cygankę, rycerza, spidermana, pszczółkę. Był królik, kotek oraz policjanci. Zabawa taneczna przeplatana była różnymi konkursami. Jednak główną atrakcją zabawy był konkurs na Króla i Królową Balu. Wybór zwycięzców nie był łatwy, ponieważ wszyscy wspaniale się bawili. Ostatecznie Królem i Królową zostali: Nikola Nowak z kl. II oraz Kuba Pajor z klasy III. 

Naszą zabawę uświetnił pyszny poczęstunek i pięknie udekorowana sala, za co serdecznie dziękujemy Radzie Rodziców.

G. Pawlik 

   15 stycznia 2018r. w identycznej scenerii odbył się bal karnawałowy klas starszych.

Zabawa taneczna przeplatana była różnymi zabawami, które przygotowane były i prowadzone przez Samorząd Uczniowski. Podobnie było z oprawą muzyczną, za którą odpowiedzialni byli uczniowie najstarszej klasy w szkole. Na zakończeniu balu wszyscy uznali, że zabawa była wyśmienita.  

Serdecznie dziękujemy Radzie Rodziców za pyszny poczęstunek i pięknie udekorowaną salę. 

Administrator 

 Mali odkrywcy                                                                       10.01.2018

         Odkrywać, to znaczy wiedzieć to, co wszyscy wiedzą, myśleć tak, jak nikt dotąd nie myślał”.

Albert SzendGyorg

Wszystkie dzieci są badaczami i odkrywcami, czerpią wiele radości w zdobywaniu i poszerzaniu swojej wiedzy.

Dlatego na naszych dzisiejszych zajęciach zamieniliśmy się w małych odkrywców i przeprowadziliśmy wiele ciekawych eksperymentów ukazujących, różne tajemnice wody.

Poznaliśmy regulamin małego badacza, słuchaliśmy zagadek, rozwiązywaliśmy problemy różnymi metodami, wyciągaliśmy wnioski, ćwiczyliśmy spostrzegawczość, wytrwałość i koncentrację uwagi.  Mieliśmy przy tym wiele radości i śmiechu.

Eksperymenty zaprezentowane grupie:

– „Gorąca czy zimna?” – obserwacja pojemników wypełnionych zimną i gorącą wodą z widoczną         parą.
–,,Jaka jest woda”-w słoikach 3 rodzaje wody( z kranu, mineralna, z rzeki) Dzieci przekazują słoiki z rąk do rąk i odgadują jaka jest woda w słoiku.

-„Czy się zmieści?”- Przelewanie tej samej ilości wody do pojemników różnej wielkości i różnego kształtu.
– „Wyleje się czy nie?”- w formie magicznej sztuczki, zakrycie wypełnionej w 3/4 wodą szklanki i szybkiego odwrócenia jej do góry dnem(woda się nie wylewa).
– „Czy woda zniknie?” – Doświadczenie kilkudniowe, codziennie sprawdzanie poziomu wody w            naczyniu         (parowanie).
– „Co się rozpuści?” – Obserwacja substancji sypkich i stałych w wodzie.
– „Co pływa, a co tonie?” – Obserwacja przedmiotów różnej wielkości i różnego ciężaru wrzuconych do naczynia z wodą.

W przerwach bawiliśmy się wesoło zabawami Metodą Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne.

Na zakończenie wykonaliśmy prace plastyczną, nawiązująca do dzisiejszych zajęć oraz  dostaliśmy odznaki małego  badacza J

K Kalicka

Już pływam – jesień 2017                                                                    05.01.2018

      Dnia 08 grudnia  2017 r. zakończyła się  kolejna edycja kursu nauki pływania w ramach  projektu „Już pływam”. W kursie nauki pływania wzięło udział  17 uczniów naszej Szkoły z klas I-VI. Zajęcia odbywały się na Krytej Pływalni w Bochni. Kurs był realizowany w cyklu dziesięciu dwugodzinnych  lekcji na basenie. Realizacja projektu umożliwiła zdobycie podstawowych umiejętności pływania, zapoznanie z zasadami bezpieczeństwa na różnego rodzaju kąpieliskach, promowanie aktywności  ruchowej, utrwalania nawyków prozdrowotnych oraz znaczenia nauki pływania w profilaktyce zdrowotnej, poprawę kondycji i podniesienie ogólnej sprawności fizycznej uczniów, stwarzając tym samym szansę dla rozwoju sportowych talentów. 

M. Różycka 

Wigilia 2017                                                                       01.01.2018

    21 grudnia 2017 r. wszystko było bardziej podniosłe, świąteczne. Pani dyrektor złożyła bożonarodzeniowe życzenia i zaprosiła wszystkich na szkolną wigilię, która tego roku odbyła się w sali gimnastycznej. Po uroczystym obiedzie cała społecność szkolna rozpoczeła śpiewanie kolęd i pastorałki przez akompaniamencie szkolnego chóru. Wszyscy uczniowie w świątecznych strojach i nastrojach wykazywali dużą powagę i życzliwości wobec siebie.

Administrator

KONKURSY ŚWIĄTECZNE – „Bombkowe Święta” i „Szopka Bożonarodzeniowa”                         01.01.2018

   Jak co roku w naszej szkole odbył się konkurs plastyczny pt. ”Bombkowe Święta” na ozdobę choinkową lub oryginalną bombkę, którą można będzie zawiesić na choince. Uczniowie klas I –VII wykazali się wysokimi umiejętnościami plastycznymi i oryginalnością prac. Bombki były oryginalne, piękne i starannie wykonane. Wszystkie bombki zawisły na naszej choince pięknie ją zdobiąc.

W ramach popularyzacji tradycji związanych ze Świętami Bożego Narodzenia został zorganizowany konkurs plastyczny pt. „Szopka Bożonarodzeniowa”. Konkurs przeznaczony był dla chętnych uczniów klas I-III i IV-VII. Technika wykonania prac była dowolna, jednak przeważały szopki wykonane na wzór betlejemski.. Wykonane szopki były wyjątkowe i na swój sposób piękne.  Wszystkie szopki zostały pokazane na wystawie pokonkursowej.

Uroczyste wręczenie dyplomów pamiątkowych i nagród dla wszystkich uczestników konkursu odbyło się 21 grudnia 2017 r. podczas Wigilii Szkolnej.

M. Różycka 

Z kolędą                                                                                 01.01.2018

    12 grudnia w Szkole Podstawowej w Faściszowej spotkały się zespoły wokalne ze szkół podstawowych z  Gminy Zakliczyn na XVI Międzyszkolnym Przeglądzie Kolęd i Pastorałek. Celem Przeglądu jest kultywowanie i rozwijanie tradycji wspólnego kolędowania i popularyzacja polskich kolęd i pastorałek. Naszą szkołę reprezentowała liczna grupa uczniów począwszy od przedstawicieli z klasy V, a skończywszy na siódmej, w składzie: Aleksandra Bieniek, Bartłomiej Byrgiel, Angelika Jania, Julia Jurczyk, Monika Kołacz, Aleksandra Mordawska, Aleksandra Sarwa, Marek Wróbel, Patrycja Molenda, Nadia Wójtowicz, Joanna Drożdż, Natalia Gębarowska, Filip Mróz, Gabriela Salamon, Filip Turczak. Zespół zaśpiewał dwa utwory: Lulejże, mi lulej i Spójrz na Jezusa. Jak co roku dla jednej zwycięskiej szkoły przyznana zostaje nagroda publiczności. W tym roku taka nagroda trafiła w ręce naszych uczestników. Radość była ogromna.

Podziękowania za poświęcony czas i transport niech przyjmą Państwo: Renata Mordawska,  Bożena Salamon, Zbigniew Wróbel i Maciej Turczak. Panu Turczakowi dziękuję również za udostępnienie zdjęć.

B. Niemiec 

Międzynarodowy Dzień Wolontariatu                           20.12.2017

     „Człowiek jest wielki nie przez to, 

co ma, nie przez to, kim jest, 

lecz przez to, czym dzieli się z innymi” 

/Jan Paweł II/

      Słowa Świętego Jana Pawła II to motto Szkolnego Koła Wolontariatu. Dnia 8 grudnia obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Z tej okazji uczniowie klasy IV przygotowali scenkę, mówiącą o tym, że czynienie dobra to prosta sprawa. Każdy z nas to robi na co dzień, nie nazywając tego wolontariatem. Potwierdzeniem były dobre uczynki, którymi pochwalili się uczniowie klas I-III. Starsi uczniowie napisali listy, życzenia, wiersze do osób starszych i samotnych.

     Na początku roku szkolnego został ogłoszony konkurs na logo Szkolnego Koła Wolontariatu. Spośród dostarczonych prac wybrano jedną, której współautorkami były uczennice klasy IV: Gabrysia Kijowska i Gabrysia Sobecka. Dziewczynki otrzymały drobne upominki. Następnie Pani Dyrektor wręczyła legitymacje członkom SKW. 

     Dziękujemy wszystkim, którzy wspierają naszą działalność. Zapraszamy do udziału w akcjach: Góra Grosza, zbiórka zakrętek dla Basi, zbiórka makulatury, płyt CD i DVD, klocków lego oraz baterii.

Szkolne Koło Wolontariatu

Wizyta Świetego Mikołaja w przedszkolu                                17.12.2017

         Wizyta Świętego Mikołaja to długo oczekiwany przez nas dzień. Tegoroczna aura zasiała w naszych serduszkach niepokój i pytanie: czy uda i się Mikołajowi dotrzeć do naszego przedszkola? Ale brak białego puchu nie zniechęcił Go i ku radości  wszystkich nas przybył do nas wraz ze Śnieżynką  i Reniferem. Powitaliśmy Gościa tańcem, piosenkami i wierszami. On w zamian – obdarował każdego z nas pięknym  prezentem. A kiedy nadszedł czas pożegnania –  na naszych twarzach jeszcze przez długi czas gościł uśmiech i szczęście. Szkoda tylko, ze ten wyjątkowy Gość odwiedza nas tylko raz w roku….

Mamom : P. Malik, G. Gondek, M. Kornaś, K. Ojczyk   należącym do drużyny Mikołaja serdecznie dziękujemy za zakup i przygotowanie prezentów dla dzieci,  Radzie Rodziców za zabawki do oddziałów przedszkolnych, a Śnieżynce za dodatkowe prezenty dla przedszkola.

Dziękujemy  Firmie Ogrodniczej Kazimierza Malika za zasponsorowanie owoców do paczek. 

A. Pyrek I. Gurgul

„Jak obyczaj każe stary …”                                   12.12.2017

     „ Jak obyczaj każe stary, wedle Ojców naszych wiary, w czasie poprzedzającym Święta Bożego Narodzenia życzymy wszystkim pensjonariuszom: Błogosławieństwa Bożego, zdrowia i marzeń spełnienia.”

Dnia 9 grudnia 2017 roku uczniowie naszej szkoły pod opieką pani Krystyny Kołacz  odwiedzili Dom Pogodnej Jesieni, aby złożyć pensjonariuszom życzenia oraz przekazać wykonane własnoręcznie świąteczne stroiki. Uczennica klasy VII odczytała list, napisany 
z okazji obchodzonego w szkole Dnia Wolontariatu, a skierowany do osób starszych. Nasza wizyta wzruszyła wszystkich obecnych i wprowadziła w nastrój świątecznego oczekiwania.

Wszystkim zaangażowanym dziękuję za poświęcenie swojego czasu i obecność. Szczególne podziękowania kieruję do Akademii dla Aktywnych, na czele z panią Ulą Mróz, za wspólny czas spędzony przy wykonywaniu stroików.

R. Pawłowska

Nie wszystko skarbem, co nas kusi                                      12.12.2017

    … pamiętajcie miłe dzieci, co bajka szepcze Wam do uszka. Nie wszystko złoto co się świeci, a skarby w Waszych są serduszkach…

Teatr Każdej Sztuki  goszczący w naszej szkole 12.12.2017r.,przedstawił Baśń o złocistym ptaku wg Braci Grimm. Barwna scenografia i oprawa muzyczna wciągnęły młodszych i starszych uczniów w fabułę. Z zacięciem  śledzili oni historię

Czary mary w przedszkolu                                                      06.12.2017

      W środę 29.11 przedszkole doświadczył nalot czarownic. W odwiedziny zawitały czarownice Ala, Małgorzata, Marta oraz trzy piękne cyganki i jeden cygan. Myślicie że było strasznie? – Wcale nie! Goście wnieśli do przedszkola radość, zadowolenie, śmiech, zabawę. Swoimi czarami, doświadczeniami i wróżbami sprawili, że był to niezwykły dzień pełen emocji dla dzieci. Każdy przedszkolak miał okazję dowiedzieć się kim będzie w przyszłości, spróbować rozwikłać magiczne zagadki, potańczyć przy muzyce i sprawdzić swoje siły w konkurencjach. Barw  dodały kolorowe maski zakupione przez Panią G. Gondek i M. Olchawę. Nie mogło w taki dzień zabraknąć również smakołyków czyli pysznych ciastek upieczonych przez kochające mamy – Panią M. Drożdż i  W. Pajor. Wisienką na torcie był drobny upominek od Rady Rodziców w postaci czekoladowego jajka z niespodzianką.

 

Za pomoc w organizacji tego magicznego dnia serdecznie wszystkim Mamom dziękujemy.

I. Gurgul i A. Pyrek

Pluszowe misie – nasi najlepsi przyjaciele                30.11.2017

      Duże, małe, kolorowe, puchate i mięciutkie. Pluszowe misie opanowały nasze przedszkole. „Przybyły” z nami, aby się bawić świętować i uczyć. 

W dniu 27.11.2017r. uczestniczyliśmy w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz atrakcyjniejszych zabawek, moda na misie nie przemija. Tego dnia każdy z nas przyszedł do przedszkola ze swoim małym lub dużym przyjacielem –  Misiem, a każdy był piękny i wyjątkowy.

W sali zrobiło się tłoczno i wesoło,  a nasi goście usiedli na honorowym miejscu. Miś towarzyszył nam podczas zabaw ruchowych, tanecznych, a także z uwagą słuchaliśmy o nim wierszy i piosenek.

Odbył się też konkurs:, kto najszybciej zliże miodek z talerzyka, a później kosztowaliśmy ulubionego przysmaku niedźwiadków – miodku, bardzo nam smakował. Następnie złożyliśmy misiom życzenia, odśpiewaliśmy „Sto lat” oraz zrobiliśmy portret naszego bohatera. Na koniec każdy z nas przytulił swojego pluszaka, pogłaskał go i wyszeptał mu coś miłego do ucha.

Ten dzień w przedszkolu pełen był uśmiechu, wspólnej zabawy oraz radosnych przeżyć. 

A. Pyrek I. Gurgul 

Konkurs myśliwski                                                            27.11.2017

      17 listopada 2017r. uczennice Aleksandra Sarwa z kl. V i Patrycja Molenda z kl. VI reprezentowały naszą szkołę w IV Międzygminnym Konkursie Przyrodniczym – „Na leśnych tropach” w Muzeum w Ciężkowicach. Uczennice znalazły się tuż za podium  osiągając wysoki wynik w kategorii zespołowej i indywidualnej. W konkursie brało udział 22 uczniów z 11 szkół powiatu tarnowskiego. Konkurs składał się z trzech etapów- I etap indywidualny – test wiedzy o lesie i znajomości słownictwa łowieckiego, II-etap zespołowy – rozpoznawanie gatunków zwierząt na prezentacji multimedialnej, III – etap zespołowy- opis sylwetki zwierzęcia z użyciem nazw łowieckich. Konkurs przebiegał w miłej atmosferze. Na koniec każdy z uczestników otrzymał dyplom i nagrodę książkową. Gratulujemy!

Lucyna Migda 

Podsumowanie akcji „Szkoło, pomóż i Ty”           23.11.2017

      Już po raz kolejny nasza szkoła odpowiedziała na apel i wzięła udział w akcji charytatywnej „Pomóż i Ty”. Tegoroczna akcja ma na celu pomóc 17-letniej Oliwii Kielusiak, która pomimo przepukliny oponowo-rdzeniowej i niedowładu kończyn dolnych jest aktywną i wzorową uczennicą z pasjami. Oliwia uwielbia sport i taniec. Specjalistyczny sprzęt rehabilitacyjny 

tj. aktywny sportowy wózek inwalidzki oprócz rehabilitacji ułatwi Oliwii realizację jej pasji poprzez udział w kursach tańca i zawodach sportowych. Koszt takiego sprzętu to około 15 000 zł. W związku z tym przedsięwzięciem zostały rozprowadzone przyjemne dla oka i przydatne cegiełki – pomoce edukacyjne z matematyki, języka polskiego i języka angielskiego uatrakcyjnione fotografiami zwierząt. Dzięki ofiarności i zaangażowaniu uczniów oraz nauczycieli udało się uzbierać kwotę w wysokości 171 zł, która w całości została przekazana Fundacji na Rzecz Osób Niewidomych i Niepełnosprawnych „Pomóż i Ty”.

M. Budzyn

Spektakl profilaktyczny „Bajkowy przekładaniec”       23.11.2017

      16 XI 2017 r. uczniowie kl. II i III wzięli udział w spektaklu profilaktycznym w Szkole Podstawowej w Zakliczynie, zorganizowanym przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w ramach realizowanego projektu „Przemoc to niemoc”. 

Rozśpiewany spektakl pt. Bajkowy przekładaniec” w przystępny sposób, w bajkowej formie, opowiada o niebezpieczeństwach współczesnego świata np. „ nie ufaj fałszywym przyjaciołom – również tym w Internecie”, o sposobach postępowania np. „duży powinien szanować mniejszego, starszy młodszego, silniejszy słabszego i odwrotnie.  Mówi również o prawach i obowiązkach każdego człowieka, „nikt siłą nie ma prawa  zmuszać nikogo do niczego, a zwłaszcza do zrobienia czegoś niedobrego…” oraz o wielu ważnych rzeczach, niezbędnych w naszym życiu: poczucia humoru, akceptacji siebie i odmienności innych, pracowitości i wiary w sens spełniania marzeń. Ciekawa scenografia, kostiumy, rekwizyty, interaktywna, forma przedstawienia  sprawiły, że dzieci aktywnie i niezwykle emocjonalnie uczestniczyły w tym rozśpiewanym spektaklu. Bawiąc się, utrwalały ważne treści wychowawcze i przestrogi kierowane do nich każdego dnia w domu i w szkole.

G. Pawlik

Obchody Niepodległości w Zakliczynie         17.11.2017

      Narodowe Święto Niepodległości – polskie święto, obchodzone co roku 11 listopada, dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego w 1918 r. W tym dniu delegacja naszej szkoły – Natalia Gębarowska, Joanna Drożdż i Filip Turczak reprezentując całą społeczność szkolną uczestniczyli w uroczystości patriotyczno –religijnej w Zakliczynie. O godz. 9: 30 wzięli udział we Mszy św. w intencji Ojczyzny w kościele parafialnym pw. św. Idziego opata w Zakliczynie wraz z wiernymi, władzami samorządowymi na czele z Panem Burmistrzem- Dawidem Chrobakiem, harcerzami i pocztami sztandarowymi. Po przemarszu w asyście Strażackiej Orkiestry Dętej „Filipowice”, nastąpiło złożenie wiązanek i zniczy pod pomnikiem ofiar wojen i prześladowań stalinowskich.

M. Różycka 

Międzyszkolny Konkurs Poezji i Pieśni Patriotycznej 17.11.2017

  9 listopada 2017r. w Zespole Szkolno- Przedszkolnym im. Tadeusza Kościuszki w Paleśnicy został przeprowadzony konkurs pod hasłem „ Sławię Cię Ziemio Ojczysta poezją i pieśnią”. Upowszechniając piękno mowy ojczystej nasi uczniowie reprezentowali szkołę w obu kategoriach konkursowych. Piękny wiersz Wisławy Szymborskiej pt. „ Gawęda o miłości ziemi ojczystej” przygotował i przedstawił uczeń klasy IV- Michał Wszołek. Piosenkę partyzancką pt. „ Idą leśni „ zaśpiewał ucharakteryzowany chór szkolny.

J. Zachara 

Historia magistra vitae                            17.11.2017

      Pokolenia Polaków – przez długie 123 lata niewoli – czekały na ten dzień, Dzień Niepodległości. Dziś (10.11.2017r.) – w 99.rocznicę- wszyscy uczniowie z klasy IV w poczuciu odpowiedzialności przypomnieli młodszym i starszym kolegom, jak nasi przodkowie pracowali, poświęcali się, tworzyli kulturę narodową i ojczyste dzieje. Trzeba pamiętać, że solą naszej niepodległości jest krew i blizna. Każdy Polak powinien z dumą troszczyć się o dobro, o siłę i sprawiedliwość w ojczystym domu.

 

 Wzbogacając w sobie patriotyczne wartości piętnaścioro chętnych uczniów naszej szkoły wzięło udział w V Małopolskim Dyktandzie Niepodległościowym „ Po polsku o historii”. Dwie prace po eliminacjach szkolnych zostały wraz z protokołem przekazane do Komisji Wojewódzkiej.

J. Zachara

Prelekcja na temat bezpieczeństwa             31.10.2017

      26.10.2017r. w ramach akcji „ Odblaskowa szkoła” nasi uczniowie wysłuchali prelekcji na temat bezpiecznego zachowania w ruchu drogowym. Przeprowadzili ją: wieloletni funkcjonariusz Wydziału Ruchu Drogowego KMP z Tarnowa- asp. sztab. Tomasz Marek i dzielnicowy tego rejonu- mł. asp. Wojciech Klisiewicz. Panowie uświadamiali potrzeby: zapinania pasów, oświetlania rowerów i noszenia odblasków na wierzchnich ubraniach. Przestrzegali przed brawurą na drodze, która gubi i przynosi tragiczne żniwo.

Przy okazji wizyty panowie policjanci zostali poproszeni o wręczenie dyplomów wszystkim uczestnikom szkolnego konkursu plastycznego pod hasłem „ Jestem na drodze- muszę być widoczny”. Panowie wręczyli też przygotowane przez koordynatora akcji nagrody za I miejsce w dwóch kategoriach wiekowych oraz za wyróżnienie .

I miejsce w klasach młodszych zajęła Sandra Tomoś

I miejsce w klasach starszych zajęła Julia Jurczyk

Wyróżnienie za pracę przestrzenną otrzymała Nikola Olchawa

 

Uwaga:  Bezwzględne jest ogólne używanie logiki i zdrowego rozsądku na drodze.

J. Zachara 

 Odblaskowa szkoła                                                               31.10.2017

          Uczniowie ZSPiP w Filipowicach są uczestnikami VIII edycji konkursu „ Odblaskowa szkoła”. W tym celu odbyła się na terenie szkoły seria zajęć polegająca na uświadomieniu i promowaniu bezpiecznych zachowań w ruchu drogowym. Zbliża się czas zliczenia i podsumowania działań.

Przede wszystkim uczniowie utrwalali zasady poruszania się po lokalnych drogach, które nie mają chodników, ścieżek rowerowych ani sygnalizacji świetlnej. Czytaj cały tekst

J. Zachara 

Dzień Edukacji Narodowej w Filipowicach                                31.10.2017

          17 października 2017 r. w murach szkoły ZSPiP w Filipowicach obchodzono wyjątkowy Dzień Edukacji Narodowej. Licznie zgromadzeni uczniowie klas starszych, w bogatym programie artystycznym poszukiwali odpowiedniego sposobu na podziękowanie „za uprawę tegoż ugoru , jakim są uczniowskie czerepy”.  Nie zabrakło żartobliwych pytań, poważnych recytacji, cennych wskazówek i pięknych życzeń okraszonych śpiewem i tańcem.  W to święto zapisane doniośle w historii, zaszczycili szkołę swoją obecnością -przywitani ciepło przez p. Dyr. Irenę Kusion – goście: p. Dawida Chrobaka- Burmistrza Miasta i Gminy Zakliczyn; p. Dawid Drukała- Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Zakliczyn; p. Agnieszka Malisz- Główny Inspektor Oświaty Gminy Zakliczyn; p. Zofia Górnikiewicz- Prezes ZNP oddział Zakliczyn; p. Anna Moj- Przewodnicząca Rady Gminy; Józef Wojtas- Radny Rady Gminy; Zygmunt Olchawa- Sołtys Filipowic; emerytowani nauczyciele i pracownicy szkoły; służące pomocą Panie z Akademii Dla Aktywnych . Dopełnieniem całości było wręczenie nagród Nauczycielom, za wyróżniającą pracę dydaktyczno- wychowawczą i wyjątkowe podziękowanie dla p. Mieczysława Chrobaka, który przez ponad 45 lat związał  swoje życie z murami tej szkoły i przeżywał z nią wszystkie radosne i smutne chwile. Na stanowisku w każdej chwili; znał najmniejszy zakamarek szkoły i obejścia. Presja szybkich zmian nigdy nie zatarła w nim łagodności i kojącego spokoju. Zawsze skromny i cichy z pogodnym uśmiechem stawiał czoła wszelkim przeciwnościom i zaradzał codziennym potrzebom szkoły. Wspólne lata pracy pięknie w przemówieniu przedstawił były Dyr. szkoły-  p. Zdzisław Górnikiewicz. Po życzeniach wszyscy obecni zostali zaproszeni przez p. Dyr. na uroczysty posiłek.

J. Zachara

Wyjazdowa lekcja przyrody                                               30.10.2017

          W środę 25.10.2017r. uczniowie kl. IV –VI z wychowawcami udali się do Muzeum Przyrodniczego im. Krystyny i Włodzimierza Tomków w Ciężkowicach celem rozwijania zainteresowań przyrodniczych oraz pogłębiania wiadomości dotyczących życia zwierząt leśnych i wodnych. Wysłuchali wielu ciekawostek dotyczących życia i uwarunkowań żywieniowych zwierząt występujących w lasach naszej okolicy prezentowanych przez pana przewodnika. Podziwiały zgromadzone trofea: niedźwiedzia brunatnego, żubra, łosia, rysia, żbika, jelenia itp. Dużą ciekawość wśród uczniów rozbudzały tablice interaktywne: szklana podłoga, pod którą odtworzone zostały fragmenty siedlisk i wybrane zbiorowiska roślinne, budowa ciała ptaka – podświetlony plafon z żywicowym modelem upierzenia ciała ptaka, sterowany mechaniką sensoryczną, zestaw 8 fotoramek z prezentacjami opisującymi główne rzędy i rodziny ptaków zgromadzonych w muzeum. Na koniec dzieci udały się podwodną łodzią – batyskafem po dnie rzeki Białej, poznając dno rzeki, występujące ryby oraz naturalne zapory.

Kolejnym etapem wyjazdu była wyprawa do Rezerwatu Przyrody ,, Skamieniałe Miasto”, unikatowym na skalę europejską obszarze Natura 2000. Wszyscy dzielnie przemierzyli nowo otwarty Szlak Nietoperzy, podziwiając po drodze skały o osobliwych kształtach m.in. ,,Borsuk” , ,,Piekiełko” ,,Piramidy””. Odważni przeciskali się przez wąską szczelinę. Podsumowaniem wyjazdu był poczęstunek w postaci grillowanych kiełbasek przygotowanych przez pracowników Muzeum Przyrodniczego. Wyjazd dostarczył uczniom wielu wrażeń i emocji ale był przede wszystkim ciekawą lekcją przyrody.

L. Migda 

Baśnie braci Grimm                                                     29.10.2017

        24 października najmłodsi uczniowie naszej szkoły zostali zaproszeni przez PANTEATR w świat magii i niezapomnianej przygody odkrywając na nowo bogatą twórczość Braci Grimm.

Bracia Wilhelm i Jacob, którzy przeszli do historii literatury, jako sławni Bracia Grimm, w publikowanych baśniach, zmierzali do odtworzenia najstarszego wzorca motywów baśniowych, gdzie dobro jest nagradzane, a zło ukarane. Nie inaczej przedstawiała się historia Roszpunki.

Piątka wspaniałych artystów oczarowała wymagającą dziecięcą publiczność humorem, muzyką, efektami specjalnymi, światłem i słowem.

B. Niemiec 

DZIEŃ WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH, PAMIĘTAMY…        26.10.2017

 

 
 Palą się znicze …

Przypominają,

Że ktoś odchodzi,

 

Inni zostają.

 

Pośród cmentarzy
Cichych uliczek 
Jak wierna pamięć –
Palą się znicze …
 

 

Ryszard Przymus „Znicze”

    Od kilku dni można już zauważyć na cmentarzach przygotowania do zbliżającego się Dnia Wszystkich Świętych. Wiele osób odwiedzających swoich bliskich sprząta już groby, zapala znicze oraz stawia kwiaty by w ten sposób uczcić pamięć zmarłych oraz oddać im cześć. W geście szacunku, a przede wszystkim z woli serca członkowie Szkolnego Klubu Wolontariatu wybrali się w ubiegły piątek na pobliski cmentarz by uporządkować znajdujący się na nim opuszczony grób Bronisława Kubrychta, utalentowanego nauczyciela, wychowawcy oraz autora patriotycznych materiałów i wierszy. Bronisław Kubrycht zmarł nagle, ale otoczony przez ukochanych uczniów, których opiece zawierzył swój samotny grób. Uczniowie naszej szkoły pamiętają i nie przechodzą obojętnie obok tej prośby. Tylko od nas zależy, co ocalimy i o czym będziemy pamiętać…

Spacerując w ciszy i refleksji pomiędzy grobami nie pomijajmy tych opuszczonych. Zapalmy znicz, a jego płomień niech da nam nadzieję, że i o nas ktoś kiedyś będzie pamiętał. 

M. Budzyn 

Był to bardzo zdrowy dzień pomarańczowy                          27.10.2017

 

          Urodziny Marchewki, to dzień pełen zdrowia, kolorów i radości. Wszyscy  ubrani byliśmy w „marchewkowe” kolory, a na głowy założyliśmy opaski z wizerunkiem marchewki. W trakcie zajęć dowiedzieliśmy się jakie ważne wartości odżywcze posiada marchew i dlaczego należy ją jeść w różnej postaci. Potem odbył się bal, jak na prawdziwe urodziny przystało. Tańczyliśmy z warzywami zaproszonymi na tą uroczystość, chrupaliśmy surowe marchewkowe chipsy.  Sami wykonaliśmy surówkę marchewkowo – jabłkową, która wyszła znakomicie.  Po takiej dawce witamin, śmiechu i zabawy na pewno wszyscy będziemy zdrowi i piękni.

I.Gurgul i A. Pyrek 

Ślubowanie i pasowanie uczniów klasy I                              26.10.2017

          20 października2017 roku to ważna data w życiu naszej szkoły. Tego dnia 10 uczniów klasy pierwsze zdało swój pierwszy szkolny egzamin i zostało pasowanych na uczniów Zespołu Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Filipowicach. Rozpoczęcie nauki w szkole jest wielkim przeżyciem dla dziecka i jego rodziny. Dzieci poznają nowe środowisko, jakim jest szkoła i muszą sprostać nowym wymaganiom, jakie stawiają przed nimi nauczyciele i szkoła.

Uroczystość ślubowania odbyła się w sali gimnastycznej, która przybrała na ten dzień odświętny wygląd. Tego dnia uczniowie przybyli do szkoły w strojach galowych. Nie zabrakło też Gości oraz Rodziców pierwszaków. Na początek Dyrektor I. Kusion skierowała do uczniów ciepłe słowa, witając ich wśród braci uczniowskiej. Potem przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego powitali pierwszoklasistów w szkolnej rodzinie i zaoferowali swą pomoc w razie trudności.

Następnie uczniowie klasy I pod kierunkiem wychowawczyni przedstawili program słowno-muzyczny, w którym zaprezentowali swoje artystyczne umiejętności.

Kolejnym punktem było uroczyste ślubowanie uczniów: „Przyrzekamy uczyć się pilnie. Przyrzekamy szanować wszystkich. Będziemy się starali być dobrymi kolegami i koleżankami. Chcemy swoją nauką i zachowaniem sprawiać radość rodzicom i nauczycielom”.

Po ślubowaniu zostali pasowani przez Panią Dyrektor  przy pomocy symbolicznego ołówka. Wychowawczyni wręczyła dzieciom pamiątkowe dyplomy, starsi Koledzy i Rodzice obdarowali ich ciekawymi upominkami. Pasowani uczniowie przypieczętowali swą przynależność do wspólnoty uczniowskiej odciskiem kciuka prawej ręki na aktach ślubowania i wypiciem „czarodziejskiego napoju mądrości”. Życzenia i gratulacje złożyli uczniom wszyscy zgromadzeni Goście. Uroczystość zakończyła się odśpiewaniem hymnu szkoły. Końcowym elementem tej doniosłej uroczystości było wykonanie pamiątkowych zdjęć oraz spotkanie w klasie.

E. Drożdż 

XVII Dzień Papieski w naszej szkole                                 24.10.2017

          20 października 2017 roku w naszej szkole odbyła się Uroczysta Akademia z okazji XVII Dnia Papieskiego, którego hasłem w tym roku były słowa: „Idźmy naprzód z nadzieją!”.

Na ten dzień każda klasa pod kierunkiem wychowawców, począwszy od oddziału przedszkolnego aż do uczniów klasy VI zaprezentowała piosenkę lub modlitwę
o tematyce maryjnej. Natomiast uczniowie klasy VII napisali wiersze.

 Wszystkie klasy bardzo zaangażowały się w przygotowania Dnia Papieskiego 
i pokazały konieczności okazywania entuzjazmu wiary i zaniesienia go tam, gdzie jest on nieobecny.

Po prezentacji wszystkich klas pani dyrektor wraz z księdzem proboszczem wręczyli dyplomy uczestnictwa wraz z drobnymi upominkami.

Pani katechetka – Renata Pawłowska, prowadząca, na koniec wszystkim obecnym na uroczystości bardzo dziękowała.z

D. Stojowski

Różaniec w DPJcie klasy VII                                              23.10.2017

          Dnia 14 października 2017 uczniowie klasy VII wraz z panią Renatą Pawłowską, pomysłodawczynią i organizatorką przedsięwzięcia oraz Krystyną Kołacz i Lucyną Migdą udali się do Domu Pogodnej Jesieni w Zakliczynie, gdzie wspólnie z pensjonariuszami odmówili różaniec.

D. Stojowski

Policjanci z Mrówką znowu w nasze szkole                             21.10.2017

          Policyjna pani profilaktyk wspólnie z maskotką firmy Sufigs odwiedzili naszą szkołę 12 października 2017r. Najmłodsi uczniowie wysłuchali prelekcji uczącej jak być świadomym, bezpiecznym uczestnikiem ruchu drogowego. Poznawali podstawowe przepisy dla pieszych, rowerzystów i podczas podróży samochodem. Olbrzymia mrówka rozdała uczniom elementy odblaskowe i pod okiem pani policjant wspierała uczniów w praktycznym treningu przechodzenia na drugą stronę jezdni. W związku z akcją „ Bezpieczna droga dla seniora” uczniowie dostali dodatkowo specjalne opaski odblaskowe dla swoich babć i dziadków.

Nasza szkoła bierze udział w VIII edycji konkursu „ Odblaskowa szkoła”, więc uczniowie ćwiczyli na zajęciach z nauczycielami zasady bezpiecznego poruszania się po drodze do i ze szkoły. Rozwiązali pozytywnie testy na ten temat; sami tworzyli i przypinali do plecaków odblaski i uczestniczyli w szkolnym konkursie plastycznym pt. „ Jestem na drodze- muszę być widoczny”.

Na spotkaniu chętnie dzielili się zapamiętaną wiedzą na temat potrzeby noszenia odblasków i zasad związanych z zachowaniem na drodze i w jej pobliżu. Krótka inscenizacja przygotowana przez szóstoklasistów ubogaciła spotkanie, ukazując bolesne skutki lekkomyślnego zachowania na drodze. Została skomentowana przez panią policjantkę i była nośnym antyprzykładem.

J. Zachara 

 Ćwiczenia ewakuacyjne                                                        21.10.2017

           12 października szkolna brać usłyszała ostry, ciągły dźwięk dzwonka w trakcie lekcji. Był to alarm, który zapowiadał natychmiastową ewakuację. Uczniowie wraz z opiekunami opuścili budynek ustalonymi szlakami ewakuacyjnymi i zgromadzili się w szyku na boisku szkolnym. Symulacja przewidywała też zasłabnięcie jednego z uczniów spowodowane zadymieniem dolnych pomieszczeń szkoły. Dzielna Straż Pożarna pojawiła się bezzwłocznie! W swych szczelnych maskach dzielni panowie strażacy odszukali zbłądzonego nieszczęśnika i udzielili mu niezbędnej pomocy. Pożar też został ugaszony.  Po chwilach grozy uczniowie poznawali specjalistyczny sprzęt będący wyposażeniem wozów strażackich. Wszyscy zgromadzili się na sali gimnastycznej, gdzie oglądali filmiki instruktażowe, słuchali wykładu doświadczonych strażaków, przypominali sobie zasady udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym i głośno utrwalali numery alarmowe.

J. Zachara

Dzień darów jesieni – „Dzień Dyni”                17.10.2017

           Kącik Kreatywnych Rodziców zaprasza wszystkich rodziców do szkoły na dzień darów jesieni. Zaczynamy o godzinie 8.00, a o 16.00 pani dyrektor zaprasza rodziców na spotkanie w celu omówienia wszystkich przedsiewzięć zaplanowanych przez rodziców, a także wysłuchania kreatywnych propozycji.

W tym dniu rodzice oferować będą dary jesieni i słodkie co nie co z możliwością zakupu.

Zapraszamy wszystkich!

Podziękowanie                                                                     18.10.2017   

        Pan Kaziu Kijowski, zawodowy kierowca i dumny tato Bartoszka doskonale wie jak ważne na drodze jest odpowiednie zachowanie i ubiór. Z doświadczenia zna rolę jaką w widoczności odgrywają odblaskowe światełka umocowane na ubraniach. Dbając o bezpieczeństwo swojego syna, ale również innych dzieci zasponsorował kamizelki dla całej zerówki. W tej chwili idąc na spacer całe przedszkole jest już odpowiednio wyposażone, bo w minionym roku szkolnym prezent od Pana Kazia otrzymały przedszkolaki.

Troska o bezpieczeństw to najważniejsze zadanie…. Miło nam, gdy czujemy wsparcie ze strony rodziców. Dziękujemy!

Wyraz podziękowania oraz wsparcia kiereuje Dyrektor ZSPiP w Filipowicach 

I. Gurgul i A. Pyrek

Uroczystość patriotyczno-religijna w Charzewicach                    17.10.2017

           15 X 2017 r. uczniowie naszej szkoły – Patrycja Molenda, Natalia Sarwa, Filip Turczak, reprezentując całą społeczność szkolną uczestniczyli w uroczystości patriotyczno -religijnej

w Charzewicach na cmentarzu wojskowym nr 290, na którym w 9 zbiorowych mogiłach,

46 pojedynczych grobach spoczywa 109 żołnierzy armii austro-węgierskiej, 52 żołnierzy armii rosyjskiej oraz wielu bezimiennych Polaków, którzy zginęli podczas krwawej bitwy, nocą 19 listopada 1914 r.

W malowniczej-jesiennej scenerii lasu licznie zgromadzeni mieszkańcy Charzewic oraz okolicznych miejscowości, delegacje szkół, Straży Pożarnej na czele z Panem Burmistrzem- Dawidem Chrobakiem, uczestnicząc w nabożeństwie różańcowym oraz polowej mszy świętej oddali hołd poległym tutaj żołnierzom.

G. Pawlik 

Chwała i cześć bohaterom                                           15.10.2017

           W 73. rocznicę obławy hitlerowskiej na szpitalik partyzantów AK w Woli Stróskiej reprezentanci naszej szkoły w składzie: Wiktoria Skrobisz, Gabriela Salamon i Filip Turczak oddali hołd poległym partyzantom w imieniu całej społeczności szkolnej.

            ,,Mogiła” to najwyższy szczyt Pogórza Rożnowskiego. Tutaj, w szałasie używanym  przez leśników, w czasie II wojny światowej zorganizowano prowizoryczny szpital partyzancki zwany „szpitalikiem leśnym”.  5 października najprawdopodobniej na skutek zdrady, Niemcy otaczają partyzantów i wywiązuje się walka… Na polu chwały ginie Władysław Mossoczy – absolwent medycyny UJ i dziewięciu partyzantów.

Duży odsetek wśród ofiar drugiej wojny światowej stanowią ludzie młodzi, dopiero wkraczający w dorosłość, a mimo to nie wahający się poświęcić swojego życia w obronie Ojczyzny. Jedną z takich postaci był wymieniony już Władysław Mossoczy. W chwili śmierci miał zaledwie 26 lat… Gdy wybucha wojna przerywa studia medyczne w Krakowie. 2 października 1944 roku zostaje oddelegowany do Woli Stróskiej, aby udzielać pomocy medycznej rannym partyzantom.

Tak opisują źródła historyczne dzień, w którym zginął: ,,Władek do końca pozostaje na posterunku, udzielając pomocy rannym. W wyniku nierównej walki, a przede wszystkim zaskoczenia, widząc że nie ma już żadnych szans, najpierw próbuje ucieczki z otoczonej zewsząd leśniczówki, zostaje jednak ranny w nogi, jeszcze ma siłę, żeby przeczołgać się krzakami kilkadziesiąt kroków, jednak kolejne serie z nieprzyjacielskiej broni dopełniają reszty.’’

Prawie wcale nie mówi się, o tym, że Mossoczy to nie tylko wielki patriota, to człowiek o różnych zainteresowaniach. Interesował się malarstwem, rzeźbą, muzyką. Był też poetą o czym niech świadczą poniższe strofy

Wśród zórz wieczornych o zachodzi

Jeziorko leśne lśni.

W błękitnej się odbija wodzie kwiat,

Co cichutko śni.

W miłosnej ważki swej pieszczocie

Wśród traw sitowia mkną

I krople rosy, niby w złocie,

Na krzewach iskry skrzą.

Leciutkie wzrusza wiatru tchnienie

Listowie pośród drzew,

Słowika się rozlega pienie

Radośnie dźwięczy śpiew.

Mą duszę chwyta upojenie

W gęstwinie leśnych kniej,

Bo, zda się, słyszę pozdrowienie…

 

Tak… Słyszę je od niej.
B. Niemiec  

 

Święto pieczonego ziemniaka                                            05.10.2017

           Dnia 28.09.2017r. w naszym przedszkolu obchodziliśmy „Święto Pieczonego Ziemniaka”. Nasze spotkanie rozpoczęliśmy zagadkami.  Dowiedzieliśmy się skąd pochodzi  i jakie są inne nazwy popularnego kartofla. Słuchaliśmy zabawnego opowiadania H. Łochockiej „O wróbelku Elemelku o ziemniaku i bąbelku”. Później ozdabialiśmy korony  ziemniaczanymi stempelkami. Po obiedzie, kiedy ziemniaki piekły się w ognisku, my na placu zabaw braliśmy udział w różnych konkursach: skakaliśmy w workach, biegaliśmy z ziemniakami ułożonymi na drewnianych łyżkach itp. Najwięcej radości sprawiło nam poszukiwanie ziemniaków ukrytych w ogrodzie i zakopanych w piaskownicy. Przekopaliśmy całą piaskownicę łopatkami, zebraliśmy całe wiaderko ziemniaków. Po zawodach nastąpił kulminacyjny punkt święta- poczęstunek. Ziemniaki były gotowe. Dodatkiem do pieczonych ziemniaków były  kiełbaski.  Wspólne zabawy były świetną okazją do integracji naszej grupowej społeczności. Zabawa była bardzo udana i na pewno pozostanie nam na długo w pamięci. Pracownikom obsługi składamy serdeczne podziękowania za pomoc przy zorganizowaniu ogniska. 

I. Gurgul 

Flashmob pierwszej pomocy                                            03.10.2017

    W dn. 28 września br.uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji społecznościowej Flashmob pierwszej pomocy organizowanej w ramach Światowego Dnia Pierwszej Pomocy. Samarytańska Federacja Organizacji Pozarządowych wraz z  Ochotniczą Strażą Pożarną w Zakliczynie przeprowadziła na Rynku w Zakliczynie dla uczniów szkół z terenu gminy Zakliczyn akcję propagującą pierwszą pomoc.  Najmłodsi uczniowie zabrali ze sobą  pluszowe misie, które pomogły  w nauce zasad ratowania życia, zaś starsi uczniowie ćwiczyli na fantomach doskonaląc udzielanie pierwszej pomocy. Udział we Flashmobie był cenną lekcją dla uczniów uświadamiającą ważność działań ratujących życie.

Opiekunowie: L. Migda, M. Różycka

Bieg Pamięci Akcji „Burza”- Jamna 1944-2017                       28.09.2017

    W ramach  uczczenia 73 rocznicy bitwy 16 PP AK batalionu „Barbara” i ofiar pacyfikacji Jamnej, w niedzielę dnia 24 październikabr odbyły się Biegi Pamięci Akcji „Burza” –Jamna 1944 -2017.W tym dniu  naszą szkołę reprezentowały dwa zespoły w składzie: Dariusz Matras, Filip Turczak oraz Patrycja Molenda, Natalia Sarwa i  Aleksandra Sarwa . Drużyny  wzięły udział w Otwartych Mistrzostwach Gminy Zakliczyn w Biegach na Orientację. Centrum i meta zawodów usytuowane były  w Dominikańskim Ośr. Duszpasterstwa Akademickiego, natomiast trasy biegów na odcinku ok.1500m poprowadzono przez Jamneńskie Lasy wokół Sanktuarium MB Niezawodnej Nadziei na Jamnej. Zadaniem zawodników było odszukanie i potwierdzenie wszystkich punktów kontrolnych , które mieli oznaczone na mapie. Zespół który zrobił to w najkrótszym czasie i z najmniejszą ilością punktów karnych – wygrał. Nasi uczniowie wykazali się nie tylko sprawnością i wytrzymałością fizyczną ,ale również umiejętnością czytania mapy i korzystania z kompasu. Połączenie wysiłku fizycznego i myślenia pozwoliło na zdobycie przez nasz zespół chłopców: II miejsca a dziewcząt: IV miejsca. Po biegu na zawodników czekał posiłek regeneracyjny. Wszyscy uczestnicy otrzymali okolicznościowe medale, dyplomy i nagrody rzeczowe z rąk Burmistrza Miasta i Gminy Zakliczyn – Dawida Chrobaka.

Podziękowania dla Pana Macieja  Turczaka za fotorelację z biegu oraz rodzicom Pani Annie Turczaki PaństwuKatarzynie i Mariuszowi Sarwa za pełen zaangażowania doping podczas trwania biegu.

Opiekun: Małgorzata Różycka

Uroczystość w Rudzie Kameralnej                                          22.09.2017

    Delegacja uczniów w składzie Filip Turczak, Patrycja Molenda i  Natalia Sarwa reprezentowała nasza szkołę podczas uroczystości  upamiętniających 70 rocznicę śmierci kpt. Jana Dubaniowskiego ,,Salwy”. Józef Gawron – wojewoda małopolski odznaczył Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski pośmiertnie kpt. Jana Dubaniowskiego ,,Salwę” – żołnierza niezłomnego, legendarnego dowódcę oddziału partyzanckiego ,,Żandarmeria”. Odznaczenie odebrała córka kapitana p. Maria Dubaniowska. Wiązankę kwiatów pod pomnikiem złożyła delegacja szkoły na czele z p. dyrektor Ireną Kusion.

Mamy obowiązek o tym pamiętać

Lucyna Migda

I Edukacyjny Rajd Górski                                                 22.09.2017

    W sobotę 16.09. 2017 grupa uczniów w składzie: Filip Turczak – dowódca patrolu, Natalia Sarwa , Patrycja Molenda, Wiktoria Skrobisz,  Mateusz Padoł i Kamil Nowak wzięli udział w rajdzie upamiętniającym 70 rocznicę ostatniej walki i śmierci kapitana Jana Dubaniowskiego ,,Salwy”. Zadaniem uczestników było pokonanie leśnej trasy z Bieśnika przez Mogiły do Rudy Kameralnej w wyznaczonym limicie czasu, odnajdując po drodze osobowe i nieosobowe punkty kontrolne i wykonując w czasie przemarszu zadania wyznaczone przez sztab. Sztuką było odgadnąć, w którym miejscu przebywają partyzanci, a którym komunistyczne oddziały. Na każdym posterunku można było zdobyć punkty. Podczas przemarszu była doskonała zabawa, mnóstwo emocji i na końcu wielka radość ze zdobytego II miejsca. Gościnna Ruda Kameralna poczęstowała strudzonych uczestników kiełbaskami z grila i słodyczami. Organizatorzy wręczyli dyplomy, nagrody książkowe i rzeczowe. Pomimo zmęczenia dzielny patrol z Filipowic udał się jeszcze razem z innymi uczestnikami rajdu do Zakliczyna aby oddać hołd i złożyć znicz na grobie Jana Dubaniowskiego ,,Salwy”. Na koniec najbardziej wytrwali uczestniczyli w pięknej inscenizacji historycznej na rynku w Zakliczynie.

Dziękujemy p. Maciejowi Turczakowi za fotorelację z trasy rajdu oraz rodzicom p. Annie Turczak, Iwonie Padoł i p.Barbarze i Henrykowi Molendom za wsparcie duchowe na trasie rajdu.

Lucyna Migda

Wielkie sprzątanie                                                                20.09.2017

    W przeddzień uroczystości 70 – lecia śmierci Kpt. Jana Dubaniowskiego „Salwa” w Rudzie Kameralnej, młodzież ze Szkoły Podstawowej w Filipowicach uporządkowała teren wokół pomnika bohatera oraz wokół krzyża stojącego w pobliżu miejsca, gdzie zginął. Inicjatywa wyszła od wychowawczyni klasy 7 p. Lucyny Migdy i spotkała się z odzewem dzieci. WSPANIAŁA POSTAWA PATRIOTYCZNA! Dzieciom, które wzięły udział w porządkowaniu oraz Pani Lucynie – SERDECZNIE DZIĘKUJEMY!!! TAK TRZYMAĆ!!!

 

Należy podkreślić, iż młodzież tej szkoły od dawna wykazuje się patriotyczną postawą, czynnie uczestnicząc w tego typu wydarzeniach na terenie gminy (Mogiła, Jamna, Czarny Bór) jak i poza gminą – Morawica czy ostatnio Gruszów. Delegacja naszej szkoły jest wszędzie tam, gdzie popłynęła polska krew. Dziękujemy!!!

 

Maciej Turczak

Witaj szkoło!!!                                                                   08.09.2017

    W dniu 4.09.2017r. społeczność szkolna powitała nowy rok szkolny 2017/2018 uroczystą mszą świętą. Po przejściu do szkoły Pani Dyrektor Irena Kusion podziękowała za dotychczasową pracę na stanowisku Dyr.- Pani Iwonie Gurgul. Przywitała następnie nauczycieli- także tych rozpoczynających pracę w naszej szkole, wszystkich pracowników oraz licznie przybyłych rodziców i uczniów. Szczególnie ciepłe słowa skierowała do najmłodszych. Nawiązała też w swoim wystąpieniu do słów z kazania księdza proboszcza Piotra Pabisa i do wydarzeń sprzed 78 lat, gdy Polskę ogarnęła II wojna światowa. Życzyła społeczności szkolnej wspaniałej przygody z nauką, wielu sukcesów, realizacji zamierzeń i planów; prawdziwych przyjaźni. Po oficjalnej części uczniowie rozeszli się do klas na pierwsze w nowym roku spotkanie z wychowawcami.

Tekst przemówienia pani dyrektor Ireny Kusion, która zaczęła tymi słowami:

” Witam wszystkich serdecznie po dwumiesięcznej przerwie, która – jestem tego pewna – zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli minęła zbyt szybko.

Zanim jednak powitam wszystkich w pierwszej kolejności

pragnę podziękować ustępującej z funkcji pani Iwonie Gurgul za wkład 

i prace przez okres 6 lat na rzecz dzieci i szkoły…. Czytaj cały tekst